Psi a arašídové máslo (výživná pochoutka pro psa)

Publikováno V rubrikách Psí výživa
Psi a arašídové máslo

Jestli existuje potravina, po které psi šílí, pak je to arašídové máslo. Není divu, že arašídové máslo je běžnou součástí mnoha oblíbených psích pochoutek – od jeho sladké a zároveň slané chuti a uspokojivé textury až po různé výživové hodnoty.

Navíc se arašídové máslo snadno roztírá uvnitř dutých kostí a hraček, můžete ho použít jako rozptýlení při stříhání drápků nebo koupání psa a je to pohodlný způsob podávání léků (protože žádný pes neodmítne pilulku, která je schovaná v kouli arašídového másla).

Ale i když je arašídové máslo pro většinu psů (a lidí!) neodolatelné, je to skutečně něco, co váš pes může jíst?

Rychlá odpověď: Ano! Dávejte si však pozor na to, jaký typ PB si koupíte. Vřele doporučujeme vyzkoušet tato úžasná arašídová másla pro psy, která jsou 100% bezpečná a chutná.

Je arašídové máslo vhodné pro psy?

Odborníci se shodují, že arašídové máslo je pro většinu psů s mírou bezpečné. Ještě lepší je, že arašídové máslo je bohaté na bílkoviny a zdravé tuky, vitaminy B a E a niacin, takže může být pro psa chutnou a výživnou pochoutkou.

Stejně jako u lidí, i v případě arašídového másla platí, že díky vysokému obsahu tuků ho svému čtyřnohému příteli nebudete nabízet několikrát denně – nebo dokonce několikrát týdně – protože může vést k obezitě i vážným zdravotním problémům, jako je například zánět slinivky břišní.

Problémem může být také obsah sodíku v arašídovém másle. Když svému psovi nabízíte arašídové máslo, snažte se pokud možno vybírat nesolené nebo domácí druhy bez přidaného cukru a přísad.

VAROVÁNÍ

Mnoho ořechů jsou pro psy nevhodné, protože obsahují toxiny, které vedou k zažívacím potížím a při konzumaci celých ořechů mohou způsobit zácpu.

Kolik arašídového másla mohou psi sníst?

Obecně mnoho veterinářů doporučuje rodičům domácích mazlíčků dodržovat pravidlo 10 %, tj. pamlsky by nikdy neměly tvořit více než 10 % psího jídelníčku.

Pokud si váš pes dává arašídové máslo poprvé, zkuste začít jen s malým olíznutím nebo dvěma a poté pro jistotu svého mazlíčka sledujte. Arašídové máslo můžete psovi občas nabídnout jako pamlsek – zkuste mu jednou nebo dvakrát týdně přidat polévkovou lžíci do granulí nebo ho nasypat do Kongu či jiné podobné hračky (a neváhejte mu ho občas nabídnout přímo ze lžičky).

Před otevřením sklenice s arašídovým máslem je pravděpodobně nejlepší nabídnout domácímu mazlíčkovi ovoce a zeleninu a několikrát týdně sdílet s ním několik kuliček arašídového másla s velkou pravděpodobností způsobí vašemu mazlíčkovi přibývání na váze a další související zdravotní problémy.

Může být arašídové máslo pro psy nebezpečné?

V souvislosti s arašídovým máslem existuje několik bezpečnostních problémů, kterých by si majitelé psů měli být vědomi. Pro začátek, nikdy nebudete svému psovi chtít dát arašídové máslo s džemem (klasické PB&J), i přesto jak moc na vás dělá psí oči. Hrozny jsou pro psy vysoce toxické, a nadbytek cukru může být pro zdraví vašeho psa škodlivý.

Také si určitě pečlivě přečtěte etiketu na arašídovém másle. V posledních měsících začali někteří výrobci arašídového másla používat náhražku cukru známou jako xylitol. Xylitol, který se často vyskytuje ve výrobcích bez cukru, jako jsou žvýkačky, mentolky, zmrzlina a některé pečivo, a který je často považován za bezpečný pro lidi, je pro psy extrémně toxický, protože způsobuje rychlé uvolňování inzulínu, což vede k výraznému poklesu hladiny cukru v krvi, který může být život ohrožující, pokud se neléčí. Psu stačí zkonzumovat jen malé množství xylitolu, aby se pro něj stal smrtelným stav známý jako hypoglykémie, který může nastat během 10 až 60 minut po konzumaci výrobku obsahujícího xylitol nebo až o několik hodin později.

Příznaky otravy xylitolem u psů

  • Slabost
  • Nedostatečná koordinace
  • Kolaps
  • Komýhání
  • Záchvaty

Jaké druhy arašídového másla jsou pro psy nejlepší?

Pokud jde o krémové nebo křupavé, oba způsoby jsou v pořádku. Ačkoli byste se měli vyhnout tomu, abyste psovi nabízeli většinu druhů celých ořechů, arašídy v křupavém arašídovém másle jsou pro psy bezpečné. Při výběru značky arašídového másla pro svého miláčka volte pokud možno zcela přírodní, organické a nesolené druhy. Tyto druhy se skládají především z arašídů, takže nehrozí, že by váš pes konzumoval přísady jako cukr nebo kukuřičný sirup, umělá sladidla, jako je xylitol, nebo jiné konzervační látky, které by mohly být potenciálně škodlivé.

Určitě se vyhněte arašídovým máslům, která jsou prodávána jako se sníženým obsahem tuku nebo s nízkým obsahem cukru, protože u těchto druhů je větší pravděpodobnost, že obsahují přídatné látky, aby arašídové máslo chutnalo co nejvíce „normálně“.

Pokud jste zkontrolovali etiketu se složením, zeptali se svého veterináře a nabídli ho jako jednorázový pamlsek, klidně naberte lžičku arašídového másla svému čtyřnohému příteli, který si na něm s radostí pochutná.

Pro váš další průzkum pro zajištění spokojenosti psa, doporučujeme tato chutná arašídová másla přímo pro psy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *