Délka venčení psa – jak dlouho by měla procházka trvat?

Publikováno V rubrikách Psi
Délka venčení psa

Každodenní venčení přinášejí všem psům řadu psychických, emocionálních a fyzických výhod. Procházky jsou pro psa duševně stimulující, protože může zkoumat nové pachy, setkávat se s lidmi a psy a jednoduše prozkoumávat vnější svět. Stejně jako psům procházky přispívají ke zdraví, tak i my lidé z této aktivity mnoho čerpáme. Ve zkratce máme více pohybu a získáme (dlouhodobě) lepší náladu.

Je jen pouze malý počet psů, kteří by na procházky chodit neměli. Patří mezi ně psi se zdravotními problémy, které jim brání v bezpečném a pohodlném chození. Pokud si nejste jisti, zda jsou procházky pro vašeho konkrétního psa vhodné, poraďte se se svým veterinářem.

Pojďme se podívat na některé z nejčastějších otázek týkajících se venčení psů, včetně toho, jak dlouhé by procházky měly být, jaká je nejvhodnější denní doba pro venčení a další…

Jak dlouho byste měli venčit psa?

Odpověď na otázku délky procházek závisisí na:

  • věku psa
  • plemeni
  • dalších faktorech.

Zaměřte se na krátké procházky v délce přibližně 5 až 10 minut a venčete svého pejska 2-3x nebo vícekrát denně.

Venčení starších psů

Starší psi obvykle mohou chodit na procházky déle než mladá štěňata, ale mnoho seniorů potřebuje kratší procházky než v mládí, aby se předešlo zranění kloubů a svalů. (Pokud je váš starší pes ve výborné kondici, chce chodit dál a netrpí kulháním nebo nadměrnou ztuhlostí po delších procházkách, můžete procházky prodloužit).

Snažte se o alespoň 2 procházky denně, a pokud máte čas, nebojte se přidat 1 nebo 2 procházky navíc.

Venčení menších plemen psů

Malá plemena, obvykle potřebují kratší procházky. Jsou to například:

U menších psů začněte s venčení v rozmezí přibližně 15 až 30 minut 2x denně. Pokud se vašemu psovi procházky líbí a zdá se, že je spokojený i s delší procházkou, můžete postupně délku procházek prodlužovat.

Venčení psů s protáhlým trupem

Plemena psů s delším tělem a krátkýma nohama, mohou potřebovat kratší procházky, i když to závisí na konkrétním psovi. Může mezi ně patřit:

Venčení větší psů

Střední a velká plemena, mohou obvykle chodit na delší procházky, pokud je pes zdravý a v dobré fyzické kondici. Prodlužujte délku a četnost procházek tak často, jak se vašemu psovi zdá příjemné a jak je z nich nadšený.

Jaká je ideální doba pro procházky se psem?

Přestože mnoho psů je ochotno jít na procházku téměř kdykoliv, ráno a podvečer jsou obecně nejvhodnější dobou pro venčení.

Bezpečné venčení psů

Procházky se psem vždy přizpůsobte individuálním potřebám vašeho psa. Začněte s kratšími procházkami a pokud váš pes tuto aktivitu dobře zvládá, prodlužujte ji každých několik dní o pár minut.

Procházky vždy ukončete dříve, než se pes příliš unaví. V teplejších dnech dbejte na přehřívání a úpal, včetně horkých povrchů pro citlivost psích tlapek.

Pokud budete psa venčit déle než 30 minut, je dobré mít s sebou vždy vodu. I při mírnějších teplotách může mít váš pes žízeň a může se přehřát, zejména pokud má dlouhou a hustou srst nebo není zvyklý chodit na delší vzdálenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *