Americký stafordšírský teriér

Publikováno V rubrikách Plemena psů, Psi, Středně velká plemena psů
Americký stafordšírský teriér utíká na hnědé louce

Americký stafordšírský teriér je svalnaté plemeno psa s obrouvskou sílou. Především je však milujícím a láskyplným členem jakékoliv domácnosti.

Stafordi si užívají společnosti lidí, na kterých jim záleží — ať už si jdou zaběhat, hrát na zahradě nebo se mazlit na gauči.

Jsou inteligentní a dychtiví potěšit své majitele, což z nich činí snadno vycvičitelné plemeno. Tato inteligence však znamená, že potřebují dostatek mentálního uspokojení. Pokud jej nedostanou, použijí z nudy své silné čelisti a najdou si vlastní zábavu ve formě kousání a žvýkání všech věcí kolem sebe. Američtí stafordšírští teriéři potřebují silného a sebevědomého trenéra, který stanoví hranice, aniž by byl příliš drsný.

Socializace je také důležitá, při pomoci plemenu překonat jeho přirozeně distancovaný přístup k zvířatům. Toto plemeno miluje práci a dobře se mu daří v policejním prostředí nebo v atletických a poslušnostních soutěžích. Při správném výcviku může být Americký stafordšírský teriér věrným mazlíčkem a rodinným společníkem, stejně jako kompetentním pracovním psem.

🔽26 vlastností a další tipy a rady pro výchovu Staforda najdete níže!🔽

Fotky Amerického stafordšírského teriéra

26 vlastností Staforda

Přizpůsobení do bytu⭐⭐
Vhodnost pro začátečníky⭐⭐
Úroveň citlivosti⭐⭐⭐
Schopnost být o samotě⭐⭐
Snášení zimy⭐⭐
Snášení horka⭐⭐⭐
Láskyplnost k rodině⭐⭐⭐⭐
Vhodnost k dětem⭐⭐⭐⭐
Přátelskost ke psům⭐⭐
Přátelskost k cizincům⭐⭐⭐⭐
Úroveň línání⭐⭐
Úroveň slintání⭐⭐⭐
Snadná péče⭐⭐⭐⭐
Obecné zdraví⭐⭐⭐
Možnost nadváhy⭐⭐
Velikost⭐⭐⭐
Snadná trénovatelnost⭐⭐⭐⭐
Inteligence⭐⭐⭐⭐
Náchylnost ke kousání⭐⭐⭐⭐⭐
Lovecký instinkt⭐⭐⭐
Štěkání a vytí⭐⭐⭐⭐
Toulavost⭐⭐⭐
Úroveň energie⭐⭐⭐
Intenzita⭐⭐⭐⭐⭐
Potřeba pohybu⭐⭐⭐
Hravost⭐⭐⭐⭐

Shrnutí Amerického stafordšírského teriéra

Staford je pes pro lidi, kteří chtějí se svým chlupatým mazlíčkem trávit velkou spoustu času a chtějí pracovat s jeho tělem i duší. Jakmile necháte svého Amstafa nepolíbeného výchovou, může se stát nebezpečným pro vás, i pro vaše okolí Z nudy, či osamění se může tento dacan proměnit ve zbraň hromadného ničení, a veškeré vybavení vašeho domova se může stát jeho terčem.

Dobře vychovaný Amstaf je ale nebezpečný pouze pro své hračky a nebo pro všechny hrozby, které by vám chtěly ublížit – je to přirozený ochránce celé rodiny. Pro trvalé střežení domu zvenčí se ale díky své krátké srsti příliš nehodí, pokud mu neposkytnete teplé místo, kam se může uchýlit.
Díky nezodpovědným majitelům si Staford získal špatnou reputaci a pověst zabijáka. V dobrých rukách je to ale stále usměvavý mazlivý sportovec, který vyniká jako pracant, i jako rodinný pes.

Základní informace

Skupina plemeneTeriér
Velikost43 – 48 cm
Váha28 – 40 kg
Délka života10 – 15 let

Kde pořídit AmStafa?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro Amerického stafordšírského teriéra dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata staforda na prodej.

Amerického stafordšírského teriéra můžete najít v útulcích ve vašem okolí. Pokud si chcete pořídit nového psího mazlíčka, nezapomeňte zvážit adopci!

Chovné stanice v ČR:

Chovné stanice na Slovensku:

Popis Amerického stafordšírského teriéra

Americký stafordšírský teriér je milující, věrný a hravý pes, který rád tráví čas se svou rodinou. Na svou velikost je docela svalnatý, což může stěžovat venčení, pokud není správně vycvičen. Mají silné čelisti, které z nudy použíjí k žvýkání všech možných věcí. 

Dopřejte jim proto dostatek fyzického i psychického vydobytí. Sebevědomý a důsledný trenér, který dokáže splnit všechny požadavky plemene bez tvrdých trestů, však bude odměněn klidným a poslušným psím společníkem.

I když se využívají jako hlídací psi, jejich přirozená láska k lidem činí strážní schopnosti Amerického stafordšírského teriéra více založené na zastrašení než cokoli jiného. Jejich svalnatá stavba a pověst agresivních psů působí jako odrazující prostředek všech vetřelců, ačkoli je tato pověst zcela nezasloužená.

Americký stafordšírský teriér má mnoho společného s Americkým pitbulteriérem. Oba se využívali v ilegálních bojových kruzích pro psy, které jsou dnes zakázány.

Když je ale vychováte v domově s láskou, která jim dává náležitý výcvik a socializaci, jsou to velmi učenliví a láskyplní psi, kteří jsou velmi loajální a poslušní.

6 hlavních bodů o Stafordech

  • Američtí stafordšírští teriéři mají mnoho společného s Americkými pitbulteriéry, i když jsou již přes 50 let chováni samostatně.
  • Americký stafordšírský teriér se dříve používal v barbarských psích sportech s býky a medvědy. To přispívá k jejich nezasloužené pověsti agresivních psů.
  • Toto plemeno je velmi silné pro svou velikost a pokud jej správně nevycvičíte, bude vás nepříjemně tahat za vodítko.
  • Nejraději mají zahradu nebo dvůr (s bezpečně vysokým plotem), aby mohli pobíhat a spalovat svou vysokou energii.
  • Krátká, hladká srst Amerického stafordšírského teriéra se poměrně snadno upravuje. Plemeno obvykle nemá typický psí zápach, což znamená, že je koupání nutné pouze podle potřeby.
  • Je to velmi inteligentní a přátelské psí plemeno, které je zároveň dobrým psím ochráncem.

Původ

Předkové moderního Amerického stafordšírského teriéra pocházejí z Anglie a byli kombinací mezi plemeny Buldoků a dalších teriérů. Jejich smíšené dědictví jim vyneslo mnoho jmen, včetně Pitbulteriér nebo Bull-And-Terrier. Nakonec se stali známými jako Stafordšírský bulteriér. 

Tito psi se využívali na pomoc s farmářskými pracemi a chovali se jako rodinní společníci, protože byli tak láskyplní k lidem. Později byli díky své houževnatosti, odvaze a svalnaté stavbě použiti v barbarských sportech s býky a medvědy.

Když byly tyto krvavé sporty nakonec postaveny mimo zákon, začali bojovat v bojových kruzích pro psy. Je to právě kvůli zneužití lidmi, za co dostali svou pověst agresivního plemene. 

Kolem roku 1850 se mnoho z těchto psů dostalo do Ameriky. Začali se stávat známými jako Američtí pitbull teriéři, Pitbulteriéři, Američtí bulteriéři a Yankee teriéři. Na přelomu 20. století byli uznáni United Kennel Club (UKC) jako Američtí pitbulteriéři. Americký Kennel Club (AKC) uznal toto plemeno jako Stafordšírský teriér v roce 1936. 

V roce 1976 AKC změnila název na Americký stafordšírský teriér, protože Američané chovali většího psa než původní Stafordšírský bulteriér a tato dvě plemena se musela od sebe více odlišit. Někteří chovatelé však dali přednost jménu Americký pitbulteriér z UKC a uchovali si ho. 

Americký stafordšírský teriér a Americký pitbulteriér mají dnes ještě mnoho společného, ​​ačkoli se chovají odděleně již více než 50 let. Mezi plemeny je velmi málo rozdílů — Američtí stafordšírští teriéři bývají o něco větší než Američtí pitbulteriéři a zdá se, že mají více poslušnou osobnost.

Američtí stafordšírští teriéři se nyní využívají jako hlídací psi, pomáhají s policejními pracemi a soutěží v agility nebo slouží jako domácí mazlíčci. I přesto mají dodnes stále špatnou pověst agresivních psů.

Velikost

Američtí stafordšírští teriéři mají průměrnou výšku kolem 43 až 48 cm, přičemž feny mají tendenci být o něco menší v průměru 40 až 45 cm.

Průměrná hmotnost Amerického stafordšírského teriéra je mezi 18 až 28 kg, i když někteří mohou vždy vážit více či méně.

Povaha

Americký stafordšírský teriér je proslulý jako rodinný pes, který miluje být kolem lidí. Jsou nejšťastnější, když tráví čas se svými rodinami, ať už během intenzivního hraní, dlouhé procházky nebo jen tak při mazlení na gauči. 

Ve skutečnosti, i když mají pověst strážných psů, pravděpodobně přivítají cizince spoustou lízání a náklonnosti. Většinou je to jejich svalnatá stavba a nezasloužená pověst agresivních „Pitbulů”, která ostatní zastrašuje a drží je stranou. Mnoho majitelů Amerických stafordšírských teriérů tvrdí, že psi tohoto plemene dokáží rozpoznat lidskou povahu a znají záměry všech lidí.

Američtí stafordšírští teriéři jsou intenzivní psi, kteří budou tahat, žvýkat, kopat a štěkat, pokud se nudí. Jako silní, atletičtí psi mohou být obtížní ukočírovat při procházkách, pokud jim to bude dovoleno. Potřebují sebevědomého, asertivního trenéra, který dopřeje dostatek procházek, stanoví hranice a poskytne jim správnou duševní a fyzickou stimulaci. 

Vyžadují také časnou socializaci s lidmi a jinými zvířaty. Zatímco toto plemeno je přirozeně přátelské k lidem, mohou být konfrontační s jinými psy, pokud nejsou socializovaní.

Američtí stafordšírští teriéři jsou inteligentní, dychtiví potěšit a obecně se dobře věnují výcviku. Mají rádi práci, ať už se jedná o běhání, stopování, soutěžení v agility nebo jiných psích sportech. Trenér, který dokáže splnit fyzické požadavky Amerického stafordšírského teriéra a udržet ho zaneprázdněného a pod kontrolou, bude mít oddaného, ​​láskyplného a poslušného společníka na celý život.

Zdraví

Americký stafordšírský teriér je obecně zdravé psí plemeno. I přesto je náchylné k několika zdravotním problémům, na které byste měli dávat pozor. Toto plemeno je náchylné k kožním alergiím, infekcím močových cest a autoimunitním onemocněním. Může se u nich později v životě také vyvinout osteoartróza nebo spondylóza. 

Mezi další zdravotní problémy, které mohou Američtí stafordšírští teriéři mít, patří dysplazie kyčelního kloubu, dysplázie loktů, hypotyreóza, demodektické onemocnění, cerebelární ataxie, srdeční onemocnění a luxace čéšky.

Péče

Je známo, že Američtí stafordšírští teriéři mají problémy s dentální hygienou, takže by se jim zuby měly čistit alespoň jedenkrát týdně — nejlépe ještě častěji, aby se zabránilo špatnému dechu. Jejich nehty byste měli upravovat podle potřeby, což může být obtížné, protože Američtí stafordšírští teriéři nemají rádi, když se příliš dotýkáte jejich tlapek.

Pomůže jim včasné zaškolení, aby si zvykli na dotýkání a pravidelnou péči. Jejich uši by měly být každý týden kontrolovány na nahromadění nečistot a podle potřeby je čistěte, aby se zabránilo infekci uší nebo zamoření škůdci. 

Držte krok s pravidelnými veterinárními prohlídkami a řiďte se pokyny svého veterináře ohledně další domácí péče.

Krmení

Američtí stafordšírští teriéři by měli dostávat potravu pro středně velké až velké psy se střední úrovní energie. O tom, čím krmit svého Amerického stafordšírského teriéra a jaké porce vyžadují, byste se měli poradit se svým veterinářem nebo profesionálním odborníkem na výživu.

Jejich potřeby krmení se budou s věkem měnit, takže se ujistěte, že podle doporučení provedete úpravy od štěňat po dospělost a stáří.

Barva srsti a Grooming

Krátká, hladká srst Amerického stafordšírského teriéra může mít různé barvy, včetně modré, plavé, bílé, černé a červené. Mohou zahrnovat směs bílé a jiné barvy nebo směs bílé a žíhané. 

Tuhé, lesklé chlupy Amerického stafordšírského teriéra dvakrát ročně silně vypadávají, jak se mění roční období, a zbytek roku línají jen minimálně. Měli byste ho kartáčovat alespoň jedenkrát týdně, což pomůže zachytit část srsti a udržet ji lesklou. 

Koupání je nutné pouze podle potřeby, což by nemělo být více než několikrát ročně — pokud se psi nezašpiní. Obecně toto plemeno nemá silný psí zápach a může se proto nějakou dobu obejít bez koupání. Celkově jsou potřeby péče Amerických stafordšírských teriérů poměrně nízké.

Děti a další mazlíčci

Američtí stafordšírští teriéři jsou milující rodinní mazlíčci, kteří skvěle vycházejí s dětmi. Nejvhodnější jsou však pro domácnosti s dětmi staršími šesti let. Toto plemeno je velmi svalnaté a může si hrát příliš intenzivně, což by mohlo vést ke zranění. Malé děti rádi pošťuchují, takže je obzvláště důležité je naučit, jak se zvířaty zacházet. I při řádném vycvičených psů jakéhokoli plemene, byste vždy měli dohlížet vzájemné interakci mezi psem a dítětem.

Američtí stafordšírští teriéři obecně nemají rádi jiné psy. Původně se chovali k boji, a ačkoli mnoho chovatelů pracovalo na odstranění těchto tendencí v průběhu let, toto plemeno může být stále nevyrovnané. Reakci při setkání s jinými psy na veřejnosti může být u každého jednotlivého psa odlišná. Kromě toho mohou Američtí stafordšírští teriéři jako kořist vidět i další domácí mazlíčky, jako jsou kočky. Včasná socializace a dospívání s jinými zvířaty mohou snížit tendenci Amerického stafordšírského teriéra při špatném vycházení s jinými domácími zvířaty. Nejvhodnější je proto jako jediný domácí mazlíček.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *