Německá doga

Publikováno V rubrikách Plemena psů, Psi, Velká plemena psů
Německá doga odpočívá na lehátku

Německá doga vyniká svou velikostí a je jedním z největších plemen psů vůbec. Jedná se o krásného, inteligentního a věrného psa s vřelou povahou.

Miluje společnost rodiny a charakterizuje se svou radostnou náladou.

Německá doga si ve světě psů vždy udrží své postavení — vždy vypadá impozantně a vznešeně. Ve skutečnosti je však jedním z těch nejpřirozenějších plemen. I přes její velikost je velice milým a láskyplným mazlíčkem. Ráda si hraje se svou rodinou a dětmi.

🔽Všech 26 vlastností a další rady a tipy pro výchovu Německé dogy najdete níže!🔽

Fotky Německé dogy

26 vlastností Německé dogy

Přizpůsobení do bytu
Vhodnost pro začátečníky
Úroveň citlivosti⭐⭐⭐⭐⭐
Schopnost být o samotě
Snášení zimy⭐⭐
Snášení horka⭐⭐⭐
Láskyplnost k rodině⭐⭐⭐⭐⭐
Vhodnost k dětem⭐⭐⭐⭐⭐
Přátelskost ke psům⭐⭐⭐⭐⭐
Přátelskost k cizincům⭐⭐⭐⭐⭐
Úroveň línání⭐⭐⭐⭐⭐
Úroveň slintání⭐⭐⭐⭐
Snadná péče⭐⭐⭐⭐⭐
Obecné zdraví⭐⭐⭐⭐
Možnost nadváhy⭐⭐
Velikost⭐⭐⭐⭐⭐
Snadná trénovatelnost⭐⭐⭐⭐⭐
Inteligence⭐⭐⭐
Náchylnost ke kousání⭐⭐
Lovecký instinkt⭐⭐⭐
Štěkání a vytí⭐⭐⭐⭐
Toulavost⭐⭐⭐
Úroveň energie⭐⭐⭐⭐⭐
Intenzita⭐⭐⭐⭐⭐
Potřeba pohybu⭐⭐⭐⭐⭐
Hravost⭐⭐⭐⭐⭐

Shrnutí Německé dogy

Německá doga je obří plemeno, které je velice kontaktní a lidskou pozornost si opravdu užívá. Milují svoji rodinu a do rodiny k větším dětem jsou naprosto ideální. Nejspokojenější jsou v přítomnosti své rodiny, proto se nedoporučuje je chovat pouze venku na zahradě. Není to plemeno náročné na pohyb, ale rády loví menší zvířata. Jejich chov je náročný i z hlediska peněz a také jsou bohužel krátkověké.

Základní informace

Skupina plemenePracovní pes
Velikostvíce než 70 cm
Váha55 – 75 kg
Délka života7 – 10 let

Popis Německé dogy

Německá doga je bezstarostný a mocný pes, s kterým je naprostá radost žít — vlastnit psa s takovou impozantní velikostí, hmotností a silou je ale závazek na celý život a měl by se při pořizování vzít v úvahu.

Německé dogy se původně chovaly k lovu lstivých divočáků, ale dnes by v této dovednosti nejspíš příliš nevynikaly. Německá doga má jemnou osobnost, která obecně dobře vychází s ostatními psy, zvířaty a lidmi.

Jejich velikost avšak vyděsí každého lupiče. Každý, kdo vlastní jednoho z těchto psů, nakonec pochopí, že ostatní potřebují dostatek času, aby si zvykli na jejich poměrně nepřirozenou velikost.

Německá doga pochází ze psů, kteří se podobají Anglickým mastifům, ale jsou mnohem rafinovanější, než ostatní potomci tohoto plemene. Německá doga je štíhlá a elegantní s atletickým a svalnatým tělem. Mají mohutnou, dlouhou hlavu s půvabným krkem. 

Velikost Německé dogy může představovat problémy a přímý kontakt může některé lidi dokonce znervózňovat. Jejich ocas může převrhnout spoustu věcí, zejména na malém prostoru. A mají-li příležitost, rády skáčou na vysoký nábytek. Naštěstí nejsou divoké a nemají vysokou úroveň energie.

Bez ohledu na velikost je Německá doga sladkým a milým společníkem. Rádi si hrají a jsou něžné k dětem. Mají mírumilovné sklony, i když neztratili nic z odvahy, kterou získali při lovu divočáků. I přesto, že nejsou nijak hlasité — navzdory loveckému původu — by nikdy neváhali bránit svou rodinu.

I přes jejich přirozenou krotkost je nutné je naučit slušnému chování a navštěvovat kurzy poslušnosti, už když jsou štěňata. Velikost by mohla znemožnit jejich kontrolu, když dospějí — a jako u každého psa nikdy nevíte, kdy záhledou něco, co se rozhodnout svéhlavě pronásledovat.

Jsou vysoce orientovány na lidi, touží je vždy potěšit a vyžadují velkou pozornost od své rodiny. Mají tendenci šťouchat do lidí s jejich velkou hlavou, kdykoliv chtějí pohladit. Někdy se setkáte se situací, kdy na vás bezdůvodně vyskočí a celého vás zalehnou.

Překvapivě, Německá doga nejí tolik jídla, kolik byste si mysleli. Ačkoli vyžadují každodenní cvičení, nepotřebují obrovský dvůr na hraní — i když by si jeden doopravdy užívaly.

Díky své kráse a jemné povaze stále více lidí objevuje toto psí plemeno. Jen si uvědomte, že díky své velikosti mají relativně krátkou životnost, okolo osmi let. To znamená, že zabírají obrovské místo ve vašem srdci po relativně krátkou dobu.

Hlavní body

 • Německá doga je milá, dychtivá vás potěšit, zaměřená na lidskou společnost, snadno se cvičí a skvěle reaguje na metody pozitivního výcviku.
 • Německá doga vyžaduje hodně prostoru. I když je skvělým domácím mazlíčkem, potřebuje dostatečný prostor k pohybu.
 • Je pouze málo míst, na které nedosáhnou — kuchyňská linka a jídelní stůl není problém — a jejich ocasy mohou snadno smést cokoliv v dosahu.
 • Všechno stojí více, když máte velkého psa — obojky, veterinární péče, preventivní opatření a jídlo. Kromě toho budete potřebovat auto i klec, které jsou dostatečně velké pro vaší dogu.
 • Chvíli trvá, než dorostou kosti a klouby u velkých psů a stanou se stabilními. Nenechte své štěně Německé dogy příliš skákat a neberte ji s sebou při běhání, dokud jí nebude nejméně 1,5 roku. Tímto se sníží zátěž na rostoucích kostech a kloubech.
 • Doga musí dodržovat speciální stravovací požadavky, jinak se mohou vyskytnou ortopedické problémy.
 • Německé dogy se nehodí do bytů nebo malých domů, jednoduše proto, že jsou příliš velké. Naštěstí to nejsou velcí skokani, takže stačí bezpečný, 2 metry vysoký plot na zahradě.
 • Jako spousta obřích psích plemen má Německá doga kratší životnost.
 • Nikdy nekupujte štěně od nezodpovědného chovatele nebo množírny. Hledejte místní, spolehlivé chovatele nebo zvažte adopci tohoto krásného plemene.

Povaha

Dobře vychovaná Německá doga je jedním z nejpřirozenějších psů v okolí. Jsou to něžní a láskyplní mazlíčci, kteří si rádi hrají a odpočívají s dětmi. Mají velkou touhu vás potěšit, díky čemuž se snadno trénují.

Německá doga chce být tam, kde je její rodina. Má ráda lidi, včetně cizinců a dětí, a rádi uvítají návštěvníky — pokud je tedy bude brát za neškodné. V opačném případě může být velmi obranná.

Některé dogy si přejí, aby byli — nebo skutečně jsou — psí mazlové, kteří se vám vždy snaží dostat na klín, i když se pokusíte utéct.

Dobromyslné Německé dogy potřebují časnou socializaci — vystavení mnoha různým lidem, místům, zkušenostem a zvukům — už když jsou mladí. Socializace pomáhá zajistit, že vaše štěně vyroste v dobře vychovaného psa.

Zapsáním vašeho psa do psí školky zajistíte skvělý začátek. Pravidelné pozývání návštěvníků, procházky do rušných parků a míst s dalšími psy jim také může pomoci pro vylepšení sociálních dovedností.

Velikost

Německé dogy měří 75 až 85 cm při kohoutku a váží 55 až 90 kg.

Feny měří 70 až 80 cm a váží okolo 45 až 60 kg. Někteří psi mohou být menší nebo větší než průměrný psí standard.

Původ

Na egyptských artefaktech z roku 3000 př.n.l. byly nalezeny kresby psů, kteří se velmi podobají dnešním dogám stejně jako v babylonských chrámem kolem roku 2000 př.n.l. Další důkazy pochází z Tibetu z čínských písemných zpráv z roku 1221 př.n.l.

Předpokládá se, že toto plemeno cestovalo společně s Asyřany různými částmi světa. Řekové a Římané poté chovali tyto psy s dalšími psími plemeny — předky Anglického mastifa a Irského vlkodava.

Nikdo si není zcela jistý, jak a proč se německé psí plemeno řadí k území Dánska (Great Dane), přičemž jsou v Německu známí jako „Deutsche Dog” neboli „německý pes”. Víme, že němečtí šlechtici používali dogy k lovu divokých divočáků a kanců. Později se dogy proslavily jako ochránci svého domova a blízkých, což je práce, kterou stále rády vykonávají. 

Zdraví

Německé dogy jsou všeobecně zdravé, ale jako všechna psí plemena jsou náchylné k určitým zdravotním potížím. Ne všichni psi budou mít některá nebo všechna z těchto onemocnění, ale je důležité si je uvědomit, pokud uvažujete o tomto plemeni.

Zde je pár zdravotních potíží, které by se mohly projevit:

 • Vývojové vady: U štěňat a dospívajících psů se mohou vyvinout problémy s růstem a přetěžováním pohybového aparátu. Ty se někdy spojují s nesprávnou stravou — často s příliš vysokým obsahem bílkovin, vápníku nebo doplňků stravy.
 • Dysplazie kyčelního kloubu: Jedná se o dědičnou chorobu, kdy stehenní kost nezapadá správně do kyčelního kloubu. Někteří psi vykazují bolest a kulhají na jedné nebo na obou zadních nohách, zatímco jiní známky nepohodlí neprokazují. Rentgenové vyšetření je nejspolehlivějším způsobem, jak diagnostikovat tento problém. Ať tak či onak, artritida se může u psa projevit s jeho rostoucím věkem. Psi s dysplazií kyčelního kloubu by neměli být dále množeni — pokud si tedy kupujete štěně, požádejte chovatele o důkaz, že jeho rodiče byli testováni na dysplazii kyčelního kloubu a že nemají žádné další problémy.
 • Dilatace a volvulus žaludku (nadýmání): Běžně nazývané nadýmání je u psů ohrožující stav, který postihuje velké psy s hlubokým hrudníkem. Nejčastěji se vyskytuje pokud jsou krmeni jedním velkým jídlem denně, rychle jedí, pijí velkými doušky nebo se po jídle intenzivně pohybují. K nadýmání dochází, když se žaludek naplní plyny a následně se zkroutí. Pes není schopen říhání nebo zvracení, aby se přebytečných plynů zbavil a omezí se průtok krve do srdce. Krevní tlak klesá a pes se ocitne v šoku. Bez okamžité lékařské pomoci se může stav drasticky zhoršit. Mějte podezření na nadýmání, pokud má váš pes nafouknuté břicho, nadměrně slintá nebo zvrací. Může také být neklidný, skleslý, letargický nebo slabý s pomalým srdečním tepem. Pokud si všimnete těchto příznaků, okamžitě se spojte se svým veterinářem.
 • Rakovina kostí: Někdy známá jako osteosarkom, je to nejčastější kostní nádor nacházející se u psů. Obvykle se vyskytuje u psů středního nebo staršího věku, ale větší psí plemeno, jako je Německá doga, mají tendenci k rozvoji nádoru již v mladším věku. Prvním příznakem je kulhání, ale je zapotřebí rentgenového vyšetření, aby se zjistilo, zda rakovina je příčinou problému. Osteosarkom se léčí pomocí chemoterapie nebo amputací.
Socializace štěněte Německé dogy rušnými ulicemi města

Péče

Navzdory své velikosti jsou Německé dogy laskaví domácí mazlíčci. Nehodí se však do malých bytů, jelikož můžou do čehokoliv snadno narazit.

Neměli byste je nechávat venku v chladnějším počasí. Společnou zimní procházku si můžete nicméně snadno užít s pomocí psího svetru nebo bundy, aby zůstali v teple.

Uvnitř jsou relativně klidní, ale potřebují minimální jednu dlouhou procházku denně nebo velký dvůr pro vydovádění. Dospělá Německá doga potřebuje 30 až 60 minut pohybu, v závislosti na věku a úrovni aktivity. Štěňata a dospívající psi potřebují kolem 90 minut denního cvičení.

Na své zahradě budete potřebovat bezpečně vysoký plot — i přesto, že nejsou příliš velcí skokani. Pokud jste fanouškem zahradničení, uvědomte si, že má toto plemeno mírnou oblibu v ničení vaší práce.

Výcvik pro klec přináší výhody každému psu a je laskavým způsobem, jak zajistit, aby vaše doga neudělala nepořádek, když zrovna nejste doma. Velká klec (nebo také přepravka) je taky dobrým místem pro zdřímnutí. Výcvik pro psí klec v mladém věku taky pomůže vašemu psu, pokud bude třeba pozdější hospitalizace.

Nikdy však nenechte svou dogu uzavřenou celý den. Není to žádné vězení a neměla by v ní trávit víc jak několik hodin. Německá doga je orientovaná na lidskou společnost a nejsou vhodné k osamocení.

Zuby své dogy čistěte nejméně dvakrát nebo třikrát týdně, abyste odstranili usazování zubního kamene a bakterií. Denní čištění je nejlepší, pokud chcete předcházet onemocněním dásní a špatnému dechu.

Nehty stříhejte jednou nebo dvakrát měsíčně, abyste zabránili bolestivým slzám a dalším problémům. Pokud je uslyšíte škrábat o podlahu, jsou příliš dlouhé. Psí nehty mají v sobě cévy a můžete způsobit krvácení, pokud je nesprávně zastřihnete. Jestliže nemáte zkušenosti se stříháním psích nehtů, požádejte veterináře nebo pečovatele o radu.

Uši byste měli kontrolovat každý týden na zarudnutí nebo nepříjemný zápach, který může naznačovat infekci. Při kontrole očistěte pouze vnější část uší vatovým tamponem navlhčeným do jemného čistícího prostředku.

Při vaší péči kontrolujte výskyt vyrážek, vředů nebo známek infekce — jako je zarudnutí, citlivost nebo zánět pokožky. Oči by měly být čisté, bez zarudnutí nebo výtoku. Vaše pečlivá týdenní kontrola vám pomůže včas odhalit potenciální zdravotní problémy.

Krmení

Správné krmení rychle rostoucího štěněte Německé dogy je mnohem důležitější než u většiny psích plemen. Štěně Německé dogy by nemělo jíst obvykle příliš bohatou stravu jako ostatní psí plemena. Nejlepší je strava bez přídavků, zejména vápníku.

Za předpokladu vysoce kvalitního jídla se množství, které dáváte své doze může lišit podle věku a pohlaví. Poraďte se se svým veterinářem nebo odborníkem ohledně stravovacích doporučení, která vyhovují vašemu individuálnímu psu. Zobecněná denní dávka je však:

 • 3 až 6 měsíců: feny – 3 až 6 hrnků, psi – 4 až 8 hrnků krmiva
 • 8 měsíců až rok: feny – 5 až 8 hrnků, psi – 6 až 10 hrnků krmiva
 • Dospívající: feny – 8 hrnků, psi – 9 až 12 hrnků krmiva
 • Dospělí: feny – 6 až 8 hrnků, psi – 8 až 10 hrnků krmiva

Do věku čtyř až pěti měsíců by štěně Německé dogy mělo jíst tři jídla denně. Poté jim po zbytek život jídlo dělte do dvou stejných porcí. Nikdy by neměli jíst pouze jedno velké jídlo za den.

Barva srsti a Grooming

Krátká a hladká srst Německé dogy může mít šest různých barev:

 • Plavá (zlatá barva s černou maskou)
 • Žíhaná (plavá a černá smíchaná po celém těle ve vzoru tygřího pruhu)
 • Modrá (ocelově modrá v odstínu šedé)
 • Černá
 • Bílá s nepravidelně černými skvrnami po celém těle
 • Plášťově černobílá

Mají vysokou úroveň línání, ale pravidelným kartáčováním se jejich srst snadno udržuje. Podle potřeby používejte šampon nebo pevný trimovací hřeben. Pravidelné kartáčování udržuje srst vaší Německé dogy zdravou a čistou a snižuje počet potřebných koupelí.

Jak si dokážete představit, koupání Německé dogy je obtížným úkolem, zvláště pokud se na to moc netěší. Někdy se stává, že se snaží uniknout koupeli a schovávají se po domě.

Začněte si zvykat na pravidelné kartáčování a kontrolování vašeho psa, už když je štěně. Často kontrolujte tlapky — psi jsou na ně velice citliví — a dívejte se mu do úst. Udělejte z této péče pozitivní zážitek plný chvály a odměn. Zajistíte tak snadné veterinární prohlídky a další ošetřování až bude dospělý.

Děti a další mazlíčci

Německá doga miluje děti a je k nimi něžná, zvláště pokud vyrůstají společně. Mějte na paměti, že nemají tušení, jak moc jsou veliké v poměru s malými dětmi, takže je můžou nechtěně shodit.

Jako u každého plemene byste měli své děti naučit, jak správně přistupovat ke psům. Vždy dohlížejte jakékoliv situaci mezi psem a dítětem. Zabráníte tak z obou stran kousání nebo tahání za ocas. Naučte své děti, aby se nikdy nepřibližovali k žádnému psu, když jí nebo spí a žádný pes, ať je jakkoli přátelský, by neměl nikdy zůstat s dítětem o samotě.

Obecně řečeno bude Německá doga dobře vycházet s jinými domácími mazlíčky, ale mohou být občas agresivní vůči hospodářským zvířatům nebo jsou prostě příliš bezstarostní. Jsou velmi individuální: někteří cizí přítomnost netolerují, ostatní budou spokojeně odpočívat společně s kočkami a dalšími psy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *