Anglický buldok

Publikováno V rubrikách Plemena psů, Malá plemena psů, Psi
Štěně Anglického buldoka sedí na zeleném trávníku

Anglický buldok je silný, nízko posazený „rváč”, jehož tvář představuje univerzální symbol odvahy a houževnatosti.

Tento poslušný, věrný společník, který miluje svou rodinu, se dobře přizpůsobuje, jak městu, tak venkovu.

Buldoka si nemůžete splést s žádným jiným plemenem — kromě jeho menšího bráchy Francouzského buldočka. Volná kůže, zvrásněné obočí, zatlačený čenich, malé uši, předkus s povislou kůží na obou stranách a výrazná kolébavá chůze prakticky křičí „Já jsem buldok”.

🔽Všech 26 vlastností Anglického buldoka najdete níže!🔽

Fotky Anglického buldoka

26 vlastností Buldoka

Přizpůsobení do bytu⭐⭐⭐⭐⭐
Vhodnost pro začátečníky⭐⭐⭐⭐
Úroveň citlivosti⭐⭐⭐⭐
Schopnost být o samotě⭐⭐⭐
Snášení zimy
Snášení horka
Láskyplnost k rodině⭐⭐⭐⭐⭐
Vhodnost k dětem⭐⭐⭐⭐
Přátelskost ke psům⭐⭐
Přátelskost k cizincům⭐⭐⭐⭐⭐
Úroveň línání⭐⭐⭐
Úroveň slintání⭐⭐⭐⭐⭐
Snadná péče⭐⭐⭐⭐⭐
Obecné zdraví⭐⭐⭐⭐
Možnost nadváhy⭐⭐⭐⭐⭐
Velikost⭐⭐
Snadná trénovatelnost⭐⭐⭐
Inteligence⭐⭐
Náchylnost ke kousání⭐⭐
Lovecký instinkt⭐⭐
Štěkání a vytí⭐⭐⭐⭐
Toulavost
Úroveň energie⭐⭐
Intenzita⭐⭐⭐
Potřeba pohybu⭐⭐⭐
Hravost⭐⭐⭐⭐

Shrnutí Anglického buldoka

Krátká procházka a zdřímnutí si na pohovce je veškerá potřebná aktivita Anglického buldoka. Buldoci se dobře přizpůsobují životu v bytě a jsou dokonce skvělými společníky pro začínající pejskaře. Jsou láskyplní ke všem členům rodiny a je poměrně snadné o ně pečovat.

Ujistěte se, že nezůstávají delší dobu v extrémním zimním nebo letním počasí. Také jim věnujte dostatek pohybu, jelikož u těchto psů, kteří rádi tráví většinu dne na gauči, je větší riziko nadváhy.

Základní informace

Skupina plemeneSpolečenský pes
Velikost38 – 40 cm
Váha22 – 25 kg
Délka života8 – 10 let

Popis Anglického buldoka

Psí plemeno, které se někdy také nazývá Britský buldok nebo zjednodušeně Buldok, pochází z Anglie a má za sebou dlouhou historii jako bojový pes. Pochází z bojových mastifů, které vychovali Římané za účelem krvavého sportu zvaném bullbating. Dnes se však buldoci podobají původnímu vzhledu jen zdaleka. Všechna ta zuřivost, kterou projevovali při bojích je nadobro pryč. Navzdory jejich vzhledu byste jen stěží hledali sladšího a láskyplnějšího psího společníka.

Anglického buldoka byste si nikdy nespletli s jiným psím plemenem — kromě menšího Francouzského buldočka. Jsou to středně velcí psi se silným, nízko posazeným tělem. Jejich hlava s krátkou tlamou je mohutná a hranatá. Mají široká ramena a hrudník se silnými, pevnými končetinami.

Buldoci jsou nízcí, širocí a svalnatí. Široká hlava má tváře, které se táhnou po stranách očí, a kůže na čele má husté vrásky. Buldok má pokleslý horní ret a jeho spodní čelist má mírný předkus. Čelisti jsou mohutné a silné, určené k zachycení a držení jeho protivníka.

Buldoci mají kulaté, tmavé oči. Jejich uši jsou malé a tenké, složené dozadu jako růže a mají přirozeně krátké ocasy. Svalnaté tělo buldoka s podsaditýma nohama ho vede k výrazné kolébavé chůzi. Mají širší ramena s velkou hlavou, než je zbytek těla.

Navzdory karitaturnímu vyobrazení jako divokých psů jsou buldokové velmi láskyplní a laskaví. Skutečně jsou odhodlaní a odvážní, ale nikdy spory nevyhledávají. Když jsou dospělí, mají často klidnou důstojnost. Jsou přátelští a hraví, ale i přesto mohou být tvrdohlaví při chránění své rodiny. Buldoci hledají společnost, které mohou věnovat svou pozornost, a neužívají si ničeho jiného, než odpočívání a dovádění se svou rodinou.

Díky jedinečné struktuře těla a hlavy je buldok bohužel náchylný k některým zdravotním problémům — zejména dýchacím a kloubním. Pokud nemají dostatek pohybu, mohou rychle přibrat na váze. Příliš velká váha zatěžuje jejich těla a může zveličit stávající zdravotní potíže.

Buldok je populární psí plemeno, ale nemusí být pro každého. Na svou velikost je překvapivě těžký a je celkem výzva, pokud ho potřebujete například donést k veterináři. Doma bývají buldoci docela neaktivní — raději spí a čekají, dokud je čas se znovu najíst. Milují děti, ale neočekávejte, že budou celý den trávit chytáním míče nebo běháním na zahradě. Někdy se k hrám nadšeně přidají, ale po chvíli budou pouze spokojeně sledovat okolní dění se svým typicky šťastlivým pohledem.

6 hlavních bodů Buldoka

  • Buldoci mohou být tvrdohlaví a líní. Váš dospělý buldok nemusí být vždy nadšený procházkou, ale je důležité, abyste zajistili každodenní cvičení pro zdravou váhu.
  • Buldoci jsou citliví na teplo a vlhkost. Když je váš buldok venku, pečlivě ho sledujte, zda nevykazuje známky přehřátí. Pokud začne projevovat známky nepohodlí, okamžitě ho vezměte dovnitř. Někteří lidé jim poskytují v letních dnech dětské bazény na zastíněné místo, aby mohli s ostatními venku spokojeně odpočívat.
  • Jsou stejně citliví na chladné počasí.
  • Jsou to společenští psi a měli by proto žít celou dobu uvnitř se svou rodinou.
  • Buldoci jsou nenasytní jedlíci a budou se přejídat, pokud dostanou tu příležitost. Snadno přibírají na váze a stávají se obézními, jestliže nekontrolujete jejich příjem potravy.
  • Chcete-li mít zdravého psa, nikdy nekupujte štěně od nezodpovědného chovatele, zverimexu nebo množírny. Hledejte spolehlivého chovatele, který kontroluje své chovné psy, aby se ujistil, že mají hodnou povahu, a že jsou bez genetických chorob, které by mohly přenést na štěňata.

Původ

Historické důkazy naznačují, že byli buldokové vytvoření ve 13. století, za účelem soutěžení v bullbaitingu — „sportu”, ve kterém bojoval býk se smečkou psů, zatímco diváci sázeli na výsledek. Psi, kteří se využívali v této příšerné zábavě (předchůdci dnešního buldoka), byli divocí bruti s obrovskými čelistmi, neuvěřitelně odvážní a zdánlivě odolní proti bolesti.

Zlom v historii Anglického buldoka nastal v roce 1835, kdy Anglie zakázala krvavé sporty se zvířaty. Namísto toho je nahradili psí zápasy — tato nezákonná činnost vyžadovala rychlejší a živější psy, namísto těžkopádných buldoků z počátků 19. století. Pořadatelé vytvořili své čtyřnohé gladiátory křížením různých teriérů s buldoky. Tím vytvořili rané prototypy Anglických bulteriérů, Stafordšírských bulteriérů a dalších podobných plemen, které jsou dodnes velmi populární.

Bullbating byl ovšem zastaralý a buldok čelil vyhynutí. V reakci na to obdivovatelé buldoka zahájili dlouhý proces přeměny plemene z výtržníka na společníka. Upravili fyzické obrysy, aby se pes stal atraktivnějším, a také potlačili dravost buldoka. Vytvořili tak sladkého a milého psího mazlíčka, který má obzvlášť rád děti. Chovatelé si vedli natolik dobře, že byl buldok roku 1886 uznán americkým klubem AKC mezi ostatní psí plemena.

Více než cokoliv jiného je buldok triumfem lidské schopnosti rehabilitovat celé plemeno a proměnit ho v žádoucího, láskyplného společníka s pomocí promyšlených a specializovaných chovatelských postupů. Dlouho nemohli buldokové chodit na ulicích ani s vodítkem, a přesto se o několik let později stal buldok jedním z nejpřátelštějších a nejklidnějších psů na světě. Všechno proto, že někteří oddaní chovatelé měli trpělivost, znalosti a představu o tom, co buldok dokáže ve své nejlepší kvalitě.

Velikost

Dospělý Anglický buldok váží asi 23 kg, zatímco feny váží okolo 18 kg. Výstavní psi mohou být o ± 10 kg těžší.

Obecně měří buldok okolo 30 až 38 cm při kohoutku.

Povaha

Společenský a milý, Buldok je díky jeho pověstné odvaze skvělým hlídacím psem — milujícím, nikolu bojujícím. Je spíše důstojný než temperamentní a má laskavou, i když občas tvrdohlavou povahu. Anglický buldok je přátelský a pohodový — vychází téměř s každým. Jeho výcvik může někdy potrvat, ale jakmile se něco naučí, zůstane mu to navždy. Buldoci nemají tendenci příliš štěkat. Samotný jejich vzhled obvykle stačí k zastrašení vetřelců.

Povaha je ovlivněna řadou faktorů včetně dědičnosti, mírou výcviku a socializací. Štěňata s milou povahou jsou zvědavá a hravá, ochotná se přiblížit k lidem a být jimi chována.

Vždy se setkejte alespoň s jedním z rodičů štěněte — obvykle s matkou, která je vždy nablízku — abyste se ujistili o milé povaze s kterou vám bude dobře. Setkání se sourozenci nebo jinými příbuznými psích rodičů je také užitečné při posuzování toho, jaké štěně bude, až vyroste.

Anglický buldok se jako každý pes potřebuje co nejdříve socializovat — vystavení mnoha různým lidem, místy, zvuky a zkušenostmi. Socializace pomáhá zajistit, aby vaše štěně vyrostlo v dobře vychovaného psa.

Zdraví

Jako všechna plemena jsou buldoci náchylní k určitým zdravotním onemocněním a problémům. Ne všichni buldoci budou mít některá nebo všechna z těchto onemocnění, ale je důležité si je uvědomit, pokud uvažujete o tomto plemeni.

  • Buldoci mohou funět nebo chrápat a někteří jsou náchylní ke spánkové apnoe nebo nadýmání. Pokud máte podezření na tyto problémy, obraťte se na svého veterináře. 
  • Krátké čenichy buldoků je činí náchylnými k řadě dýchacích problémů. Někteří mohou mít zúžené nosní dírky, které jim ztěžují dýchání a vyžadují chirurgické opatření.
  • Díky svému čenichu jsou taktéž citliví na anestezii. Nezapomeňte si o tom promluvit se svým veterinářem, než dojde k jakékoliv operaci.
  • Vzhledem k velikosti jejich hlav a ramen mají někteří buldoci potíže s porodem. Většina z nich vyžaduje při porodu využití císařského řezu. Nezkušeným chovatelům se proto nedoporučuje chování tohoto plemene.

Vyhledáním zodpovědného chovatele zajistíte nejlepší možné zdraví vašeho štěněte. Štěně od důkladného chovatele bude očkované a odčervené, dávno než si ho přinesete domů. Zodpovědní chovatelé chovají pouze fyzicky zdravé, dospělé psy (nejméně 2 roky staré) a testují je na genetické choroby, které by mohly souviset s tímto plemenem.

U Anglického buldoka byste měli očekávat zdravotní průkaz pro zkontrolování dysplazie kyčelního kloubu, loketní dysplazie, kolene a pro zkontrolování zdravých očí daného psa.

Celkově mohou buldoci mít spoustu zdravotních problémů. Jsou to úžasní psi, ale buďte si jisti, že jste ochotni pečlivě sledovat jejich zdraví a zajistíte jim jakékoli lékařské ošetření, které budou potřebovat. Následující onemocnění se mohou u buldoků objevit:

  • Dysplazie kyčelního kloubu: Jedná se o dědičnou chorobu, kdy stehenní kost správně nezapadá do kyčelního kloubu. Někteří psi vykazují bolest a kulhají na jedné nebo na obou zadních nohách, zatímco jiní známky nepohodlí neprokazují. Rentgenové vyšetření je nejspolehlivějším způsobem, jak diagnostikovat tento problém. Ať tak či onak, artritida se může u psa projevit s jeho rostoucím věkem. Psi s dysplazií kyčelního kloubu by neměli být dále množeni – pokud si tedy kupujete štěně, požádejte chovatele o důkaz, že jeho rodiče byli testováni na dysplazii kyčelního kloubu a že nemají žádné další problémy.
  • Cherry eye (višňové oko): Jedná se o stav, kdy žláza pod třetím víčkem vyčnívá a vypadá vypoukle v koutku oka. Nejpravděpodobněji bude zapotřebí chirurgického opatření.
  • Suché oko: Tento problém způsobuje nedostatečná tvorba slz. Příznaky zahrnují suchý vzhled nebo modrý opar okolo oka. Váš veterinář může provést test, aby zjistil, zda má váš pes suché oko, a následně předepsat léky, které pomáhají zmírnění bolesti tohoto onemocnění.
  • Entropium: Tato vada způsobuje vchlípení očního víčka dovnitř a následné podráždění povrchu oční bulvy. Pokud má váš buldok entropium, můžete si všimnout, jak si často tře své oči. Jakmile váš pes dospívá, lze tato vada dle potřeby chirurgicky odstranit.
  • Problémy s ocasem: Někteří buldoci mají problémy s ocasem, který jim může způsobit potíže s kůží. Ocas vašeho buldoka byste měli udržovat čistý a suchý, abyste zabránili infekci.
  • Luxace pately
  • Demodikóza

Péče

Buldoci jsou doma neaktivní a nevyžadují spoustu cvičení — i přesto potřebují každodenní procházku, aby nepřibrali na váze. Jsou to domácí psi a dávají přednost uvolněnému životnímu stylu. Asi po 15 minutách hry se chystají na zdřímnutí. Díky této nízké až střední úrovni energie je buldok vhodný pro jakýkoliv typ domácnosti, od bytů po dům se zahradou. Můžete vzít svého buldoka na delší procházku za přívětivého počasí, stejně tak si ale užijí i krátké protáhnutí ve vašem okolí.

Buldokům se nedaří v extrémně horkém (nebo chladném) počasí. Když je vedro, těžce dýchají a jsou obzvláště náchylní k úpalu. Poskytněte jim klimatizované prostředí a dostatek čerstvé vody. Buldoci také nejsou žádní plavci, kvůli jejich masivním těle a hlavě.

Anglický buldok pravděpodobně nebude hvězdou poslušnosti, ale jakmile se něco naučí, nikdy na to nezapomene. Učí se nejlépe zábavnými tréninky, které zahrnují opakování a pozitivní přístup prostřednictvím odměn ve formě pamlsků a pochval.

Krmení

Doporučená denní dávka: ½ až 2 hrnky vysoce kvalitního krmiva pro psy každý den, rozděleného do dvou porcí.

Poznámka: Kolik toho váš dospělý pes sní závisí na jeho velikosti, věku, postavě, metabolismu a úrovni aktivity. Psi jsou stejně individuální jako lidé a ne všichni potřebují stejné množství jídla. Je téměř samozřejmé, že vysoce aktivní pes bude potřebovat více potravy než pes gaučový. Kvalita psího krmení, které mu kupujete taktéž dělá velký rozdíl — čím lepší psí žrádlo, tím více bude váš pes šťastný a dobře vyživený.

Je snadné překrmit buldoka a následná obezita může namáhat jeho klouby, takže byste jim neměli umožnit ztloustnout.

Udržujte svého buldoka v dobré kondici pravidelným krmením a měřením jeho jídla dvakrát za den, místo abyste jídlo nechávali pořád na očích. Když si nejste jisti, zda má váš pes nadváhu, dá se to lehce určit pohledem či pohmatem. 

Podíváte-li se na tělo psa shora, měli byste vidět jeho pas. Poté mu položte ruce na záda, palce podél páteře, s prsty roztaženými dolů. Měli byste cítit, ale ne vidět, jeho žebra, aniž byste museli silněji zatlačit. To je ideální stav, správná hmotnost. Jestli tomu je opak, potřebuje více pohybu a méně jídla.

Barva srsti a Grooming

Srst buldoka by měla být rovná, krátká, jemně strukturovaná, hladká a lesklá. Má měkkou, volnou kůži, zejména na hlavě, krku a ramenou. Jeho hlava je pokryta silnými vráskami a má dva volné záhyby na krku (od čelisti k hrudi).

Buldoci mají všechny různé barvy:

  • tmavě červená a červená žíhaná
  • všechny druhy žíhaných
  • plná bílá
  • žlutohnědá a bledě žlutá
  • žlutě červená
  • strakatá (velké skvrny dvou nebo více barev)
  • plná černá (není příliš běžná)

Jednou týdně kartáčujte jejich hladkou, jemnou, krátkou srst pevným hřebenem. Každý den otírejte jeho obličej vlhkým hadříkem a dávejte pozor, abyste vyčistili a vysušili jejich kožní záhyby. Pokud je pokožka uvnitř vrásek buldoka podrážděná, požádejte veterináře o zklidňující mast. Poté, co si poradíte s vráskami, umyjte jejich čenich a naneste speciální prostředek, aby zůstal měkký a hydratovaný.

Buldok má průměrnou úroveň línání. Pokud si uděláte čas, kartáčujete buldoka častěji než jednou týdně. Pomůže vám to snížit množství chlupů, které se vám dostanou na oblečení a nábytek.

Mezi další potřeby péče patří péče o nehty a dentální hygiena. Stříhejte nehty buldoka jednou nebo dvakrát měsíčně. Pokud je uslyšíte škrábat o podlahu, jsou příliš dlouhé. Čím dříve představíte buldoka stříháním nehtů, tím méně stresující bude tato činnost pro vás oba.

Čistěte zuby nejméně dvakrát nebo třikrát týdně (nejlépe denně), abyste odstranili zubní kámen a bakterie. Začněte když jsou štěňata, aby si na čištění zubů brzy zvykli.

Při vaší péči kontrolujte výskyt vyrážek, vředů nebo známek infekce jako je zarudnutí, citlivost nebo zánět na pokožce, v uších, nosu, ústech nebo na nohou. Uši by měli být čisté bez zbytků a oči čisté, bez zarudnutí nebo výtoku. Vaše pečlivá týdenní kontrola vám pomůže včas odhalit potenciální zdravotní problémy vašeho buldoka.

Děti a další mazlíčci

Díky jejich přívětivému temperamentu a velikosti je buldok vynikajícím společníkem pro děti — dokonce i pro ty malé. Buldok si s dětmi rád hraje, i když by nemusel, a odejde kdykoliv je unavený nebo znuděný.

Vždy své děti naučte, jak přistupovat ke psům a dotýkat se jich. Vždy dohlížejte veškerým interakcím mezi psy a malými dětmi, abyste zabránili jakémukoliv kousání nebo tahání za uši nebo ocasy z obou stran. Naučte své děti, aby se nikdy nepřibližovali k žádnému psu, když jí nebo spí, nebo aby se pokoušelo zacházet s psím jídlem. Žádný pes by neměl nikdy zůstat bez dozoru s dítětem.

Díky své mírumilovné povaze buldoci dobře vychází s jinými domácími mazlíčky, psy a kočkami. K neznámým psům však mohou být někdy méně společenští.

4 komentáře

  1. Dobrý den přeji !
    Rád bych se dozvěděl, je-li vhodné chovat anglického buldočka venku na zahradě u obytného domu.
    Respektive cca pět pejsků (možná víc) obou pohlaví vedle sebe v uzavřených kotcích. Pejsci jsou v čistých klecích na zámkové dlažbě, která je denně vystříkána tlakovou vodou, zbavené exkrementů a moči -pokud tedy nemrzne.
    Buldočci mají v klecích své dřevěné boudičky se zakrytým vchodem transparentním PVC kde si mohou lehnout mrzne-li. Je-li horko můžou si lehnout na vlhký beton, což je výborné řešení ke zchlazení protože tzv kotce mají plechovou střechu a ze třech stran jsou uzavřené. Na pejsky tedy nefouká ani neprší, orientované na jih s výhledem na blízkou zeď domu kde očekávají své páníčky a tak se jistě mají dobře a spokojeně. Nejsou ani obtěžováni nějakým venčením -procházkami, protože na chůzi nejsou zvyklí, takže jsou vypuštěni na zahradu jen při úklidu klecí max na 20min a někdy na 2, 3 minutky dopoledne, ale ne vždy, tak mají dost klidu si poležet a s radosti proštěkat zbytek dne. Myslím že mají krásný pohodový život, který si celý v klidu prožijí ve své kleci krmeni dobrými granulemi. Budu velice rád, potvrdíte-li mi, nebo snad vyvrátíte můj názor
    Děkuji za případné info. S přáním pěkného víkendu
    Jirka KOT jirikot@seznam.cz

    1. Dobrý den, Jirko!
      I přesto, že jsou buldočci známí svým poleháváním na gauči s rodinou doma, tak si myslím, že vy se o své pejsky staráte více než dobře. 🙂 Jak říkáte, podle popisu situace mají opravdu pohodový život. Takže pokud přes zimu nemrznou, tak si myslím, že úplně v pořádku. 🙂 Díky za dotaz a ať se máte vy i pejsci fajn!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *