Jak odnaučit psa tahat na vodítku (3 kroky k úspěchu)

Publikováno V rubrikách Psi, Psí výcvik
Jak odnaučit psa tahat na vodítku

Tahání na vodítku je určitě jedním z nejčastějších problémů se kterým se majitelé psů potýkají.

V tomhle článku si o tahání popovídáme. Pokusíme se určit příčinu. No a samozřejmě vám také ukážu konkrétní tréninkové metody jak vašeho pejska jednou a provždy tahání na vodítku odnaučit.

Dejte nám vědět dole v komentářích, jak se vám článek líbil a nebo s jakými dalšími problémy se potýkáte vy sami s vaším pejskem.

1. Metoda pozitivního posilování

Důležité je uvědomit si, že tím že pejska na vodítku necháváme tahat, tak mu dáváme jasný signál k tomu, že je to v pořádku – což samozřejmě nechceme.

V dnešní době při výcviku psů nejčastěji používáme tzv. metodu pozitivního posilování. Jednoduše řečeno to znamená, že pes za svou činnost získá pro něj něco pozitivního. Může to být pamlsek, hračka, odměna a tak podobně. Pravděpodobně se onu činnost pokusí zopakovat, aby odměnu dostal znovu.

Co je pro psa odměnou si vždycky určuje pes sám.

No a při tahání na vodítku to jednoduše může být to, že po zaváhání se pes dostane tam kam chce, může si o čichat nebo označovat trávník a tak podobně. Máme první častý důvod a základ našeho problému.

Pes zatáhne za vodítko, my mu to povolíme, on se dostane tam kam chce a problém je na světě. Pes se tak velice jednoduše naučí, že pokud jednou zatahal a dostal se tam kam chtěl pravděpodobně mu to vyjde i příště.

2. Dostatečná socializace psa

Druhým častým důvodem je špatná nebo nedostatečná socializace.

Socializací psa se rozumí seznamování toho konkrétního jedince s okolím, se psy, s lidmi, se zvířaty z různých prostředí, s povrchy, a podobně.

Pokud váš pejsek není zvyklý na pobyt v podobném prostředí, je jasné, že když do něj přijde, tak začne tahat. Rychle se všude rozběhne a musí si všechno osahat vyzkoušet – být všude první.

Toto nejde napravit nijak jinak, než že vašeho pejska začnete postupně socializovat. Nemusíte se bát i pokud máte staršího pejska. Všechno jde v pohodě napravit.

Zkrátka stačí pokud si jednou dvakrát týdně uděláte nějaký pěkný výlet do nějakého neznámého prostředí. Nebo se konečně odhodláte na samotný trénink se psem. Pro první trénink si zvolte nějaké prostředí, kde pejsek sice tahá, ale není to nic hrozného. Místo se spoustou štěkajících psů nebude nejlepší volbou.

3. Naučte psa slyšet na zvuk

Naučte pejska reagovat na nějaký zvuk, který nezná a který jste vy sami schopní udělat.

Udělejte onen zvuk nebo jinak označte moment, kdy se váš pejsek na vás podívá a rychle odměňte (např. pamlskem). Tenhle způsob odměny spojený se daným zvukem můžete využít u každého nového cviku s pejskem.

3.1. Změna směru chůze

Rozejděte se se psem na vodítku a v momentě, kdy zatáhne, zastavte se a počkejte 2-3 vteřiny. Potom udělejte onen naučený zvuk.

Jakmile se na vás váš pejsek podívá, slovně ho pochvalte a pokračujte v chůzi jiným směrem. Jakmile uděláte takto krásně pár kroků na prověšeném vodítku, odměňte ho pamlsky.

Počet kroků postupně prodlužujte.

3.2. Zastavení se na místě

Další klasickou metodou pro odnaučení psa tahat na vodítku je prosté zastavení.

V momentě, kdy váš pejsek zatáhne za vodítko, zastavte se. Ale pozor vůbec není ze začátku nutné trvat na tom aby vodítko bylo úplně prověšené.

Stačí, pokud ucítíte, že vodítko se pouze lehce uvolní. Stačí maličký pohyb psa dozadu a v tomto momentě se opět rozejděte.

Shrnutí rad pro odnaučení psa tahat na vodítku

  1. Začněte praktikovat metodu pozitivního posilování. To znamená odměňováním vašeho pejska nejlépe pamlsky za správné chování.
  2. Socializujte vašeho pejska co nejdříve. Choďte mezi lidi, do rušných parků a nebojte se nových zkušeností s cizími mazlíčky.
  3. Naučte pejska slyšet na konkrétní zvuk a společně s ním využijte metody změny směru při chůzi nebo úplného zastavení na místě.

Co je důležité, psi jsou schopni vnímat opravdu úžasné detaily. Věci, které my vůbec nepostřehneme. Oni vše berou jako fakt a z tohoto důvodu je potřeba, abyste vždycky koukali i na ty nejmenší detaily.

Důležité je důsledně praktikovat praktikovat zmíněné rady (pozitivní posilování, socializace a změna směru či zastavení při chůzi) a už nikdy nikdy nedovolit pejskovi na vodítku tahat. Protože v momentě, kdy on zase zatáhne s vaším povolením, vrátíte se v tréninku zpátky na začátek.

Po nějaké době ubírejte dávek pamlsků, ale nepřestávejte v konzistentním tréninku.

Vašemu pejskovi je taky hrozně důležité každý den dopřát fyzickou a psychickou aktivitu, aby se nenudil a lépe poslouchal vaše pokyny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.