Labradorský retrívr (Labrador): 26 vlastností plemene + péče o psa

Publikováno V rubrikách Psi, Plemena psů, Velká plemena psů
Labradorský retrívr (Labrador) vedke dýní

Labradorský retrívr je středně velkévelké plemeno psa s krátkou srstí a robustní postavou, které patří do skupiny sportovních psů. Pochází z Newfoundlandu (Kanada), ale částečně i z Velké Británie.

Labradorští retrívři jsou známí svou inteligencí, jemnou povahou a dobrou náladou. Přestože byli vyšlechtěni jako lovečtí psi, jsou také vynikajícími společníky. Kromě svých sportovních schopností jsou labradoři vynikajícími služebními a terapeutickými psy.

Labrador zajista patří mezi nejoblíbenější psy na světě. Přesto, je důležité vědět, jak se o tohoto miláčka dobře postarat. Pro začátek postačí znalost 26 vlastností tohoto plemene.

Fotky Labradorského retrívra

26 vlastností labradora

Přizpůsobení do bytu
Vhodnost pro začátečníky⭐⭐⭐
Úroveň citlivosti⭐⭐⭐⭐⭐
Schopnost být o samotě⭐⭐
Snášení zimy⭐⭐⭐
Snášení horka⭐⭐⭐
Láskyplnost k rodině⭐⭐⭐⭐⭐
Vhodnost k dětem⭐⭐⭐⭐⭐
Přátelskost ke psům⭐⭐⭐⭐⭐
Přátelskost k cizincům⭐⭐⭐⭐⭐
Úroveň línání⭐⭐⭐⭐⭐
Úroveň slintání⭐⭐⭐
Snadná péče⭐⭐⭐⭐⭐
Obecné zdraví⭐⭐⭐
Možnost nadváhy⭐⭐⭐⭐⭐
Velikost⭐⭐⭐⭐
Snadná trénovatelnost⭐⭐⭐⭐⭐
Inteligence⭐⭐⭐⭐⭐
Náchylnost ke kousání⭐⭐⭐⭐⭐
Lovecký instinkt⭐⭐
Štěkání a vytí⭐⭐⭐⭐
Toulavost⭐⭐⭐
Úroveň energie⭐⭐⭐⭐⭐
Intenzita⭐⭐⭐⭐⭐
Potřeba pohybu⭐⭐⭐⭐⭐
Hravost⭐⭐⭐⭐⭐

Shrnutí plemene labrador

Labrador je přátelské plemeno, které miluje svoji rodinu. Je to pes do pohody, vždy dobře naladěný a plný energie. Ne nadarmo se využívá jako asistenční pes. Labrador je totiž jeden z nejchytřejších plemen a navíc s lidmi rád spolupracuje. Voda je jeho živel a jedna z neřestí, která k němu patří, je až příliš velká chuť k jídlu. Je skvělým psem k dětem, ale nehodí se jako hlídač na zahradu. Jeho hlavními neduhy jsou problémy s klouby. 

Základní informace

Skupina plemeneLovecký pes
VelikostPsi: 56-58 cm kg Feny: 54-56 cm
Váha26-34 kg
Délka života10-12 let

Jak se starat o labradora

Labradorům nejlépe vyhovuje domov, kde mají dostatek pohybu a výcviku. Jsou to vysoce energičtí psi, kteří potřebují hodně pozornosti. Péče o ně je poměrně jednoduchá, i když poměrně dost línají (ztrácí chlupy).

Cvičení

Pokud labradoři nemají dostatek každodenní fyzické aktivity a duševní stimulace, mohou se stát hyperaktivními a destruktivními. Naplánujte si alespoň dvě hodiny pohybu denně, například procházky, běhání, výlety a aktivní hraní. Protože se jedná o psy, kteří jsou tak zaměřeni na lidi, budou raději cvičit s vámi, než aby zůstali sami na dvoře.

Díky svému původu vodních psů se labradoři rádi koupou, kdykoli a kdekoli mohou (dokonce i v kalužích). Takže psí sport, jako je potápění, je pro ně ideální zábavou. Stejně tak jako retrívři milují aportování. Zapojení psa do služebních prací a dalších psích zaměstnání může také pomoci udržet ho v kondici.

Grooming (péče o srst + hygiena)

Labradoři mají hladkou, voděodolnou srst, která nevyžaduje nic víc než základní péči. Hustá srst má však tendenci hodně línat, proto je důležité ji alespoň jednou týdně kartáčovat, aby se odstranila odumřelá srst. Labradoři mají tendenci intenzivněji línat na jaře a na podzim, kdy se mění počasí. Je tedy pravděpodobné, že budete muset kartáčovat několikrát týdně, abyste udrželi krok s uvolněnou srstí. Naštěstí, protože jejich srst zůstává přirozeně docela čistá, potřebují labradoři obvykle koupel jen jednou za několik měsíců.

Stříhání drápků plánujte zhruba každý měsíc, podle toho, jak moc je váš pes opotřebovává. Snažte se mu také denně čistit zuby. A alespoň jednou týdně zkontrolujte uši, zda se v nich nenachází špína, nečistoty a případné známky infekce. Dbejte na to, abyste uši po koupání a koupeli vysušili.

Výcvik

Se socializací a výcvikem labradora začněte již v době, kdy je štěně, abyste pomohli pozitivně nasměrovat jeho energii a sílu. Labradoři jsou dychtiví se zavděčit a mají rádi, když mají nějakou práci – i když tou prací je učení se poslušnosti. Výcvik je tedy obecně snadný, pokud jste důslední a používáte pozitivní posilování.

Ideální je vystavovat štěně labradora různým lidem, zvířatům a situacím, aby se naučilo být klidným a sebevědomým psem. Také se přihlaste do kurzů pro štěňata, jakmile váš pes splní věkovou podmínku.

Jako praví rodinní psi si labradoři obvykle dobře rozumí s dětmi a jsou známí kvůli své věrnosti a lásce. Malé děti by však měly být v blízkosti psa vždy pod dohledem. Labradorským retrívrům se také obvykle dobře daří v domácnostech s více zvířaty, zejména pokud jsou od útlého věku socializováni. Vždy sledujte všechny nové přírůstky, abyste se ujistili, že se všechna zvířata chovají přiměřeně. Trenéři poslušnosti vám mohou poskytnout tipy, jak seznámit děti i domácí zvířata s vaším labradorem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *