Rhodéský Ridgeback je krásné plemeno, jehož původním posláním byl všestranný lov africké zvěře a chránění svých majitelů.
V dnešní době je méně pravděpodobné, že bude lovit lvy nebo další divokou zvěř. Místo toho s vámi bude soutěžit o to, kdo se jako první dostane na pohodlnou pohovku po vyčerpávajícím tréninku.
Rhodéský Ridgeback je chytré, ale občas tvrdohlavé plemeno, se střední úrovní energie a snadně udržovatelnou srstí. Tito psi však potřebují spoustu aktivity a cvičení a nehodí se tolik do života v uzavřeném prostoru. Pravděpodobně by se jím také lépe dařilo s více zkušeným páníčkem, který je schopný důsledného výcviku. Splníte-li potřeby tohoto plemene, budete odměněni věrným a celoživotním psím společníkem.
🔽Více o Rhodéském Ridgebacku najdete níže v článku!🔽
Fotky Ridgebacka
26 vlastností Ridgebacka
Shrnutí Rhodéského Ridgebacka
Rhodéský ridgeback je lovecké plemeno s typickým pruhem na zádech. Pyšní se nejen okouzlujícím vzhledem, ale také vysokou inteligencí. Vůči své rodině je oddaný a dokáže ji ohlídat. Jejich povaha je jemná a tvrdá zároveň. Dokáží si postavit hlavu a také vzhledem ke své velikosti, nemusí být nejšťastnější volbou pro člověka bez zkušeností se psy. Také mají kopec energie, ale pokud jim dáte možnost “vybít baterky”, jsou z nich milý, klidní společníci, kteří se při troše snahy a výcviku hodí i do rodiny s dětmi.
Základní informace
Skupina plemene | Lovecký pes |
Velikost | 60 – 68 cm |
Váha | 32 – 39 kg |
Délka života | 10 – 12 let |
Popis Rhodéského Ridgebacka
První věc, které si lidé u Rhodéského Ridgebacka všimnou, je jeho typický pruh na zádech (podle kterého taky dostal název Ridgeback). Tento hřeben odhaluje část jeho původu, což je směsice evropských a africký psů, kteří měli podobně výrazný pruh ze srsti.
Všimnou si také jeho atletické postavy, šlechetného držení těla a inteligence v jeho očích. Historie tohoto plemene mu pouze přidává na přitažlivosti; majitelé se často ptají: „Opravdu lovili lvy?”
Odpověď zní ano, Ridgeback pochází z Afriky a využíval se k lovu velkých zvířat jako jsou lvi, medvědi nebo kanci. I dnes se Rhodéský Ridgeback využívá k lovení zvěře. Spíše ho však můžete trénovat v různých psích sportech, jako je agility, obedience (poslušnost), stopování a je také dobrým společníkem při běhání nebo pěší turistice.
Jako štěně je to aktivní a bujaré plemeno, které ale dospívá v psa s vysokými potřebami pohybu. Dopřejte mu několikrát denně intenzivní procházku nebo hru na aport, zároveň s možností se proběhnout v bezpečně oploceném dvorku několikrát za týden a bude spokojen — alespoň z hlediska fyzické aktivity. Rhodéský Ridgeback je inteligentní plemeno, které potřebuje dostatek mentálního uspokojení: znuděný Ridgeback se může chovat velmi destruktivně.
Rhodéský Ridgeback je důstojné a rozvážné plemeno vůči cizím lidem. Se svou rodinou je však tichým a milým společníkem, který je schopen bránit svůj domov a lidi.
Vzhledem ke své velikost, inteligenci a síle, nemusí být toto plemeno pro každého. Nezkušení nebo plaší majitelé ho mohou považovat za mnohem komplikovanějšího. Pokud ale hledáte sebevědomého psa, který má smysl pro humor, je šetrný a někdy tvrdohlavý, je Rhodéský Ridgeback pro vás tím perfektním společníkem.
11 faktů o Ridgebackovi
- Rhodéský Ridgeback je k dětem obecně tolerantní, ale pro batolata je příliš velký.
- Kvůli jejich velikosti, inteligenci a síle je nedoporučujeme pro začínající pejskaře.
- Rhodéský Ridgeback je přátelský k ostatním zvířatům, pokud jste je vychovali společně. K cizím zvířatům mimo rodinu může být však agresivní, i když je dobře vycvičený a socializovaný. Někteří mohou být agresivní vůči jiným psům, zvláště pokud nejsou kastrovaní.
- Pokud se nudí, začnou se chovat velmi destruktivně.
- Pro Rhodéského Ridgebacka potřebujete vysoký a bezpečný plot, abyste zabránili jeho toulání.
- Jelikož málo línají, stačí týdenní kartáčování jejich krátké srsti. Ridgebackové také potřebují pravidelné úpravy nehtů a čištění zubů.
- Výcvik může být obtížný, pokud s ním nezačnete ve velmi mladém věku. Rhodéští Ridgebackové jsou někdy tvrdohlaví, ale pokud jste důslední a spravedliví, můžete svého Ridgebacka vycvičit na vysokou úroveň.
- Štěně Ridgebacka je aktivní a hravé, z kterého se dospíváním a výcvikem obvykle stává klidný a tichý pes. Potřebuje alespoň půl hodiny každodenního cvičení.
- Mohou se přizpůsobit řadě životních situací, včetně bytů, pokud jsou spravně cvičeni. Ideální je dům s velkou oplocenou zahradou.
- Ridgebackové moc neštěkají. Někteří štěkají pouze aby vás upozornili na něco neobvyklého, nebo když se zkrátka nudí.
- Chcete-li mít zdravého psa, nikdy nekupujte štěně od nezodpovědného chovatele, zverimexu nebo množírny. Hledejte spolehlivého chovatele, který kontroluje své chovné psy, aby se ujistil, že mají hodnou povahu, a že jsou bez genetických chorob, které by mohly přenést na štěňata.
Původ
Rhodéský Ridgeback je znám jako lovec afrických lvů, který byl vychován v Jižní Africe búrskými farmáři. Potřebovali všestranného loveckého psa, který dokáže odolat extrémním teplotám a nepříznivému terénu, přežít z nízkých zásob vody a zároveň chránit majetek a svou rodinu.
Začali křížením evropských plemen — například Německých dog, Anglických mastifů, Greyhoundů a Bloodhoundů — s napůl divokým psem, kterého chovali domorodí pastevci Khoikhoi. Tento pes měl na zádech výrazný pruh srsti, který obecně značil vynikající lovící schopnosti.
Zpočátku Búrové používali psy primárně k chytání menší zvěře. Když se však velké lovy staly populární, zjistili, že jsou tito psi ideální pro lov velkých lvů. Psi je drželi v koutě, dokud lovci nepřišli na pomoc.
Lovec Cornelius von Rooyen zahájil šlechtitelský program na území tehdejší Rhodesie (nyní Zimbabwe). Standard plemene — písemný popis toho, jak mělo plemeno vypadat a jak by se mělo chovat — byl stanoven v roce 1922 a od té doby se změnilo jen málo. V roce 1924 byl Rhodéský Ridgeback oficiálně přijat Jihoafrickou chovatelskou unií.
Do ČR se první jedinci dostali až roku 1987 a dodnes se považuje za poměrně oblíbené plemeno po celém světě.
Velikost
Rhodéský Ridgeback je vysoký 63 – 69 cm při kohoutku a váží okolo 36 kg; feny měří 60 – 66 cm a váží okolo 32 kg.
Povaha
Rhodéský Ridgeback je nezávislý a inteligentní, kombinace, která může být zábavná, frustrující a odměňující — vše v jednom. Je důležité začít s výcvikem brzy a být rozhodný a důsledný.
Kvůli svému původu má Ridgeback vysoký lovecký instinkt. To znamená, že toulavé kočky a jiná malá chlupatá zvířata nejsou na vašem dvořem v bezpečí. Váš dvůr by měl být proto bezpečně oplocen, abyste loveckým akcím.
Hravé a aktivní štěně je v dospělosti klidným psem s mírnými potřebami cvičení. Ridgeback chrání svůj domov a štěká pouze, když vás chce upozornit na nebezpečí. Je ostražitý vůči cizím lidem, ale jemný a láskyplný k členům své rodiny.
Rhodéský Ridgeback se jako každý pes potřebuje co nejdříve socializovat — vystavení mnoha různým lidem, místy, zvuky a zkušenostmi. Socializace pomáhá zajistit, aby vaše štěně vyrostlo v dobře vychovaného psa.
Zdraví
Ridgebackové jsou všeobecně zdraví, ale jako všechna plemena jsou náchylní k určitým zdravotním potížím. Ne všichni mají některá nebo všechna z těchto onemocnění, ale je důležité si je uvědomit, pokud uvažujete o tomto plemeni.
Jestliže si kupujete štěně, vyhledejte dobrého chovatele, který vám ukáže zdravotní průkaz obou rodičů vašeho štěněte. Zdravotní prohlídky prokazují, že je pes zdravý a bez jakýchkoliv konkrétních potíží.
U Rhodéského Ridgebacka byste měli očekávat zdravotní průkaz pro zkontrolování problémů s klouby nebo případné oční vady.
Protože se některé zdravotní problémy neobjeví dříve než pes dosáhne úplné dospělosti, zdravotní průkaz se nevydává u psů mladší než 2 roky. Hledejte důvěryhodného chovatele, který vám zaručí zdraví vašeho štěněte.
- Dysplazie kyčelního kloubu: Jedná se o dědičnou chorobu, kdy stehenní kost správně nezapadá do kyčelního kloubu. Někteří psi vykazují bolest a kulhají na jedné nebo na obou zadních nohách, zatímco jiní známky nepohodlí neprokazují. Rentgenové vyšetření je nejspolehlivějším způsobem, jak diagnostikovat tento problém. Ať tak či onak, artritida se může u psa projevit s jeho rostoucím věkem. Psi s dysplazií kyčelního kloubu by neměli být dále množeni – pokud si tedy kupujete štěně, požádejte chovatele o důkaz, že jeho rodiče byli testováni na dysplazii kyčelního kloubu a že nemají žádné další problémy.
- Dysplazie loketního kloubu: Jedná se o dědičnou chorobu, která se vyskytuje u velkých psích plemen. Předpokládá se, že je způsobena různou rychlostí růstu kostí, které tvoří loket psa, což vede k laxnímu držení kloubů. Dysplazie vede k bolestivému kulhání psa. Váš veterinář může doporučit chirurgický zákrok k nápravě problému nebo protizánětlivé léky k umírnění bolesti.
- Dermoidní sinus: Vrozená vada kůže, při které se v oblasti páteře vyskytuje cysta nebo úzká tubulární struktura. Může pronikat kůží v různé míře a některé zasáhnou do svalové tkáně nebo až k míše. Pokud se dermoidní dutina nakazí, může způsobit další problémy. Některá štěňata mohou být léčena chirurgicky.
Péče
Rhodéský Ridgeback se dokáže přizpůsobit různým domácnostem, včetně bytů, pokud má dostatek pohybu. Měli by žít společně se svou rodinou a ne sami venku v kotci nebo psí boudě.
Ideální je bezpečně oplocená zahrada. Začnou-li se nudit, pokusí se utíkat za vlastní zábavou. Takže zajistěte dostatečně vysoký plot a navíc nechte svého Ridgebacka zaneprázdněného tréninkem, společným dováděním nebo psím sportem. Posílat ho na delší dobu samotného na dvůr je předurčení zkázy. I když se Ridgeback nijak zvlášť nenudí, často má sklon kopat velké díry, v kterých může odpočívat.
Dopřejte svému Rhodéskému Ridgebackovi několik 15 – 20 minutových procházek denně, společně s volným časem na hraní si a běhání na zahradě. Kvůli silnému loveckému instinktu je mít ve venkovní prostorách toto plemeno na vodítku nutností. Váš Ridgeback vzlétne po kočce, králíkovi nebo cyklistovi, bez ohledu na to, jak dobře je vycvičený.
Ridgebackové štěkají zřídka a to pouze, když vás chce upozornit na něco zajímavého. Nicméně jako každý pes může začít štěkat, pokud se začne nudit.
Začněte s výcvikem brzy. Nejprve se školkou pro štěňata, poté následují základní lekce poslušnosti. Rhodéský Ridgeback má vlastní hlavu a může být tvrdohlavý. Abyste ho mohli úspěšně trénovat, musíte být rozhodní a důslední, ale ne krutí. Používejte techniky pozitivního výcviku, jako je chvála, hra a odměny ve formě pamlsků.
Krmení
Doporučená denní dávka: 3 až 4,5 hrnku vysoce kvalitního suchého krmiva denně, rozděleného do dvou porcí.
Důležité zmínit: Množství, které váš dospělý pes sní závisí na jeho velikosti, věku, postavě, metabolismu a úrovni aktivity. Psi jsou stejně individuální jako lidé a ne všichni potřebují stejné množství jídla. Je téměř samozřejmé, že vysoce aktivní pes bude potřebovat více potravy než pes gaučový. Kvalita psího krmení, které mu kupujete taktéž dělá velký rozdíl — čím lepší psí žrádlo, tím více bude váš pes šťastný a dobře vyživený.
Ridgebackové si pochutnávají na jídle a rádi si pro něj skáčou. Uchovávejte jídlo dobře mimo dosah a zvažte, zda je vaše skrýš dostatečně odolná.
Udržujte svého Rhodéského Ridgebacka v dobré kondici pravidelným krmením a měřením jeho jídla dvakrát za den, místo abyste jídlo nechávali pořád na očích. Když si nejste jisti, zda má váš pes nadváhu, dá se to lehce určit pohledem či pohmatem.
Podíváte-li se na tělo psa shora, měli byste vidět jeho pas. Poté mu položte ruce na záda, palce podél páteře, s prsty roztaženými dolů. Měli byste cítit, ale ne vidět, jeho žebra, aniž byste museli silněji zatlačit. To je ideální stav, správná hmotnost. Jestli tomu je opak, potřebuje více pohybu a méně jídla.
Barva srsti a Grooming
Srst je krátká a lesklá. Ridgebackové žijící uvnitř línají sezónně a ti, kteří tráví většinu času venku se zbavují své srsti v průběhu celého roku.
Barva srsti se pohybuje v rozmezí od světle až po červeně pšeničnou — jinými slovy hnědožlutá až načervenale zlatá. Někteří Ridgebackové mají černou barvu na tlamě, uších a kolem očí.
Výrazný, zužující se pruh na zádech roste v opačném směru než zbytek srsti a začíná těsně za rameny a pokračuje až k vztyčením boků. Tento hřeben se obvykle stáčí do dvou kruhovitých vzorů. Tyto kruhy jsou známé jako koruny a Ridgeback, který má pouze jednu nebo naopak více jak dvě koruny je vzácností mezi ostatními.
Co se týče úpravy srsti je Rhodéský Ridgeback velmi nenáročný. Každý týden ho kartáčujte speciálním hřebenem, abyste odstranili přebytečné chlupy, a poté ho otřete vlhkým hadříkem. Voilà! Čistý Ridgeback.
Mezi další potřeby péče patří zubní hygiena a péče o nehty. Čistěte zuby svého Ridgebacka nejméně dvakrát nebo třikrát týdně, abyste zabránili usazování zubního kamene a bakterií. Podle potřeby mu nehty upravujte jednou nebo dvakrát do měsíce. Pokud uslyšíte škrábání o podlahu, jsou příliš dlouhé. Krátké nehty udržují nehty v dobrém stavu a nezachytávají se o koberec.
Začněte s pravidelným kartáčováním a kontrolováním vašeho Ridgebacka, už když je štěně. Často kontrolujte tlapky — psi jsou na ně velmi citliví — a občas nahlížejte do úst. Udělejte z této péče pozitivní zážitek plný chvály a odměn. Zajistíte tak snadné veterinární prohlídky a další ošetřování až bude dospělý.
Děti a další mazlíčci
Rhodéský Ridgeback je k dětem všeobecně tolerantní, ale pro batolata může být příliš velký.
Jako u každého plemene byste měli své děti naučit, jak správně k psům přistupovat. Vždy dohlížejte jakékoliv situaci mezi psem a dítětem. Zabráníte tak z obou stran kousání nebo tahání za ocas.
Rhodéský Ridgeback si vede dobře s ostatními mazlíčky, pokud jste je společně vychovávali. Někteří mají tendenci být vůči jiným psům agresivní, zvláště pokud nejsou kastrovaní. Správná socializace s ostatními psy a mazlíčky je důležitá už od štěněte. Přátelskost, kterou sdílí s mazlíčky v domě se většinou nevztahuje na zvířata mimo vaší rodinu.