Bengálská kočka (10 vlastností plemene)

Publikováno V rubrikách Plemena koček, Kočky
Bengálská kočka s obojkem na zemi

Bengálskou kočku nelze označit za citlivou. Jedná se o mrštné a obratné atlety se silným a svalnatým tělem. Vše co se sluší pro kočku, která vypadá, jako by patřila do džungle.

Navzdory svému divokému vzhledu jsou Bengálské kočky ve skutečnosti ke své lidské rodině docela laskavé. Přesto mají velkou energii a milují zábavu a hravost. Chtějí být stále v pohybu a potřebují domov, který se jejich energii vyrovná.

Pokud dokážete Bengálské kočce splnit její požadavky pro pohyb, budete mít chytrou a milující kočku, která vás dokáže udržet ve střehu.

Níže si přečtěte kompletní seznam vlastností plemene Bengálské kočky!

https://youtu.be/M9zRt54vkv8

Osobnost

Bengálská kočka je aktivní a inteligentní. Díky tomu s ní může být zábava, ale taky přítěž. Celkově je Bengálská kočka sebevědomá, přátelská a vždy ve střehu. Nic neunikne její pozornosti. Ráda si hraje a je mistr v učení se trikům. Znuděné Bengálské kočky si naopak můžou vytvořit některé mírně destruktivní návyky.

Některé Bengálské kočky si rády hrají ve vodě — nebrání se vany nebo procházení po sprše. Rybičky v akvárky jsou proto v ohrožení. Ráda také šplhá a často ji najdete na nejvyšším místě v domácnosti. Vysoké prostředí se spoustou zábavných hraček je pro tuto kočku žádoucí.

Ve vzácných případech, kdy neblázní po okolí se vám tato Bengálská kočka ráda usadí na klíně. Samozřejmostí je, že s vámi bude sdílet postel. A ano, krade přikrývky.

Péče

Krátkou a hustou srst Bengálské kočky můžete snadno ošetřit týdenním kartáčováním. Koupel je nutná jen zřídka.

  • Zuby čistěte minimálně jednou týdně, abyste předešli paradentóze. Nelepší je každý den.
  • Každý týden zastřihujte drápky. 
  • Otírejte oční koutky měkkým vlhkým hadříkem, abyste zabránili rozšíření případné infekce.
  • Každý týden kontrolujte uši. Pokud vypadají špinavě, vytřete je vatovým tamponem nebo měkkým vlhkým hadříkem. Nepoužívejte vatové tampony, které mohou poškodit vnitřní část ucha.

Bengálské kočky se nejvíce hodí pro život v domácnosti. Zejména proto, aby byly chráněny před nemocemi šířenými jinými kočkami, útoky psů a dalšími nebezpečími.

Bengálské kočky se také vystavují riziku, že je ukradne někdo, kdo by chtěl mít doma tak krásnou kočku sám pro sebe.

Barva srsti a Grooming

Divoký vzhled bengálské kočky umocňuje krátká, hustá srst, která je na dotek luxusně měkká a hedvábná. 

Vyskytuje se v několika barvách a vzorech:

  • kombinace hnědé tabby
  • stříbrná
  • oranžová
  • hnědá
  • sépiová
  • bílá

Srst může být skvrnitá náhodně nebo ve vodorovných vzorech, případně může být až mramorovaná, s vodorovnými pruhy náhodně uspořádanými na světlejším pozadí. Někteří Bengálci mají srst, která se popisuje jako „třpytivá“. Srst se na světle třpytí, jako by byla posypána zlatým prachem.

Děti a jiná domácí zvířata

Aktivní a společenská bengálská kočka je ideální volbou pro rodiny s dětmi a psy, kteří jsou přátelští ke kočkám. Zahraje si aport stejně dobře jako kterýkoli jiný retrívr, snadno se učí triky a miluje pozornost, které se jí dostává od dětí. Miluje děti školního věku, protože odpovídají její úrovni energie a zvědavosti. Nic ji nevyděsí a ráda se skamarádí se psy. Jakákoli domácí zvířata, dokonce i jiné kočky, ji vždy představujte pomalu a v kontrolovaném prostředí.

Stejně jako mnoho jiných aktivních koček mají i Bengálci vysokou touhu po lovu a neměli byste jim svěřovat menší zvířata, jako jsou křečci, menší králíci a morčata.

Původ

Díky své výrazné skvrnité srsti a velkým rozměrům vypadá Bengálská kočka jako divoká kočka na lovu. Přestože jedním z jejích předků je malá asijská leopardí kočka, je to kočka domácí.

Bengálské kočky mají své jméno odvozené od vědeckého názvu asijské leopardí kočky, Felis bengalensis. Vznikly křížením asijské leopardí kočky a domácí krátkosrsté kočky. Jean Millová, chovatelka z Kalifornie, byla první, kdo takové křížení provedl, ale ne proto, že by chtěla vytvořit nové plemeno. Pořídila si leopardí kočku a dovolila jí dělat společnost černému kocourovi, aby nebyla osamělá. K jejímu překvapení, protože nepředpokládala, že by se oba druhy mohly pářit, z toho vzešla koťata a Mill si strakatou kočku nechala.

Bengálské kočky jsou dnes považovány za jedno a totéž s kočkami domácími a každá zakoupená Bengálská kočka by měla být nejméně čtyři generace vzdálená od jakýchkoli předků s divokou krví.

První kočičí asociací, která bengálské plemeno uznala, byla Mezinárodní asociace koček (The International Cat Association), která mu v roce 1983 udělila status experimentálního plemene a v roce 1991 pak plné uznání. Bengálské kočky uznávají také American Cat Fanciers Association, Canadian Cat Association a United Feline Organization.

Bengálské kočky jsou tak žádané, že jedna Britka zaplatila v roce 1990 za svou bengálskou kočku přes 50 000 dolarů a nazvala ji „Rolls Roycem“ mezi kočičími společníky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *