Agility

Publikováno V rubrikách Psi, Psí výcvik
Pes probíhá tunelem při soutěži agility

Agility je výjimečný týmový sport, který kombinuje zručnost, trénink a komunikaci mezi psem a člověkem při soutěži, která je pro diváky stejně zábavná jako pro účastníky.

Při agility vede psovod svého psa řadou překážek — aniž by se dotkl svého psa nebo vybavení. Překážky na trati se dělí do tří skupin: skokové, zónové a probíhací. Jedná se například o tunely, obruče, přeskakovací tyče, houpačky a další. Úkolem je úspěšně provést svého psa pomocí hlasových a ručních signálů danou tratí s co nejmenším počtem chyb. Soutěže se konají pro psy (a psovody) všech úrovní, věků a velikostí.

Je můj pes vhodný pro agility?

Zatímco se zdá, že některá psí plemena v agility přímo excelují — zejména Border kolie a Australský ovčák — tenhle sport si může skvěle užít téměř každý pes. Výhod této aktivity je spousta, i když ji neprovozujete profesionálně — největší z nich jsou intenzivní mentální a fyzické cvičení, které prospívá každému ze psů.

Posílená důvěra je dalším významným plusem. Když váš pes ovládá konkrétní triky a pohyby, jeho soustředěnost a atletické dovednosti se zdokonalují a stane se více aktivním a sebevědomým. (Všimnete si, že se jejich sebejistota odráží i v dalších částech života.)

Trénování agility navíc posiluje pouto mezi psem a člověkem. Když si budete společně hrát a pilně pracovat, naučíte se si navzájem číst myšlenky na jedinečné a hluboce uspokojivé úrovni a navíc budete schopni klást i jiné povely než „sedni“, „lehni“ nebo „zůstaň“.

A ta možná největší přednost ze všech? Agility je naprostá zábava.

Psí agility šampionát Crufts 2020 s anglickým komentářem

Jak s agility začít?

Před zahájením tréninků agility si naplánujte prohlídku u veterináře, abyste se ujistili, že je váš pes fyzicky schopen se takové aktivity zůčastnit. Plemena náchylná k dysplazii kyčelního kloubu, dysplazii lokte nebo s problémy se zrakem by měla být pečlivě prohlédnuta.

Mělo by se také vzít v úvahu duševní zdraví vašeho psa; zatímco výcvik agility obvykle buduje sebevědomí, stále se chcete ujistit, že potencionálně plachý nebo nervózní pes zvládne veřejné vystupování.

Další kroky

Téměř po celé zemi najdete kurzy pro výcvik vašeho psa, včetně agility všech úrovní, stejně jako soukromé trenéry, kteří s vámi budou s radostí pracovat. Vyhledejte věrohodný kurz, které při výcviku využívá pozitivního přístupu a dbá na bezpečnost psů.

Obvykle musí být štěně alespoň rok staré, aby se mohlo účastnit kurzů nebo soutěží, ale požadavky se liší. Je důležité si uvědomit, že kosti a klouby vašeho štěněte stále rostou — někdy až do 18 měsíců věku — a nárazové sporty během tohoto období mohou způsobit problémy na zbytek života.

Sečteno a podtrženo: Ačkoli to nemusí být to nejlepší pro každého psa, výcvik agility nabízí celou řadu výhod, včetně duševní a fyzické stimulace, příležitostí k intenzivnímu propojení a zvýšené důvěry a energie. Bez ohledu na to, jak se vám v něm daří, agility je obvykle výhrou pro každého.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *