Destruktivní chování psů (kousání a hrabání)

Publikováno V rubrikách Psi, Psí výcvik
Destruktivní chování psa na záhonku
Destruktivní chování psa na záhonku

Přišli jste domů a našli jste své pantofle rozžvýkané na kousky a nebo jsou vaše oblíbené květiny vykopané a po celé zahradě?

I když si možná myslíte, že se vám pes mstí za to, že jste ho nechali celý den sami doma, tyto činy nikdy nedělají ze zášti ani pomsty — destruktivní chování psů není prostě způsob, jakým by psi fungovali.

Vždy si však najdou způsob, jak se zabavit, pokud nemají dostatek pohybu, sociální interakce nebo svou oblíbenou hračku. Je proto důležité jim poskytnou vhodnou formu zábavy, než si stihnou najít svou vlastní.

Příčiny

Stejně jako další nežádoucí chování u psů se i zde vyvíjí destruktivní návyky, kdykoliv je pes znuděný, osamělý nebo obojí zároveň. Není férové ani realistické očekávat, že váš pes — zejména pracovní plemeno — stráví dlouhé hodiny klidným sezením a čekáním na váš návrat.

Psi jsou od přírody zvědavé a vnímavé bytosti. Je dobré proto poskytnou dostatek fyzické i duševní stimulace, abyste zmírnili nutkání kopat a žvýkat.

Co dělat?

Hrabání

 • Věnujte svému psovi spoustu pozornosti. Pokud jste delší dobu mimo domov, najměte si někoho na hlídání psů nebo požádejte svou rodinu o pomoc.
 • Unavte ho. Ujistěte se, že má každodenní pohyb, naučte ho chytat frisbee a choďte společně aportovat. Většina psů vyžaduje značné množství cvičení a když ho nemají, začnou se chovat úzkostně a nesví.
 • Zvažte nasměrování jejich vrozené tendence k hrabání. Poskytněte jim „dovolené” místo ke kopání — malou část dvora (daleko od vašeho záhonku), kde si může vyhrát. Pokryjte místo pískem nebo hlínou a schovejte jim tam pamlsky a hračky k nalákání. Pokud začnou hrabat na nepovoleném místě, okamžitě je přerušte, ukažte jim to správné místo a odměňte je.
 • Pokud možno, omezte přístup k oblastem, kde by mohli hrabat.

Kousání

 • Pokud nachytáte svého psa, když kouše něco, co by neměl, upozorněte ho důrazným povelem a odneste předmět pryč. Okamžitě věc nahraďte vhodnou hračkou a pochvalte psa za výměnu.
 • Naučte ho povel „nesmíš” — výcviková pomůcka, která pomůže nejen vašim pantoflím, ale také zabrání snězení čokoládové tyčinky na lince nebo odradí od čerstvě natřené lavičky v parku.
 • Zvažte použití speciálního odpuzovače psů nebo jakéhokoliv spreje pro psy s vůní, kterou psi nemají obecně v lásce.
Pes kouše gumovou hračku kosti

Jak předcházet problému

Hrabání

 • Nezapomeňte svého psa zaměstnat — poskytněte spoustu zajímavých hraček a pravidelně pořizujte nové.
 • Poskytněte odpovídající přístřeším protože psi často kopou díry jednoduše proto, aby se chránili před sluncem a větrem.
 • Držte je uvnitř. (Za předpokladu, že doma nemáte pískoviště, je tohle ta nejúčinnější taktika.)

Kousání

 • Přizpůsobte se. Pokud máte doma psa, který rád žvýká ponožky, jednoduše nenechávejte žádné po zemi. Pes nezná rozdíl mezi drahými lyžařskými ponožkami, které jste si právě koupili, a vybledlým, děravým párem ponožek, z kterých jste už dávno vyrostli.
 • Ujistěte se, že je v okolí spousta hraček vhodných na kousání, a často je obměňujte, aby měl pes z čeho vybírat.
 • Udržujte svého psa duševně i fyzicky aktivního. Lovení pokladů („schovávání” pamlsků po domě), společné dovádění na zahradě a spousta každodenního cvičení — to vše pomáhá odvrátit nežádoucí chování.

Sečteno a podtrženo:

Nejničivější chování se rodí z nudy. Bohatá pozornost od vás — plus dostatečná duševní a fyzická stimulace — udrží vašeho psa šťastného, zabaveného a méně náchylného kousat nežádoucí věci a kopat díry na vaší zahradě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *