Může pes jíst syrové kuřecí maso? (rizika a výhody)

Publikováno V rubrikách Psi, Psí výživa
Můžou psi jíst syrové kuřecí maso?

Krmení psa syrovou stravou je trendem z určitého důvodu – mnoho majitelů se snaží svým psům poskytnout přirozenější stravu.

Syrové kuřecí maso je jednou ze syrových potravin, které majitelé psů svým mazlíčkům dávají. Tato tepelně neupravená drůbež se může zdát zdravější než zpracované granule. Kuřecí ale může způsobit vážné problémy psům, kteří jej konzumují – stejně tak jako majitelům zvířat, kteří maso připravují.

Pojďme si otázku, zda psi můžou jíst kuřecí maso či ne, rozebrat dopodrobna.

Je syrové kuřecí maso pro psy bezpečné?

Syrové kuřecí maso je 100% přírodní, nezpracované maso, a protože psi jsou potomky vlků, někteří lidé si myslí, že nabízet syrové kuřecí maso je zdravější než podávat vařené kuřecí maso. Syrové kuřecí maso může bohužel představovat vážné nebezpečí pro vás i vašeho psa.

Ačkoli syrové kuřecí maso není vždy problematické, není správné tvrdit, že je vždy bezpečné. Krmení psa syrovým kuřecím masem s sebou nese rizika a většina lidí se spíše rozhodne hrát na jistotu, pokud jde o jejich domácí mazlíčky.

Rizika krmení psů syrovým kuřecím masem

Zatímco někteří lidé se zaměřují pouze na výhody syrového kuřecího masa, rizika mohou být životu nebezpečná a neměla by se ignorovat.

Pokud krmíte psa syrovým kuřecím masem, jsou s tím spojena dvě hlavní rizika. Pokud psa krmíte pouze kuřecím masem a tvoří většinu jeho stravy, existuje i třetí hlavní riziko.

1. Infekce salmonelou

Salmonela je nejčastější příčinou otravy jídlem a vyskytuje se v mnoha potravinách, které jsou tepelně neupravené nebo nedostatečně upravené, včetně kuřecího masa. Bakterie se nachází ve střevech nebo výkalech zvířat a její konzumace není bezpečná.

Když jako majitel mazlíčka manipulujete se syrovým kuřecím masem, zvyšuje se možnost šíření této bakterie na rukách, pracovní desce, nádobí, náčiní, psí misce a vašeho samotného psa. Pokud se pak tato bakterie dostane v dostatečně vysokém množství do úst člověka nebo psa, může dojít k infekci a příznakům salmonelózy.

Syrové kuřecí maso a tři francouzští buldočci
Syrové kuřecí kousky masa a tři Francouzští buldočci

Zvracení, průjem, letargie, nechutenství a horečka jsou hlavními příznaky toho, že váš pes mohl být nakažen salmonelou. Léčba vyžaduje podávání antibiotik a dalších léků spolu s nitrožilní tekutinovou terapií. Ignorování infekce může být fatální, pokud má váš pes špatný imunitní systém nebo závažnou dysbiózu střev.

Salmonelu nemůžete bez mikroskopu vidět. Nemáte tak možnost zjistit, zda je syrové kuřecí maso, kterým krmíte svého psa, kontaminované. Potraviny jsou často stahovány z trhu kvůli kontaminaci salmonelou, ale někdy se to zjistí až poté, co někdo onemocní. Salmonelóza je hlavním rizikem a obavou při krmení psa syrovým kuřecím masem.

2. Kuřecí kosti

Kuřata mají překvapivě kosti, a pokud krmíte svého psa syrovým kuřecím masem, je větší pravděpodobnost, že se v tomto kousku kuřete nějaká kost nachází.

Kosti mohou způsobit ucpání žaludku nebo střevního traktu, propíchnout vnitřní orgány psa, uvíznout v tlamě nebo v krku a lámat zuby.

Vařené kuřecí kosti mohou být pro psy ještě větším problémem, ale syrové kuřecí kosti jsou pro některé psy stejně problematické. Odstraněním kostí, které jsou v syrovém kuřecím mase, toto riziko pro psa odstraníte.

3. Podvýživa

Pokud krmíte psa výhradně syrovým kuřecím masem nebo je to většina jeho potravy, může dojít k vážné podvýživě. Kuřecí maso není pro žádného psa kompletní a vyváženou stravou. Pokud pes nedostává všechny vhodné vitamíny a minerály, které potřebuje, bude trpět různými problémy včetně zlomenin kostí a problémů s orgány.

Psi potřebují mnohem více než jen kuřecí maso, aby byli zdraví a silní. Pokud kromě syrového kuřecího masa podáváte i kompletní a vyváženou stravu, riziko podvýživy je téměř vyloučeno.

Výhody krmení psa syrovým kuřecím masem

Navzdory rizikům spojeným s krmením psů syrovým kuřecím masem existují důvody, proč se někteří majitelé psů rozhodnou krmit psy syrovým kuřecím masem.

  • Syrové kuřecí maso obsahuje přibližně 80 % bílkovin
  • Neobsahuje sacharidy ani cukr
  • Poskytuje určité množství draslíku, fosforu, hořčíku, vitaminu B12 a dalších živin
  • V neposlední řadě je syrové kuřecí maso levné a představuje levnou variantu, pokud se rozhodnete jím svého psa krmit.

Všechny tyto látky jsou pro psy velmi prospěšné.

Navíc psi, kteří trpí závažnými potravinovými alergiemi nebo citlivostí, se nemusí obávat, že by konzumovali potraviny, které by neměli, pokud se jejich strava skládá převážně ze syrového kuřecího masa.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *