Australská kelpie

Publikováno V rubrikách Plemena psů, Psi, Středně velká plemena psů
Australská kelpie s tmavou srstí na zelené zahradě

Australská kelpie se původně vychovala k vysoké energii, inteligenci a nezávislosti k tomu, aby celý den hlídala dobytek v horkém australském podnebí bez velké potřeby dozoru. Všechny tyto vlastnosti si zachovávají dodnes.

Níže naleznete kompletní seznam charakteristik tohoto plemene!

Fotky Australské kelpie

26 vlastností Australské kelpie

Přizpůsobení do bytu⭐⭐
Vhodnost pro začátečníky⭐⭐
Úroveň citlivosti⭐⭐⭐⭐
Schopnost být o samotě⭐⭐
Snášení zimy⭐⭐⭐
Snášení horka⭐⭐⭐⭐⭐
Láskyplnost k rodině⭐⭐⭐⭐
Vhodnost k dětem⭐⭐
Přátelskost ke psům⭐⭐⭐
Přátelskost k cizincům⭐⭐
Úroveň línání⭐⭐⭐
Úroveň slintání
Snadná péče⭐⭐⭐⭐
Obecné zdraví⭐⭐⭐
Možnost nadváhy⭐⭐
Velikost⭐⭐⭐
Snadná trénovatelnost⭐⭐⭐⭐⭐
Inteligence⭐⭐⭐⭐⭐
Náchylnost ke kousání⭐⭐⭐⭐⭐
Lovecký instinkt⭐⭐⭐⭐
Štěkání a vytí⭐⭐⭐⭐
Toulavost⭐⭐⭐⭐
Úroveň energie⭐⭐⭐⭐⭐
Intenzita⭐⭐⭐
Potřeba pohybu⭐⭐⭐⭐⭐
Hravost⭐⭐⭐⭐

Shrnutí Australské kelpie

Co je pro jednoho naprosto dokonalý pes, může být pro druhého nešťastnou volbou a problematickým soužitím. Před pořízením australské kelpie si zodpovědně řekněte, zda jste opravdu dostatečně akční a sportovně založený člověk a zda budete mít v dnešní hektické době také dostatek času na všechny společné aktivity. Alfou a omegou australské kelpie je totiž pohyb a práce, a to víceméně non-stop. Pokud hledáte psa pro sport a chcete žít psími sporty, nemohli byste vybrat lépe. Kelpie bude běhat, skákat, nahánět, pást, aportovat, tancovat a mnohem víc – to vše s obrovským nadšením. 

Základní informace

Skupina plemenePastevecký pes
Velikost43 – 51 cm
Váha14 – 21 kg
Délka života10 – 15 let

Kde koupit Australskou kelpii?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro Australskou kelpii dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata Australské kelpie na prodej.

Australskou kelpii můžete najít v útulcích ve vašem okolí. Pokud si chcete pořídit nového psího mazlíčka, nezapomeňte zvážit adopci!

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

Více o plemeni

Australské kelpie jsou dodnes oblíbené v Austrálii a ve Spojených státech díky svým dobrým instinktům pasení stáda. Tohle povolání jim skvěle vyhovuje, protože jsou nejšťastnější, když mají co na práci. Ti, kteří si chtějí pořídit toto psí plemeno jako domácího mazlíčka, by si toto měli dobře zapamatovat, protože znuděná Australská kelpie se může snadno začít chovat velmi destruktivně.

Dobrou zprávou je, že tito psi se snadno trénují téměř na jakýkoliv úkol, pokud mají sebevědomého a kompetentního trenéra, který je schopný pozitivního přístupu, aniž by byl příliš drsný.

Australské kelpie jsou plně schopné vykonávat mnoho psích sportů společně se stopováním nebo práce služebních psů a další. Mají vysokou úroveň energie a velkou potřebu cvičení. I když zvládnou práci s minimálním dohledem, stále potřebují lidskou společnost a vedení.

Když je necháte dlouhou domu o samotě, může to předcházet katastrofě. Jejich přirozené instinkty je třeba od raného věku ovládat a správně je směřovat — v opačném případě mohou skončit kousáním jiných domácích mazlíčků nebo dokonce i hostů. S časem a kvalitním výcvikem mohou být snadno věrnými společníkem, kteří vynikají jako hlídací psi a neúnavně pracují na jakémkoli úkolu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *