Britská krátkosrstá kočka (10 vlastností plemene)

Publikováno V rubrikách Plemena koček, Kočky
Britská krátkosrstá kočka vyhlíží zpoza křoví

Britská krátkosrstá kočka se žlutýma očima má klidný postoj a je nenáročným společníkem.

Zatímco některé kočky mají pověst vznětlivých a nervózních, Britská krátkosrstá kočka je něco jiného. Pokud hledáte nejlepšího kamaráda, který bude klidný jako rybička a nebude moc otravovat, pak může být tahle kočka právě pro vás.

Britská kočka není příliš přítulná, ale s každým dobře vychází. Chová se mírně a snese být s jinými domácími zvířaty. I když nevyhledává mazlení při každé příležitosti, ráda se nechá pohladit a pořádně se přitulí.

Níže naleznete všechny charakteristiky plemene Britská krátkosrstá kočka!

Osobnost

Britská krátkosrstá kočka je klidná a nenáročná, což z ní činí vynikajícího rodinného společníka. Má ráda náklonnost, ale není to kočka typu „já, já, já“. Očekávejte, že vás bude během dne následovat a usadí se poblíž, kdekoli se zastavíte.

Britská kočka plná ostražitosti má klidný hlas a je nenáročným společníkem. Nevyžaduje neústálé mazlení, ačkoli si ráda vedle vás odpočine. Jako velká kočka nemá ráda, když ji někdo stále nosí.

Jedná se o kočku se střední mírou aktivity. Jako kotě je energická, ale do jednoho roku se obvykle začne zklidňovat. Dospělejší Britské krátkosrsté kočky jsou obvykle pohodlné, dospělí kocouři se však mohou chovat potrhle. Když pobíhají po domě, můžou znít jako stádo slonů.

Britské krátkosrsté kočky se zřídkakdy chovají destruktivně; jejich způsoby jsou vždy ladné.

Péče

Krátká, hladká srst britské krátkosrsté kočky snadno upravíte týdenním kartáčováním nebo česáním. Koupel je nutná jen zřídka.

  • Zuby čistěte minimálně jednou týdně, abyste předešli paradentóze. Nelepší je každý den.
  • Každý týden zastřihujte drápky. 
  • Otírejte oční koutky měkkým vlhkým hadříkem, abyste zabránili rozšíření případné infekce.
  • Každý týden kontrolujte uši. Pokud vypadají špinavě, vytřete je vatovým tamponem nebo měkkým vlhkým hadříkem. Nepoužívejte vatové tampony, které mohou poškodit vnitřní část ucha.

Britské krátkosrsté kočky se nejvíce hodí pro život v domácnosti. Zejména proto, aby byly chráněny před nemocemi šířenými jinými kočkami, útoky psů a dalšími nebezpečími.

Britské krátkosrsté kočky se také vystavují riziku, že je ukradne někdo, kdo by chtěl mít doma tak krásnou kočku sám pro sebe.

Barva srsti a Grooming

Britská krátkosrstá kočka se svou krátkou hustou srstí, kulatou hlavou a tvářemi, velkýma kulatýma očima a zaobleným tělem nejvíce připomíná plyšového medvídka. 

Její tělo je kompaktní s širokým hrudníkem, silnými nohami se zaoblenými tlapkami a hustým ocasem se zakulacenou špičkou. 

Srst se vyskytuje téměř ve všech barvách a vzorech, které si můžete přát, včetně fialové, čokoládové, černé, bílé, puntíkované a mnoha dalších. Nejznámější barvou je modro-šedá a kočky jsou proto někdy označovány jako britské modré.

Krátkosrstá kočka dosahuje plné fyzické dospělosti až ve věku 3 až 5 let.

Historie

Možná si to neuvědomujete, ale pravděpodobně jste s britskou krátkosrstou kočkou vyrůstali. Je to chytrý kocour z Kocoura v botách a šklebící se Kočka Šklíba z Alenky v říši divů.

Britská krátkosrstá kočka pochází z Anglie. S rozmachem výstav koček ve viktoriánské éře začali chovatelé koček chovat kočky podle určitého standardu a vést pro ně rodokmeny. Na prvních výstavách koček byly britské krátkosrsté kočky jedinými vystavovanými kočkami s rodokmenem. Všechny ostatní byly jednoduše popsány podle typu srsti nebo barvy.

Americká asociace koček uznala britskou krátkosrstou kočku v roce 1967, ale Asociace kočičích fanoušků ji přijala až v roce 1980. Nyní toto plemeno uznávají všechny asociace koček.

Děti a jiná domácí zvířata

Tato nenápadná kočka je vhodná pro život v rodinách s dětmi a psy, kteří jsou přátelští ke kočkám. Miluje pozornost, které se jí dostává od dětí, které se k ní chovají zdvořile a s respektem.

Na malé děti dohlížejte a ukažte jim, jak kočku hezky hladit. Místo aby kočku nosily, nechte ji radši sedět na zemi. Pro nejlepší vztah s dětmi vždy pomalu seznamujte jakékoliv domácí zvířata v kontrolovaném prostředí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.