Německý ovčák je jedním z nejoblíbenějších plemen psů na světě – a to ze zcela očividných důvodů.
Je to inteligentní, schopný a pracovitý pes, jehož oddanost a odvaha je nepřekonatelná. Navíc je neuvěřitelně všestranný ve všech ohledech.
Německý ovčák vyniká řadou dovedností – vedení nevidoucích, pronásledování zločinců, stopování nelegálních látek, sloužení v armádě, starání se o nemocné nebo hlídání pasoucího se stáda — to vše jsou jen některé z prací, kterým toto všestranné plemeno vyniká.
Němečtí ovčáci dokáží vše, co je naučíte. V neposlední řadě jsou však věrní a velmi láskyplní společníci.
🔽Níže naleznete 26 hlavních vlastností Německého ovčáka a další důležité informace pro jeho výchovu.🔽
Fotky Německého ovčáka
26 vlastností Neměckého ovčáka
Shrnutí Německého ovčáka
Německý ovčák je skvělým přítelem pro ty, kteří mu dopřejí dostatek pohybu, dobrou výchovu a kupu lásky, kterou ovčák odměňuje svou věrností a ochranářstvím. Přátelskost a oddanost k lidem (zejména k dětem) z něho dělá skvělého psa pro aktivní rodinný život. Díky jeho odvaze a odhodlanosti je to neocenitelný parťák i v náročných a nebezpečných povoláních, nebo spolehlivý pomocník pro handicapované.
Vůči cizím lidem může být ale velmi nedůvěřivý, díky své obranářské povaze, kterou se vyznačuje. Je bohužel znám i díky problémům s displasií kyčlí, proto je třeba vybírat štěně po vyšetřených rodičích.
Základní informace
Skupina plemene | Pastevecký pes |
Velikost | 56 – 66 cm |
Váha | 34 – 43 kg |
Délka života | 10 – 14 let |
Kompletní popis Německého ovčáka
Německý ovčák umí řadu dovedností – vést slepce, pronásledovat zločince, vyčenichat nelegální látky, sloužit v armádě, navštěvovat nemocné nebo hlídat pasoucí se stáda — to vše jsou jen některé z prací, kterým toto všestranné plemeno dnes vyniká.
Německý ovčák ztělesňuje některé z těch nejlepších psích vlastností, ale i přesto není pro každého. Jedná se o psa s vysokou úrovní energie, který potřebuje hodně aktivity a cvičení — zejména kvůli jeho původnímu poslání pasteveckého psa. Bez dostatečného pohybu svou znuděnost a frustraci začnou projevovat způsoby, které se vám zaručeně nebudou líbit, jako je štěkání a kousání.
Německý ovčák má rezervovanou a někdy podezřívavou povahu — skvělá vlastnost pro hlídacího psa, ale ne tolik pro psa rodinného, který vřele uvítá každého návštěvníka. Pokud však vystavíte Německého ovčáka mnoha různým lidem a situacím už když je štěně, rádi stráví čas s kýmkoliv.
Každé štěně Německého ovčáka vždy získá trochu odlišnou povahu v závislosti na tom, od jakých chovatelů pochází — ať už se jedná o schopného pracovního psa nebo klidného a láskyplného společníka.
HLAVNÍ BODY
- Německý ovčák není pro lidi, kteří jsou často mimo domov a nemají čas se věnovat cvičení. Zůstanou-li delší dobu sami, mohou svou nervozitu začít projevovat štěkáním, kousáním nebo kopáním.
- Němečtí ovčáci jsou aktivní a inteligentní psi. Musíte je zaneprázdnit učením, hraním nebo prací. Denní cvičení je nutností, ať už fyzické (například běhání a hraní frisbee) nebo duševní (jako je kreativní výcvik).
- Němečtí ovčáci se mohou vůči cizím lidem chovat odstrčeně a podezřívavě. Chcete-li vychovat společenského a dobře vychovaného psa, vystavte své štěně mnoha zážitkům, místům a lidem. Výcvik poslušnosti, počínaje psími školkami, je důležitý pro to, aby si zvykli na ostatní lidi a psy, a aby se naučili základním psím způsobům.
- Toto psí plemeno má vysokou úroveň línání. Několikrát týdně svého psa kartáčujte a kupte si kvalitní vysavač. Budete ho potřebovat.
- Výcvik pro přepravku je skvělý způsob, jak štěně naučit, aby byl klidný a šťastný, když je zrovna bez svého majitele. To platí zejména pro Německého ovčáka, který někdy trpí separační úzkostí nebo frustrací, ocitne-li se sám.
- Mají pověst skvělého hlídacího psa. Nikdy byste ale neměli svého Německého ovčáka přivazovat na místo, pouze aby střežil váš barák. Žádného psa byste neměli — vede to k frustraci a agresi. Německý ovčák je nejšťastnější, když žije doma s rodinou, a má zároveň přístup na velký oplocený dvůr, kde může spálit část své vysoké energie.
- Můžete najít psy téměř jakéhokoliv plemene, včetně Německých ovčáků, v místních útulcích nebo v péči záchranných stanic. Před nákupem u chovatele zvažte adopci.
PŮVOD
Německý ovčák je relativně nové psí plemeno z roku 1899 a za svou existenci vděčí jednomu muži: německému kapitánovi Maxovi von Stephanitzovi, který měl za cíl vytvořit německé plemeno, které by bylo nejlepším pasteveckým psem vůbec.
Staletí předtím, než přišel von Stephanitz, se farmáři v Německu, stejně jako ve zbytku Evropy, spoléhali na psy, kteří řídili a chránili svá stáda. Někteří psi byli pověstní svými dovednostmi a oddaností k práci. Jak však poznamenal von Stephanitz, nikdo v tomto regionu doposud nevychoval zcela specifické pastevecké plemeno.
V roce 1898 odešel von Stephanitz z vojenského života a zahájil svou druhou kariéru, která se proměnila ve vášeň: experimentování s chovem psů s cílem vytvořit vynikajícího německého ovčáckého psa. Stephanitz studoval šlechtitelské techniky Britů, poznamenané jejich výjimečnými pasteveckými psy a cestoval po Německu, kde se účastnil výstav a pozoroval další německé ovčácké psy.
Von Stephanitz viděl mnoho skvělých pasteveckých psů, kteří byli atletičtí, inteligentní a velice schopní. To, co přehlížel, byl pes, který ztělesňoval všechny tyto vlastnosti dohromady.
Jednoho dne, v roce 1899, navštívil von Stephanitz výstavu, kde mu padl do oka pes podobající se vlku. Okamžitě koupil psa jménem Hektor Linksrhein (později přejmenován na Horand v Grafeth). Mocná postava a inteligence psa natolik zapůsobila na Stephanitze, že vytvořil společnost – Verein fur deutsche Schaferhunde – aby našel další plemeno z Horandových potomků.
Ačkoli měl v úmyslu, že jeho plemeno bude pokračovat jako pastevecký pes, s postupnou industrializací potřeba Německých ovčáků slábla. Rozhodl se proto, že jeho plemeno bude pokračovat jako pracovní pes v policejních a vojenských službách.
Von Stephanitz využil svých vojenských známostí a přesvědčil německou vládu, aby toto plemeno využila. Během první světové války sloužil Německý ovčák jako pes Červeného kříže, posel, záchranář, strážce, nosič zásob a hlídač.
Přestože němečtí psi na Spojence udělali dojem, nebyli tak spokojeni s německými kořeny psa. Během války byly všechny německé věci stigmatizovány a v roce 1917 změnil Americký Kennel Club (AKC) název plemene na Shepherd Dog (Ovčák).
V Anglii byl pes přejmenován na Alsaského vlčího psa (Alsatian Wolf Dog), podle německo-francouzské pohraniční oblasti Alsasko-Lotrinsko. AKC se v roce 1931 vrátilo k používání původního jména Německý ovčák. Trvalo to pouze krátce, než tak učinili i další země světa.
Von Stephanitz zůstal úzce zapojen do vývoje plemene a již v roce 1922 ho znepokojily některé rysy, které se u psů objevovaly, jako byl špatný temperament a sklon k zubním problémům. Vyvinul systém přísné kontroly: Každé štěně Německého ovčáka muselo projít mnoha testy inteligence, temperamentu a dobré zdravotní a fyzické kondice.
V posledních několika desetiletích začali někteří chovatelé klást důraz spíše na schopnosti plemene než jen na vzhled a dovážejí pracovní psy z Německa, aby se zapojili do celkového chovatelského programu.
VELIKOST
Muži měří okolo 61 až 66 cm při kohoutku — zatímco feny měří 56 až 60 cm. Hmotnost se pohybuje od 34 až do 43 kg.
POVAHA
Osobnost Německého ovčáka je rezervovaná, obvykle ale nijak agresivní. Jsou to skromní psi — nedělají si přátele okamžitě, ale jakmile se skamarádí, jsou extrémně loajální. Se svou rodinou jsou pohodoví a vlídní. Mohou být ochraňující a prudcí, když se cítí v nebezpečí, což z nich dělá vynikající hlídací psy.
Toto vysoce inteligentní a snadno trénovatelné plemeno prosperuje, kdykoliv má co na práci. Německého ovčáka lze vycvičit na téměř cokoli, od upozornění hluchého na zvonek u dveří až po vyčenichání lavinové oběti.
Jedna věc, ve které nejsou dobří, je být delší dobu o samotě. Bez společnosti, kterou potřebují – stejně jako cvičení a šance uplatnit svou inteligenci – se začnou nudit a cítit se frustrovaně. Německý ovčák, který je nedostatečně vycvičen a jeho rodina ho ignoruje, pravděpodobně vyjádří zadrženou energii způsoby, jako je štěkání a kousání.
Jako každý pes, potřebuje i Německý ovčák včasnou socializaci — vystavení mnoha různým lidem, pohledům, zvukům a zkušenostem — u když jsou mladí. Socializace pomáhá zajistit, aby vaše štěně Německého ovčáka vyrostlo v dobře vychovaného psa.
ZDRAVÍ
Němečtí ovčáci jsou obecně zdraví, ale stejně jako všechna plemena jsou náchylní k určitým zdravotním podmínkám. Ne všichni Němečtí ovčáci dostanou některá nebo všechna tato onemocnění, ale je důležité si je uvědomit, pokud uvažujete o tomto plemeni.
- Alergie: Alergie jsou u psů běžným onemocněním a Velšteriér není žádnou výjimkou. Existují tři hlavní typy alergií:potravinové alergie, které se léčí vyloučením určitých potravin z jídelníčku psa; kontaktní alergie, které jsou způsobeny reakcí na typickou látku, jako je podestýlka, tablety proti blechám, psí šampony a další chemikálie; a inhalační alergie, které jsou způsobeny vzdušnými alergeny, jako je pyl, prach a plíseň. Léčba se liší podle příčiny a může zahrnovat dietní omezení, léky nebo změnu prostředí.
- Dysplazie kyčelního kloubu: Jedná se o dědičnou chorobu, kdy stehenní kost správně nezapadá do kyčelního kloubu. Někteří psi vykazují bolest a kulhají na jedné nebo na obou zadních nohách, zatímco jiní známky nepohodlí neprokazují. Rentgenové vyšetření je nejspolehlivějším způsobem, jak diagnostikovat tento problém. Ať tak či onak, artritida se může u psa projevit s jeho rostoucím věkem. Psi s dysplazií kyčelního kloubu by neměli být dále množeni – pokud si tedy kupujete štěně, požádejte chovatele o důkaz, že jeho rodiče byli testováni na dysplazii kyčelního kloubu a že nemají žádné další problémy.
- Dysplazie loketního kloubu: Jedná se o dědičnou chorobu, která se vyskytuje u velkých psích plemen. Předpokládá se, že je způsobena různou rychlostí růstu kostí, které tvoří loket psa, což vede k laxnímu držení kloubů. Dysplazie vede k bolestivému kulhání psa. Váš veterinář může doporučit chirurgický zákrok k nápravě problému nebo protizánětlivé léky k umírnění bolesti.
- Dilatace a volvulus žaludku (nadýmání): Běžně nazývané nadýmání je u psů ohrožující stav, který postihuje velké psy s hlubokým hrudníkem. Nejčastěji se vyskytuje pokud jsou krmeni jedním velkým jídlem denně, rychle jedí, pijí velkými doušky nebo se po jídle intenzivně pohybují. K nadýmání dochází, když se žaludek naplní plyny a následně se zkroutí. Pes není schopen říhání nebo zvracení, aby se přebytečných plynů zbavil a omezí se průtok krve do srdce. Krevní tlak klesá a pes se ocitne v šoku. Bez okamžité lékařské pomoci se může stav drasticky zhoršit. Mějte podezření na nadýmání, pokud má váš pes nafouknuté břicho, nadměrně slintá nebo zvrací. Může také být neklidný, skleslý, letargický nebo slabý s pomalým srdečním tepem. Pokud si všimnete těchto příznaků, okamžitě se spojte se svým veterinářem.
- Degenerativní myelopatie
PÉČE
Němečtí ovčáci, kteří se původně chovali pro pasení stád, jsou přizpůsobení k práci. To znamená, že mají spoustu energie, kterou potřebují spálit při každodenním cvičení.
Pokud je necháte dlouhou dobu bez cvičení, očekávejte potíže. Nuda a nečinnost vedou k problémům s chováním — kousání, kopání a štěkání. Německý ovčák zoufale potřebuje cvičit, jak své tělo (běhání, dovádění v parku), tak i svoji mysl (výcvik agility nebo soutěže poslušnosti).
Stejně jako mnoho pasteveckých plemen, mají Němečtí ovčáci rádi štěkání. To však nemusí být nutně problém, dokud se pes nezačne nudit. Naučení se příkazu „ticho” by mělo být součástí výcviku poslušnosti každého Německého ovčáka.
Němečtí ovčáci rádi žvýkají a jejich silné čelisti mohou zničit většinu vašich věcí. Pokud si vyberou špatnou věc, kterou začnou kousat, mohou si poškodit zuby nebo spolknout něco nebezpečného. Ušetřete svého psa a své věci tím, že jim dáte bezpečné hračky a kosti ke žvýkání, aby se mohli sami zabavit, když si s nimi zrovna nehrajete.
KRMENÍ
Strava Německého ovčáka by měla být určena pro velké psí plemeno s vysokou energií a potřebou cvičení. Poraďte se se svým veterinářem nebo profesionálním odborníkem na výživu ohledně toho, čím krmit svého Německého ovčáka a o správné velikosti porcí. Jejich stravovací potřeby se budou s růstem od štěňat do dospělosti a seniorského věku měnit. Vždy držte krok s těmito nutričními požadavky.
Zvláštní pozornost však budete muset věnovat krmení a cvičení štěněte. Němečtí ovčáci rostou velmi rychle ve věku od čtyř do sedmi měsíců, takže jsou náchylní k problémům s kostmi. Daří se jim ve vysoce kvalitní nízkokalorické stravě, která jim brání v příliš rychlém růstu.
Nenechte štěně Německého ovčáka běhat, skákat nebo si hrát na tvrdém povrchu, jako je dlažba, dokud nejsou alespoň dva roky staří a jejich klouby plně dorostli. Pro štěňata je ideální si hrát a skákat na měkké, venkovní trávě.
Překrmování vašeho Německého ovčáka může způsobit problémy s klouby i další zdravotní potíže. Omezte pamlsky, udržujte je aktivní a podávejte jim pravidelná jídla, místo toho, abyste měli svou potravu pořád na očích.
BARVA SRSTI A GROOMING
Německý ovčák se původně choval pro pasení stád v drsném podnebí a jejich středně dlouhá dvojitá srst se k této práci perfektně hodila. Působí jako ochrana před deštěm a sněhem a je odolná proti sbírání nečistot.
Typy srsti Německého ovčáka jsou stejně rozmanité jako jejich barva. Někteří Němečtí ovčáci jsou dlouhosrstí, někteří krátkosrstí. „Ideální” Německý ovčák však má dvojitou srst střední délky. Vnější srst je hustá s rovnými chlupy, které leží těsně u těla, a někdy je zvlněná nebo kudrnatá.
Srst může mít různé barevné vzory: černá; černá a krémová; černo červená; černá a stříbrná; černá s pálením; namodralá; šedá; játrová nebo bílá — přičemž bílá není příliš častá a neuznává se jako standard plemene.
Toto plemeno líná v průběhu celého roku, přičemž dvakrát do roka se své srsti zbavuje nadměrně. Pokud chcete Německého ovčáka, připravte se na chlupy na černých kalhotách, na bílém gauči a do značné míry po celém domě.
Neexistuje žádné kouzelné řešení a musíme to prostě přijmout. Kartáčování dvakrát až třikrát týdně však pomůže při čištění srsti. A kvalitní vysavač také neublíží.
Koupání psa příliš často zbavuje srst přírodních olejů, které ji udržují zdravou, takže začněte s koupáním, pouze pokud to váš pes opravdu potřebuje. Nemělo by to být tak často — navzdory své proslulosti jako shazovač má Německý ovčák tendenci být docela čistý a bez zápachu.
Nehty je třeba stříhat jednou za měsíc a uši jednou týdně kontrolovat na nečistoty, zarudnutí nebo špatný zápach, který by mohl naznačovat infekci, a poté je každý týden otřít vatovým tamponem navlhčeným jemným čisticím prostředkem na uši pro předejití problémům.
Němečtí ovčáci rádi okusují věci a tento zvyk pomáhá udržovat jejich zuby čisté. Dejte jim pevné a bezpečné žvýkací hračky nebo kosti a oni budou kousáním bojovat proti usazování zubního kamene, zejména na zadních stoličkách. Čištění zubů měkkým zubním kartáčkem a zubní pastou také pomáhá udržovat dásně a zuby v dobré kondici.
DĚTI A DALŠÍ MAZLÍČCI
Pokud jsou dobře vycvičení a mají dostatek kontaktu s dětmi, zejména jako štěně, tak je Německý ovčák skvělým společníkem pro jakékoliv dítě. Někteří ve skutečnosti říkají, že jsou křížencem chůvy a policisty, protože jsou k dětem velice šetrní a zároveň je chrání.
Jedná se však o velkého psa, který je schopen omylem srazit batole nebo malé dítě. Věrni své vyhrazené povaze nejsou příliš přátelští k dětem, které neznají. Vždy jsou ale velmi spolehliví.
Německý ovčák může také pokojně žít s jinými psy a domácími zvířaty, pokud jsou na to naučeni už od štěňat. Představení dospělého Německého ovčáka do domácnosti s jinými domácími mazlíčky může být obtížnější, pokud pes není zvyklý vycházet s jinými psy nebo kočkami. Možná budete muset najmout profesionálního trenéra, který vám pomůže, nebo si nechat poradit někým zkušenějším, pokud jste si pořídili dospělého Německého ovčáka.