Parson Russell teriér

Publikováno V rubrikách Plemena psů, Malá plemena psů, Psi
Usmívající se Parson Russell teriér

Parson Russell teriér je hravé a odvážné plemeno psa s malým tělem, ale velkou osobností. Tito teriéři na první pohled zaujmou svou velikostí a roztomilým vzhledem.

Parson Russell teriér je chytré, ale občas tvrdohlavé plemeno, se střední úrovní energie a snadně udržovatelnou srstí. Tito psi však potřebují spoustu aktivity a cvičení a nehodí se tolik do života v uzavřeném prostoru. Pravděpodobně by se jím také lépe dařilo s více zkušeným páníčkem, který je schopný důsledného výcviku. Splníte-li potřeby tohoto plemene, budete odměněni věrným a celoživotním psím společníkem.

Parson Russell teriér je velmi podobný (vzhledově i povahou) Jack Russell teriérovi a často se tyto dvě plemena navzájem pletou.

🔽Níže najdete více informací o Parson Russell teriérovi!🔽

Fotky Parson Russell teriéra

Shrnutí Parson Russell teriéra

Parson Russell teriér je skvělý a věrný společník, ale potřebuje k sobě velmi, opakujeme velmi, aktivního pána, který mu poskytne dostatek zaměstnání, bude se mu často věnovat a nebude se bát pouštět se společně do celé řady sportů a psích disciplín. Že je pohyb pro Parson Russell teriéra prioritou číslo jedna je nesporné a každý zájemce o něj si musí sáhnout do svědomí, zda takové nadšení pro sporty a aktivity sdílí. Odměnou mu bude hravý a veselý parťák připravený na každou špatnost a kulišárnu. 

Základní informace

Skupina plemeneTeriér
Velikost30 – 35 cm
Váha5 – 8 kg
Délka života15 – 18 let

Popis Parson Russell teriéra

Původ

Počátek psího plemene Parson Russell teriéra sahá do 19. století na území Anglie. Vášnivý anglický lovec John Parson Russell si přál schopné a malé plemeno, které by dokázalo lovit lišky společně s dalšími psími plemeny.

Russell zahájil šlechtitelský program, z kterého nakonec vzešel drobný teriér s výrazným vzhledem a houževnatou osobností. Tito psi byli dostatečně schopní pro společný lov s Anglickými foxhoundy na anglickém venkově, Parson Russellové se ale lišili svou speciální schopností vlézt se do těch nejmenších úkrytů.

Russell zemřel v roce 1883, ale dědictví jeho oblíbených teriérů přetrvalo. Ve skutečnosti se název „Jack Russell teriér” začal používat pro širokou škálu malých loveckých plemen. To značí významnou roli v oblasti anglického psího lovení, ale zároveň s sebou přináší spoustu nedorozumění s pojmenováním těchto dvou podobných plemen.

Rostoucí počet nadšenců Parson Russell teriéra se dohadoval o jeho přesném vzhledu — z nichž mnozí měli kratší nohy a delší tělo než byl standard plemene, který vyvinul John Russell. V roce 1904 Arthur Heinemann vytvořil přesný standard plemene a o deset let později založil v Anglii Parson Jack Russell Terrier Club.

I přesto se dodnes mezi lidmi vedou debaty o konkrétním fyzickém vzhledu, povaze a pracovních schopnostech obou plemen.

Dnes je však Parson Russell teriér znám jako dlouhonohý a robustní lovec, který je více pracovně zdatný než Jack Russell teriér. Zastánci Parson Russell teriéra tvrdí, že je toto plemeno nejpřesnějším vyjádřením toho, co měl původně John Parson Russell v úmyslu — malého, ale mocného lovce.

Péče

Buďte na pozoru, pokud jde o péči o Parson Russell teriéra, neboť je to malé plemeno na plný úvazek. Jsou vybaveni zdánlivě nekonečnou energií a zvídavou a inteligentní povahou. Můžou být skvělými domácími mazlíčky pro děti, jelikož si budou hrát celé hodiny. Je však důležité, abyste své děti naučili, jak zacházet se psy s respektem.

Parson Russell teriéři potřebují několik procházek nebo proběhnutí každý den. Jakmile dosáhnou dospělosti jsou skvělými společníky při běhání. Bez dostatečného cvičení a mentálního uspokojení se mohou uchýlit k destruktivnímu chování.

Jako aktivní a pracovité plemeno se hodí pro spoustu psích soutěží. Mimo úspěchy na psích výstavách se jim daří v agility, dock-divingu nebo speciálních lovení. Tyto aktivity jsou skvělým způsobem, jak posílit vztah s vaším psem a zároveň mu poskytnout prostor pro vybití své energie.

Může se zdát, že je malá velikost psa vhodná pro život v bytě, ale je důležité si uvědomit jeho vysoké potřeby pohybu. Samozřejmě existují šťastní a zdraví PRT, kteří žijí v městě, ale pro správnou výchovu jim musíte poskytnout pravidelný a intenzivní výcvik.

Parson Russell teriér se také nedoporučuje začínajícím psím majitelům. Kromě bohaté energie se povaha teriéra často projevuje nezávislým a tvrdohlavým stylem. Majitelé plemene musí od začátku stanovit pevný a efektivní režim, aby zabránili Parson teriérovi ve svéhlavém chování.

Pamatujte, že původ napomáhá obecnému popisu plemene, i přesto je ale každý pes originální. Parson Russell teriéry chovali pro práci ve smečkách a jsou proto obecně přátelští k ostatním psům. Agresivita nebo hašteřivá povaha se považuje za nežádoucí vlastnost a lze ji předejít včasnou socializací štěněte.

Nezávislá povaha plemene taktéž napomáhá, že vzlétnou po čemkoliv co je zrovna zaujme. Vodítko na vašich procházkách je tedy nutností.

Ačkoli se výcvik a potřeba pohybu zdá být příliš náročná, péče o psa je naopak snadnou záležitostí. Krátká, hrubá srst potřebuje občasné prokartáčování speciální rukavicí nebo kartáčem, aby zůstala čistá a zdravá. Psí koupel udrží vašeho psa bez zápachu a špíny, není ale na denní bázi zcela nutná. Podle potřeby zastřihujte nehty, pravidelně čistěte zuby a uši udržujte čisté.

Zábavné videa Jack Russell a Parson Russell teriéra

Možné zdravotní problémy

Parson Russell teriér se dožívá dlouhého života — až 15 nebo více let. Je třeba však vzít v úvahu možné zdravotní potíže, se kterými se toto plemeno může setkat. Pokud chcete mít zdravého psa, vyhledejte zodpovědného chovatele, který kontroluje své psy na dědičné zdravotní problémy, jako jsou problémy s očima, hluchota a další.

Mezi nejčastější zdravotní problémy tohoto plemene patří:

  • Hluchota: Toto onemocnění se občas spojuje s plemeny bílé barvy a i u Jack Russell teriéra se může ztráta sluchu vyskytnout.
  • Luxace pately (vykloubení čéšky)
  • Ataxie
  • Luxace čočky

Krmení a výživa

Parson Russell teriér je aktivní psí plemeno, které vyžaduje kvalitní psí krmivo s vysokým obsahem bílkovin. Nenechte svého psa přibrat na váze — rozdělte jídlo na dvě stejné porce za den a omezte časté pamlsky. Pamatujte také, že je toto plemeno schopné vyskočit do vysokých výšek. Nenechávejte tedy váš jídelní stůl bez dozoru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *