Proč kočky běhají za laserem?

Publikováno V rubrikách Kočky
Kočka s laserem

Všichni moc dobře známe typický boj kočky s barevnou tečkou laseru. Na to, že je tak malá, nevoní, a ani nechutná, tak dokáže kočku pořádně zaměstnat – přesto (nebo možná právě proto), že ji nikdy nedokáže chytit.

Vedou se však debaty, zda je tato laserová hračka pro naše kočky vlastně vůbec v pořádku. Proč se za ní kočky tak hrnou a je na čase laser vyměnit za jinou hračku nebo je zcela v pořádku?

🔮 Kouzlo laseru

Lasery jsou pro kočky ze své podstaty stimulující, protože představují rychle se pohybující kořist. To, že se vaše kočka nemusí o jídlo nijak zvlášť snažit (pokud nepočítáte všechnu tu námahu, kterou ji stojí mňoukání celé dopoledne, než jí naplníte misku), neznamená, že není k této práci pevně uzpůsobena.

Když bod laseru lítá po místnosti, vaše kočka si ho představuje jako malé zvíře, které se snaží utéct a schovat. V takovém případě se projeví určité vrozené kočičí chování, zejména vrozená touha lovit, vrhnout se a zabít danou kořist. Na tom, že se jedná o pouhou projekci, příliš nezáleží, protože vaše kočka funguje na autopilota, nikoli na základě intelektu.

👀 Jak kočky vidí lasery

Když kočka pronásleduje laser, hraje roli i další faktor, a to skutečnost, že prostě vypadá atraktivně. Abyste pochopili proč, pomůže vám základní představa o tom, jak fungují oči vašich koček a jak se liší od lidských očí.

😼 Jak vypadá zrak koček?

Sítnice je jednou z hlavních struktur kočičího oka. Skládá se ze dvou klíčových typů buněk: tyčinek a čípků. Tyčinky se zabývají viděním za slabého osvětlení a detekcí pohybu, zatímco čípky pomáhají oku vidět barvy. Lidské oči mají více čípků než tyčinek, což znamená, že vidíme svět velmi živě. Kočky mají naopak více tyčinek než čípků, takže jsou experty na zachycení i toho nejmenšího pohybu.

Co to má společného s lasery? Znamená to, že je docela těžké je ignorovat. Ve chvíli, kdy na kočku namíříte laserový bod, zachytí ho ve svém periferním vidění, a pokud ještě úplně nepřišla na to, že tu červenou tečku vlastně nemůže sníst (nebo pokud ví, že nemůže, ale je jí to jedno), pak jí to stačí k tomu, aby zahájila svůj dravčí instinkt.

❌ Může být laser pro kočky škodlivý?

Možná vás překvapí, že se vedou spory o to, zda je dobré pokoušet kočku laserem, ale debata o laseru pro kočky se vede už nějakou dobu.

Hlavním problémem, na který upozorňují milovníci koček, kteří jsou proti laserům, je, že nechat kočku honit se za laserem je forma dráždění. Nezapomeňte, že vaše kočka pronásleduje a vrhá se na červenou tečku, protože jí mozek říká, že má chytit potravu a zabít ji. Kočka to nedělá vysloveně jako formu hry, i když se tím baví.

Laser je nedosažitelný cíl a bez ohledu na to, jak skvělé lovecké schopnosti vaše kočka má, nikdy se jí nepodaří ji dostihnout. Mnoho koček na tuto lest přijde a přestane na laser odpovídat. Jiné to nesmírně frustruje a mohou se v důsledku toho začít chovat špatně. Frustrované kočky se chovají ne zrovna ideálním způsobem, například se stávají destruktivními a agresivními. Pokud si všimnete souvislosti mezi hrou kočky s laserem a špatným chováním, je pravděpodobně na čase ukazovátko nadobro odložit.

Chcete-li přispět k tomu, aby laserové ukazovátko bylo spíše hrou a méně drážděním, dejte kočce hned po skončení hry pamlsek nebo fyzickou hračku. Tak získá uspokojení z „ulovení” kořisti, i když nejde o samotný laser.

🛡️ Bezpečnostní tipy pro laserová ukazovátka

Pokud se zdá, že vaši kočku honba za laserem skutečně baví a není jen chycena v nekonečné smyčce lovu a zklamání, pravděpodobně se není čeho obávat. Honba za laserem je pro vaši kočku skvělým způsobem, jak se fyzicky a psychicky vyřádit, a navíc jí umožňuje trochu využít její kočičí instinkty – což je něco, co kočky žijící v bytě nemají možnost dělat tak často, jak by si možná přály.

Samozřejmě byste měli dbát na dodržování správných bezpečnostních pokynů, abyste kočce při hře neublížili. Zde jsou dvě důležité zásady, na které je třeba upozornit.

Nesviťte kočce přímo do očí. Dokonce i lasery na hraní vydávají neuvěřitelně jasné světlo, takže jím nesmíte svítit přímo na kočku (nebo na sebe!). Pokud tak učiníte, můžete si způsobit problémy se zrakem a/nebo poranění očí.

Poskytněte své kočce spoustu jiných hraček. Pokud je laser jedinou možností hry vaší kočky, je pravděpodobnější, že se v ní začne hromadit frustrace. Ujistěte se, že má přístup k mnoha dalším předmětům k lovu a hraní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *