Jack Russell teriér

Publikováno V rubrikách Plemena psů, Psi, Středně velká plemena psů
Jack Russell teriér s hračkou na procházce

Jack Russell teriér je aktivní a velmi bystré plemeno psa, které vyniká v celé řadě sportovních soutěží. Díky své typické povaze teriéra je však trpělivá výchova a důsledně vedený výcvik nutností.

Nenechte se zmást malou velikostí. Tento pes má překvapivou výdrž a je často výzvou pro začínající pejskaře.

Jack Russell teriér je velmi podobný (vzhledově i povahou) Parson Russell teriérovi a často se tyto dvě plemena navzájem pletou.

Zpočátku se tento malý, rozkošný a láskyplný pes může zdát jako dobrá volba pro nové majitele a obyvatele bytů. Možná vás ale překvapí energie a intenzita tohoto malého pejska. Potřebuje dostatek pohybu a pevný a důsledný výcvik, jinak se začnou chovat nežádoucím způsobem. Pokud víte, že dokážete zvládnout jejich výtržnictví a udržet krok se spoustou aktivit, budete odměněni milujícím a věrným přítelem na celý život.

🔽Všech 26 vlastností o Jack Russell teriérovi najdete níže!🔽

Fotky Jack Russell teriéra

26 vlastností Jack Russell teriéra

Přizpůsobení do bytu⭐⭐⭐
Vhodnost pro začátečníky⭐⭐
Úroveň citlivosti⭐⭐⭐
Schopnost být o samotě⭐⭐⭐
Snášení zimy⭐⭐⭐⭐
Snášení horka⭐⭐⭐
Láskyplnost k rodině⭐⭐⭐⭐⭐
Vhodnost k dětem⭐⭐⭐⭐
Přátelskost ke psům⭐⭐⭐⭐⭐
Přátelskost k cizincům⭐⭐⭐⭐
Úroveň línání⭐⭐⭐
Úroveň slintání
Snadná péče⭐⭐⭐
Obecné zdraví⭐⭐⭐⭐
Možnost nadváhy⭐⭐⭐⭐
Velikost⭐⭐
Snadná trénovatelnost⭐⭐⭐⭐
Inteligence⭐⭐⭐⭐⭐
Náchylnost ke kousání⭐⭐⭐⭐
Lovecký instinkt⭐⭐⭐⭐⭐
Štěkání a vytí⭐⭐⭐⭐
Toulavost⭐⭐⭐⭐
Úroveň energie⭐⭐⭐⭐⭐
Intenzita⭐⭐⭐⭐⭐
Potřeba pohybu⭐⭐⭐⭐⭐
Hravost⭐⭐⭐⭐⭐

Shrnutí Jack Russell teriéra

Jack Russell teriér je velmi živý a inteligentní psí společník, se kterým můžete vyhrát poháry v celé řadě sportovních soutěží. Svou rodinu si zamiluje a je přátelský i k dětem. Kvůli své povaze typického teriéra si žádá důslednou výchovu a správně vedený výcvik, který ho musí bavit. Když mu dokážete věnovat dostatek času, bude spokojeným parťákem, který vás rozveselí v každé situaci.

Základní informace

Skupina plemeneTeriér
Velikost25 – 37 cm
Váha6 – 8 kg
Délka života10 – 15 let

Popis Jack Russell teriéra

Lov byl kdysi oblíbenou zábavou mezi vysoce postavenými muži. Můžeme poděkovat zkušenému anglickému lovci za vytvoření Jack Russell teriéra určeného k lovu lišek na jihu Anglie před asi 200 lety. Parson John Russell (přáteli přezdíván „Jack”) toužil po schopném loveckém psu a pustil se za prací.

Výsledkem byl odvážný, atletický pes, který si získal srdce ostatních svou rychlostí, inteligencí, odhodláním a intenzivní touhou lovit. Jack Russell teriér je oblíbený mezi lidmi, kteří oceňují jeho nebojácnou povahu, neomezenou energii, zábavné dovádění a přenosnou velikost.

Ale pozor! Vycvičeného Jack Russell teriéra, kterého si představujete není tak snadné vychovat. Naučit teriéra stát se civilizovaným společníkem není snadný úkol. Vyžaduje to spoustu času a trpělivosti, společně se silným smyslem pro humor. JRT je trénovatelný, ale má svou hlavu a najde si vlastní zábavu, pokud ho přestanete bavit.

Jack Russell teriér je pes, který je schopný aktivního života, běhání agility, triků nebo hraní flyballu, a který je zároveň okouzlujícím společníkem rodiny. Pokud se nedokážete vyrovnat se psem, který několikrát denně sprintuje po domě, štěká, kope, pronásleduje kočky a jiné mazlíčky, tak pro vás Jack Russell teriér není pravděpodobně tou správnou volbou, bez ohledu na to, jak je roztomilý.

Pokud máte dostatek času a trpělivosti, je Jack Russell ideálním rodinným psem. Je oddaný svým lidem a miluje s nimi trávit společný čas. Jeho lovecký původ z něj dělá vynikajícího společníka při běhání. Aktivní starší děti ho považují za přítulného kamaráda, pro batolata může být ale příliš intenzivním.

Nevýhodou je, že jeho nebojácná povaha často vytváří neplechy. Má spoustu energie a neuspokojí ho klidná procházka po okolí. Jedná se o psa, který miluje běhání, skákání a aportování. Dopřejte mu alespoň 30 – 45 minut intenzivního cvičení každý den.

Nejlépe se hodí do dvoru s bezpečným plotem, který nelze podkopat ani přeskočit. Díky silnému loveckému instinktu je vodítko na procházkách povinností

Jack Russell teriér může naplnit vaše dny smíchem a láskou, ale pouze pokud mu poskytnete potřebnou pozornost a výcvik. Nezkušení nebo bojácní majitelé psů by si nejspíše vedli lépe s méně náročným psem. Udělejte sobě i psovi laskavost pečlivým zvážením, zda je toto psí plemeno pro vás to pravé. Pokud ano, čeká vás divoká, ale úžasná jízda.

10 hlavních bodů Jack Russell teriéra

 • Jack Russell teriér, stejně jako mnoho teriérů, rád kope a dokáže za krátkou dobu udělat velký nepořádek. Raději mu vyhraňte vlastní místo, než abyste se ho tento zvyk snažili zcela odnaučit.
 • Jack Russell teriéři musí být v bezpečně ohraničeném prostoru, aby si mohli volně hrát a vybít svou energii. I přesto je lepší je mít vždy pod dohledem.
 • Prvomajitelé by si pravděpodobně lépe poradili s jiným psím plemenem. Jack Russell teriér je někdy výzvou i pro zkušené pejskaře. Má silnou vůli a vyžaduje pevný a důsledný výcvik.
 • Můžou čas od času štěkat a nehodí se proto do bytů.
 • Agrese vůči ostatním psům může být vážným problémem, pokud na ně už od štěněte nejsou dostatečně zvyklí.
 • Jack Russell prospívá v přítomnosti své rodiny a neměl by žít sám venku nebo v psí boudě. Speciální rada: Když odcházíte z domu, zkuste zapnout rádio, abyste předešli separační úzkosti.
 • Rádi skákají na věci a lidi.
 • Mají silný lovecký instinkt a vyběhnou po menších zvířatech. Neměli byste je proto nechávat venku bez vodítka.
 • Jack Russell teriéři jsou velmi aktivní venku i uvnitř. Potřebují několik procházek denně nebo spoustu zábavných her na vašem dvoře. Jsou skvělými společníky při běhání.
 • Chcete-li mít zdravého psa, nikdy nekupujte štěně od nezodpovědného chovatele, zverimexu nebo množírny. Hledejte spolehlivého chovatele, který kontroluje své chovné psy, aby se ujistil, že mají hodnou povahu, a že jsou bez genetických chorob, které by mohly přenést na štěňata.

Původ

Jack Russell teriér má původ v Jižní Anglii, kde byl v polovině 18. století vychován Parsonem Johnem Russellem, podle kterého se dnes jmenuje. Russell si kladl za cíl vyvinout schopného teriéra, který by lovil společně s jinými plemeny lišky a další zvěř.

Jack Russell teriér se stal oblíbencem mnoha lovců, zejména těch, kteří lovili na koních. Ze začátku se lišily názory na přesný popis vzhledu, schopností a zda by měl soutěžit na výstavách či nikoli.

Jack Russell teriér si poměrně rychle získal své příznivce. V USA vznikl například americký klub Jack Russell teriéra. K oficiálnímu uznání plemene zde došlo až v 90. letech 20. století. Zároveň došlo i k oddělení plemene Parson Russell teriéra, který vypadá téměř totožně, ale má větší výšku a malinko rozdílnou stavbu těla.

Jack Russell teriér při lovu

Velikost

Jack Russell teriéři se velmi liší svou velikostí, protože se chovali pro různé účely a terény. Pohybují se v rozmezí 25 až 35 cm a váží okolo 5 až 7 kg (platí že na 5 cm výšky připadá 1 kg).

Povaha

Energický a čilý JRT má ve svém malém těle spoustu kuráže a osobnosti. Milující, loajální a neskutečně zábavný pes, který si užívá všeho co život nabízí. Je neuvěřitelně inteligentní, ale jeho svéhlavá povaha může stěžovat jeho výcvik. Přeskočí vám přes plot, dáte-li mu sebemenší příležitost.

Je obecně přátelský, ale s ostatními psy a mazlíčky je musíte dostatečně seznámit. Jeho nebojácná povaha ho vystavuje riziku, že si troufne na většího psa.

Nejlepší je dobře naplánovaný a rutinní výcvik, který by měl být krátký a zábavný, abyste udrželi jeho pozornost. Časté opakování se stane nudným. Hodný Jack je přátelský, láskyplný a nikdy plachý.

Jako každý pes se Jack Russell teriér potřebuje co nejdříve socializovat — vystavení mnoha různým lidem, místům, zvukům a novým zkušenostem. Socializace pomáhá zajistit aby vaše štěně vyrostlo v dobře vychovaného a společenského psa.

Zdraví

Jack Russell teriéři jsou všeobecně zdraví, ale jako všechna plemena jsou náchylní k určitým zdravotním potížím. Ne všichni budou mít některá nebo všechna z těchto onemocnění, ale je důležité si je uvědomit, pokud uvažujete o tomto plemeni.

Jestliže si kupujete štěně, vyhledejte dobrého chovatele, který vám ukáže zdravotní průkaz obou rodičů vašeho štěněte. Zdravotní prohlídky prokazují, že je pes zdravý a bez jakýchkoliv konkrétních potíží.

 • Glaukom: Jedná se o bolestivé onemocnění, při kterém je nitrooční tlak neobvykle vysoký v důsledku nesprávného odvodu očních tekutin. To způsobuje poškození očního nervu, což vede ke ztrátě zraku a slepotě. Glaukom může být dědičný nebo může být výsledkem jiného očního problému, jako je zánět, nádor nebo poranění. Postižené oko bude červené, uslzené, šilhající a bude vypadat bolestivě. Přední část oka bude mít bělavý, téměř modrý zákal. I přes chirurgický zákrok nebo léčbu léky, bývá výsledkem ztráta zraku a následná slepota.
 • Hluchota: Toto onemocnění se občas spojuje s plemeny bílé barvy a i u Jack Russell teriéra se může ztráta sluchu vyskytnout.
 • Choroba Legg-Calvé-Perthes: Onemocnění, které se obecně vyskytuje u malých plemen. Jedná se o deformaci kyčelního kloubu — tento problém lze snadno zaměnit s dysplazií kyčelního kloubu. Lze ji léčit chirurgicky a následná prognóza se lepší s pomocí rehabilitační terapie.
 • Luxace pately (vykloubení čéšky)

Péče

Jack Russell teriér je milovník lidí a měl by žít společně s rodinou. Nejlepší je, když má neustálý přístup ke dvoru, kde může vyběhat svou energii. 

Vždy mějte svého teriéra na vodítku, abyste zabránili pronásledování jiných zvířat, vyzývání větších psů nebo běhání na cestu. Dopřejte mu denně 30 – 45 minut intenzivního cvičení a spoustu volného dovádění.

Lidé, kteří žijí s Jack Russellem musí být pevní a důslední, v tom co očekávají. Jsou to psi se silnou vůlí a reagují pouze na pozitivní motivaci ve formě chvály, her a pamlsků. V opačném případě jsou velice tvrdohlaví, když zvolíte tvrdý přístup výcviku.

Poskytněte svému Jack Russell teriérovi pravidelný výcvik s dostatečnou dávkou trpělivosti a motivace, a budete dobře odměněni. Není zde žádné omezení toho, co se dokáže naučit, je-li se správným páníčkem.

Dopřejte mu spoustu pozitivních interakcí s ostatními psy počínaje štěňátkemvčasná socializace je důležitá pro zabránění agrese vůči cizím psům.

Krmení

Doporučená denní dávka: 1.25 – 1.75 hrnku vysoce kvalitního suchého krmiva pro psy denně, rozděleného do dvou porcí.

Množství, které váš dospělý pes sní závisí na jeho velikosti, věku, postavě, metabolismu a úrovni aktivity. Psi jsou stejně individuální jako lidé a ne každý potřebuje stejné množství jídla. Je téměř samozřejmé, že vysoce aktivní pes bude potřebovat více potravy než pes gaučový. Kvalita psího krmení, které mu kupujete taktéž dělá velký rozdíl — čím lepší psí žrádlo, tím více bude váš pes šťastný a dobře vyživený.

Udržujte svého Jack Russell teriéra v dobré kondici pravidelným krmením a měřením jeho jídla dvakrát za den, místo abyste jídlo nechávali pořád na očích. Když si nejste jisti, zda má váš pes nadváhu, dá se to lehce určit pohledem či pohmatem. 

Podíváte-li se na tělo psa shora, měli byste vidět jeho pas. Poté mu položte ruce na záda, palce podél páteře, s prsty roztaženými dolů. Měli byste cítit, ale ne vidět, jeho žebra, aniž byste museli silněji zatlačit. To je ideální stav, správná hmotnost. Jestli tomu je opak, potřebuje více pohybu a méně jídla.

Barva srsti a Grooming

Jack Russell teriér má různé typy srsti: hladká, přerušovaná nebo hrubá. Všechny typy mají dvojitou srst s hustou strukturou. Jejich kožich není nikdy kudrnatý nebo zvlněný. Srst může být zcela bílá nebo bílá s kombinací černé a tříslově hnědé

Potřebují týdenní kartáčování. Koupání není zapotřebí, pokud dodržujete pravidelné kartáčování. Srst byste měli nechat jednou nebo dvakrát ročně trimovat.

Nehty Jack Russell teriéra zastřihujte jednou nebo dvakrát měsíčně. Pokud je uslyšíte škrábat o podlahu, jsou příliš dlouhé. Krátké, úhledně upravené nehty udržují tlapky v dobrém stavu a chrání vás před poškrábáním, když na vás radostně skáče.

Jedinou další péčí je dentální hygiena. Čistěte zuby alespoň dvakrát nebo třikrát týdně, abyste zabránili hromadění zubního kamene a parodontu. Denní čištění je nejvhodnější.

Začněte s pravidelným kartáčováním a kontrolováním vašeho Jack Russell teriéra, už když je štěně. Často kontrolujte tlapky — psi jsou na ně velmi citliví — a občas nahlížejte do úst. Udělejte z této péče pozitivní zážitek plný chvály a odměn. Zajistíte tak snadné veterinární prohlídky a další ošetřování až bude dospělý.

Děti a další mazlíčci

Jack Russell teriéři jsou láskyplní mazlíčci, kterým se daří v rodinách se staršími dětmi, kteří vědí, jak se psy zacházet. Nedoporučují se pro menší děti, protože jsou příliš intenzivní a mohou kousnout, když je s nimi špatně zacházeno.

https://youtu.be/NJqhyWb_eqY

Jako u každého plemene byste měli své děti naučit, jak správně přistupovat ke psům. Vždy dohlížejte jakékoliv situaci mezi psem a dítětem. Zabráníte tak z obou stran kousání nebo tahání za ocas. Naučte své děti, aby se nikdy nepřibližovali k žádnému psu, když jí nebo spí a žádný pes, ať je jakkoli přátelský, by neměl nikdy zůstat s dítětem o samotě.

Někteří mohou být agresivní vůči jiným psům, zejména psům stejného pohlaví. Mají silný lovecký instinkt a mohou pronásledovat cizí kočky nebo jiný malá zvířata.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *