Psí potřeba cvičení (základní znalosti)

Publikováno V rubrikách Psi, Psí výcvik
Zlatý retrívr běží se svou majitelkou na cestě

Psí potřeba cvičení se často považuje za pouhé zlepšení fyzické kondice a zdravotního stavu. Zapomínáme ale, že každodenní pohyb je stejně tak významný pro celkové chování každého psa.

Psi – zejména štěňata a dospívající – mají vysokou energii, a jestliže nemají dostatek pohybu, výsledkem je často destruktivní chování.

Pokud už máte nad hlavu vykopaných děr na vašem dvorku, máte bolesti hlavy od neustálého štěkání a musíte vyměnit rozpárané polštáře, je velmi pravděpodobné, že váš pes nemá dostatek pohybu.

Tyto problémy s chováním mohou způsobit, že mnoho majitelů ztratí motivaci k pokračování v dobrém vztahu se svým psem — i přesto, že se jedná o jednoduše napravitelnou situaci.

Někteří lidé při výběru plemene bohužel dostatečně nemyslí na potřebu pohybu daného psího plemene a vybírají si psa, který je mnohem více aktivní, než je schopen jeho páníček zvládnout.

Kolik pohybu potřebuje můj pes?

Množství každodenního cvičení, které je “tak akorát” závisí na věku, plemeni a zdraví vašeho psa.

Desetiměsíční štěně Irského teriéra bude zaručeně potřebovat více pohybu než šestiletý Vipet. Chrti potřebují například krátké, intenzivní cvičení, přičemž hlídací psi nepotřebují tolik pohybu jako ostatní sportovní plemena, která běhají celý den v kuse.

I v rámci plemene se však potřeby liší. Vysoce energetický, osmiletý Zlatý retrívr může snadno vyžadovat více pohybu než jeho klidný tříletý příbuzný. Dokonce i staříčci potřebují pravidelné procházky — jenom o trochu kratší, než kdysi.

Obecně řečeno, jakákoliv procházka ve vašem okolí nikdy nikomu neuškodí. Většina psů potřebuje 30 až 60 minut fyzické aktivity denně. Je taktéž pravděpodobné, že vás váš pes znaví mnohem dříve, než jste zprvu plánovali.

Zde je několik obecných pokynů pro zajištění potřebného pohybu vašeho psa:

  • Aktivní plemena potřebují minimálně 30 minut intenzivního cvičení, nejlépe každý den.
  • Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, ne všechna miniaturní a malá psí plemena dostávají dostatek pohybu. Mopslíci jsou například náchylní k obezitě a potřebují mnohem více aktivity, než je jim obvykle dopřáno.
  • Není bezpečné chodit ven v extrémně horkém nebo chladném počasí. Během tohoto období zůstaňte raději doma a učte vašeho psa novým trikům pro zapojení mysli.
  • Dobrý výcvik zahrnuje duševní i fyzickou stránku psa. Objevování nové turistické stezky ve vašem okolí určitě zaujme mysl i tělo vašeho psa.
  • Přiklánějte se k filozofii, že unavený pes = hodný pes.

Kde cvičit se psem?

Stejně jako lidé, většina psů preferuje známé prostředí s jistou mírou rozmanitosti v jejich každodenních rutinách.

  • Mnoho psů objevuje své okolí během procházek a rádi se vrací na svá oblíbená místa.
  • Parky a příroda jsou oblíbeným místem pro proběhnutí a dovádění s jinými psy, což je přesně to, co většina z nich potřebuje. Ne všichni psi však spolu dobře vychází. Pokud váš pes nemá zrovna v oblibě kontakt s cizími lidmi a psy, je lepší si k výcviku najít více soukromé místo.
  • Vaše cvičební péče o psa pomáhá jak jejich tělu, tak i duši. Psi by měli přijít z tréninku unavení a šťastní.

Cena za podcenění

Neaktivní psi mají často nadváhu a stejně jako u lidí to s sebou přináší spoustu zdravotních rizik.

Obezita přispívá k riziku cukrovky, onemocnění dýchacích cest a srdečních chorob u psů. To zhoršuje běžné ortopoedické problémy, jako je dysplazie kyčelního kloubu a artritida. Obezita může taktéž namáhat klouby, vazy a šlachy vašeho psa.

Jak zajišťujete, aby měl váš pes dostatek pohybu? Máte speciální rutinu, se kterou se chcete podělit? Dejte nám vědět v komentářích!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *