Saluki

Publikováno V rubrikách Plemena psů, Psi, Velká plemena psů
Saluki v podzimním parku

Saluki je jedním z nejstarších plemen psů na světě. Po tisíce let toto štíhlé, ale svalnaté plemeno sloužilo jako lovecký pes králů.

Perský chrt je dnes psem, který rád běhá a dovádí na dvorku a je zároveň věrným a milým mazlíčkem s hřejivým pohledem a nehynoucí oddaností ke své rodině.

Tento pes se nehodí pro život v bytě nebo k tomu, aby byli celý den strávil sám doma. Potřebuje dostatek prostoru se proběhnout na dvoře — nejlépe s vysokým plotem.

Rovněž se mu více daří se zkušenějším páníčkem, který by zajistil důsledný výcvik a dostatek pohybu. Dopřejete-li tomuto chlupáčovi lásku a péči, po které touží, získáte věrného společníka na celý život.

Fotky plemene Saluki

26 vlastností Saluki

Přizpůsobení do bytu
Vhodnost pro začátečníky⭐⭐
Úroveň citlivosti⭐⭐⭐⭐⭐
Schopnost být o samotě
Snášení zimy⭐⭐
Snášení horka⭐⭐⭐
Láskyplnost k rodině⭐⭐⭐⭐⭐
Vhodnost k dětem⭐⭐⭐⭐
Přátelskost ke psům⭐⭐⭐⭐
Přátelskost k cizincům
Úroveň línání⭐⭐
Úroveň slintání
Snadná péče⭐⭐⭐⭐
Obecné zdraví⭐⭐⭐⭐
Možnost nadváhy
Velikost⭐⭐⭐⭐
Snadná trénovatelnost⭐⭐⭐⭐
Inteligence⭐⭐⭐⭐
Náchylnost ke kousání⭐⭐⭐⭐
Lovecký instinkt⭐⭐⭐⭐⭐
Štěkání a vytí
Toulavost⭐⭐⭐⭐⭐
Úroveň energie⭐⭐⭐⭐⭐
Intenzita⭐⭐
Potřeba pohybu⭐⭐⭐⭐⭐
Hravost⭐⭐⭐⭐⭐

Shrnutí Salukiho

Saluki by se neměl pořizovat člověk, který očekává naprosto oddaného a poslušného psa. Pokud však chcete rovnocenného partnera, klidného a nevtíravého společníka, který má svou vlastní hlavu a rozhoduje se po svém, pak vás toto plemeno velmi pravděpodobně uchvátí svou elegancí, aristokratickým vystupováním a inteligencí.

Na první pohled může působit jako komplikované plemeno. Ve skutečnosti však stačí dopřát saluce dostatek pohybu, volnosti a prostoru, respektovat její povahu a projevit jí lásku pohlazením a klidnou komunikací. Výchova tohoto plemene zkrátka není o rozkazech, ale vzájemném dialogu.

Základní informace

Skupina plemeneLovecký pes
Velikost55 – 71 cm
Váha14 – 25 kg
Délka života11 – 13 let

Kde koupit Saluki?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro Saluki dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata Saluki na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

Popis plemene Saluki

Počátky plemene jsou zahalené písky času, ale předpokládá se, že sahají až do starověku. Saluki je definicí půvabnosti, rychlosti a zaslouží si své jméno, které v překladu znamená „Vznešený”. Saluki se chová pro svou rychlost, sílu a vytrvalost. Jeho typickými vlastnostmi jsou úzká hlava s dlouhými uši, společně s elegantním a svalnatým tělem.

Krásné, ale skromné psí plemeno Saluki je láskyplné ke své rodině, aniž by se příliš předváděl. Rád prokazuje svou loajalitu prostřednictvím tichého společenství. 

Saluki se široce obdivuje pro svůj exotický vzhled, ale ne každý je vhodný pro život s tímto temperamentním a nezávislým lovcem. Jakýkoliv pohyb – ať už je to veverka, kočka nebo dálkově ovládané autíčko – aktivuje jeho instinkt k pronásledování s rychlostí až 55 km/h.

Saluki potřebuje odhodlaného páníčka, společně s bezpečně oploceným dvorem pro zabránění nebezpečného pronásledování aut nebo menší zvěře.

Abyste udrželi Saluki v bezpečí a zároveň jste poskytli dostatek pohybu, dopřejte mu prostor k protáhnutí se ve formě každodenních procházek a dobře oploceného dvora. S vodítkem je Saluki vynikajícím společníkem při běhání — pokud s ním tedy dokážete udržet krok. Je také dobrým konkurentem ostatních plemen v agility, obedience nebo coursingu.

Uvnitř bude Saluki pravděpodobně odpočívat na posteli nebo měkké pohovce. Má rád pohodlí a potřebuje měkké podklady pro své poněkud kostnaté tělo. Své jídlo dobře schovávejte, jinak vyhledá cokoliv k snědku.

Klidný a něžný Saluki může být plachý k cizím návštěvníkům bez časné socializace a pravidelných zkušeností s různými lidmi v průběhu života. Saluki je obecně tichý, ale ostražitý, takže může být dobrým hlídacím psem. Jsou nebojácní, ale nijak agresivní.

Výcvičení Saluki je možné, ale nečekejte dokonalou poslušnost, které by se vám dostalo od jiných psích plemen. Saluki si myslí, že pokud je něco zajímavějšího než to, co se je snažíte naučit, budou naprosto šťastní vás zcela ignorovat. Používejte techniky pozitivní motivace ve formě pamlsků a pochval, nikdy pomocí verbálních nebo fyzických trestů.

Saluki je vynikajícím společníkem pro starší děti a vaší domácnost. Jsou velmi tolerantní, ale i přesto mohou být štěňata příliš intenzivní u dětí mladších 8 let. Zároveň je jejich jemná kůže a tenké kosti dělají zranitelnými, pokud si děti nedávají pozor.

Zatímco Saluki nevyžadují přílišnou pozornost, vytváří si silné pouto se svou rodinou a neradi bývají o samotě. Zvažte výběr tohoto plemene, pokud máte čas se věnovat oddanému a půvabnému příteli, který je rychlý jako vítr.

Hlavní body

 • Saluki milují běhání a potřebují každodenní cvičení.
 • Vodítko je na procházkách mimo oplocené prostory nutností. Mají silný lovecký instinkt a budou pronásledovat každý pohyb čehokoliv chlupatého, i přes pokyny svého páníčka.
 • Saluki je skromné psí plemeno, které je oddané svým lidem.
 • Včasná socializace je pro toto plemeno důležitá, aby se zabránilo plachosti a ostýchavosti.
 • Saluki není vhodný pro život v bytě. Vyžadují velký oplocený dvůr, kde se mohou bezpečně proběhnout.
 • Je důležité zajistit měkký povrch, na kterém může Saluki odpočívat, jelikož nemá příliš tělesného tuku k dostatečnému pohodlí.
 • Neměli by zůstávat o samotě. Daří se jim ve společnosti lidí a budou se chovat sklesle, pokud je necháte delší dobu samotné.
 • Ačkoli jsou tito psi jemní a klidní společníci pro starší děti, nedoporučují se pro přímý kontakt s malými dětmi.
 • Saluki jsou obecně velmi klidní.
 • Při výcviku buďte důslední a používejte techniky pozitivní tréninku, jako jsou odměny ve formě pamlsků a pochval.
 • Saluki je velmi čistotné plemeno, které málo líná a vyžaduje pouze týdenní kartáčování.
 • Saluki by neměl bydlet s více malými mazlíčky. I přes váš nejlepší výcvik, bude Saluki považovat menší zvířata za možnou kořist a pokusí se je pronásledovat.
 • Saluki dává přednost společnosti dalších Saluki, ale stejně tak jsou přátelští i k ostatním psím plemenům.
 • Mohou být velmi vybíraví jedlíci.
 • Chcete-li mít zdravého psa, nikdy nekupujte štěně od nezodpovědného chovatele, zverimexu nebo množírny. Hledejte spolehlivého chovatele, který kontroluje své chovné psy, aby se ujistil, že mají hodnou povahu, a že jsou bez genetických chorob, které by mohly přenést na štěňata.

Původ

Malba psího plemene Saluki při lovu
Malba plemene Saluki při lovu

Znám jako Perský chrt nevo lovec gazel, se Saluki dlouho považoval za jedno z nejstarších psích plemen. Nedávné studie a genetické důkazy potvrzují pravdivost tohoto výroku.

Vědci se domnívají, že Saluki a další starodávná plemena pochází z prvních domestikovaných psů, kteří vedli kočovný život se svými nomádskými majiteli. Na egyptských hrobkách z roku 2100 př.n.l se objevují malby psů připomínajících Saluki — s tělem podobným chrtům a pírky na uších, ocasu a nohou. Ještě starší jsou řezby ze sumerské říše (7000-6000 let př.n.l), které znázorňují psy velmi podobné Saluki.

Saluki bylo jediné psí plemeno, které mohlo spát uvnitř přístřešků společně se svými majiteli. To je možný důvod proč ho v překladu pojmenovali jako „Vznešený”

Saluki byl rozšířený na Středním východě na území Persie, Sýrie, Egyptě, Palestině, Anatolii, Mezopotámii a Arábii. První zdokumentovaný případ Saluki v Evropě byl roku 1840, ale známost tohoto plemene se šířila až po první světové válce.

První registrace Saluki jménem Jinniyat of Grevel proběhla americkým klubem AKC roku 1929. Dnes se považuje za vzácný poklad mnoha variant.

Velikost

Saluki měří v rozmezí 60 až 70 cm při kohoutku, při čemž feny jsou výrazně menší. Váží okolo 20 až 30 kg.

Povaha

Saluki je rezervovaný, ale oddaný své rodině. Je něžný a prospívá v klidné domácnosti. Má tendenci navázat pouto s jednou osobou, což může vést k separační úzkostí při odloučení.

K cizím lidem se Saluki chová zdrženlivě a může být plachý, pokud není už od štěněte správně socializován. Jejich socializace by měla probíhat v průběhu celého života. Obvykle vychází s jinými psy dobře, ale dávají přednost dalším Saluki nebo alespoň podobným chrtům. Jsou velmi citliví a stresuje je napětí v domácnosti.

Saluki milují pohodlí a rádi se nechají hýčkat měkkým ložním prádlem nebo nábytkem. Stejně jako kočky mají zálibu v osobní čistotě.

Smečka různobarevných Saluki sedících v řadě
Rodinná smečka různobarevných Saluki sedících v řadě

Zdraví

Saluki je vytrvalé psí plemeno, které netrpí mnoha geneticky zděděnými chorobami. I přesto může Saluki mít následující problémy:

 • Citlivost na anestezii: Kvůli nízké úrovni tělesného tuku mají chrti, jako je Saluki, pověstnou citlivost na anestezii a některé další léky. Naštěstí mají dnešní léky vlastnosti, díky nimž jsou tyto potíže u chrtů mnohem méně pravděpodobné. Většina veterinářů si je navíc vědoma možného rizika anestezie a konkrétních léků.
 • Hypotyreóza: Jedná se o abnormálně nízkou hladinu hormonu produkované štítnou žlázou. Mírným příznakem onemocnění může být neplodnost. Mezi zjevnější příznaky patří obezita, duševní otupělost, poklesnutá víčka, nízká hladina energie a nepravidelná tělesná teplota. Srst psa je hrubá a křehká a začíná vypadávat, zatímco pokožka je tvrdší a tmavší. Hypotyreóza se může léčit každodenními léky, které se musí brát po zbytek života. Pes, který je denně léčen na tuto nemoc, může žít plnohodnotný a šťastný život.
 • Dilatační kardiomyopatie
 • Hemangiosarkom: Vysoce maligní tumor vznikající z endotelu cév.

Pokud uvažujete o novém štěněti, vyhledejte dobrého chovatele, který vám prokáže zdraví obou rodičů vašeho psa. Zdravotní prohlídky dokazují, že se pes nechal testovat na konkrétní nemoci a je bez jakýchkoliv problémů.

U Saluki byste měli očekávat zdravotní průkaz pro zkontrolování srdečních chorob a onemocnění štítné žlázy.

Některé zdravotní problémy se neobjeví, dokud pes nedosáhne úplné dospělosti (okolo 2 let). Hledejte proto zodpovědného chovatele, který nemnoží své psy dříve, než dosáhnout dvou nebo tří let.

Péče

Saluki se nehodí pro život v bytě. Potřebuje dům s velkou, bezpečně oplocenou zahradou, kde se může pořádně vyběhat.

Kdykoliv není v ohraničeném prostoru, mějte svého Saluki vždy na vodítku. Saluki se choval pro lov a má silný lovecký instinkt. Pokud uvidí něco chlupatého a rychlého, bude to pronásledovat i přes pokyny svého páníčka.

Saluki mají rádi své pohodlí a vyžadují polstrované podestýlky, aby se zabránilo mozolům. Jídlo umístěte dobře mimo dosah — za uzavřenými prostory nebo na vysokých místech.

Saluki jsou inteligentní a rychle se učí. Zároveň jsou ale nezávislí a mohou být tvrdohlaví, což je výzvou při výcviku. Chcete-li udržet jejich pozornost, udělejte trénink krátký, zábavný a zajímavý. Používejte techniky pozitivního posilování — nikdy verbální nebo fyzické tresty.

Krmení

Doporučená denní dávka: 1.75 až 2.75 hrnku vysoce kvalitního suchého krmiva denně, rozděleného do dvou porcí.

Kolik toho váš pes sní, závisí na jeho velikosti, věku, stavbě těla, metabolismu a úrovni aktivity. Psi jsou jednotlivci stejně jako lidé a ne každý potřebuje stejné množství jídla. Je téměř samozřejmé, že vysoce aktivní pes bude potřebovat více jídla než pes gaučový.

Kvalita psího krmiva, které mu kupujete, taktéž dělá velký rozdíl — čím lepší krmivo pro psy, tím lépe bude váš pes vyživený a šťastný.

Saluki jsou „modelky” psího světa a mohou být vybíraví jedlíci. Pamatujte, že mají vypadat uhlazeně — měli byste vidět jen nepatrný náznak jejich žeber.

Barva srsti a Grooming

Saluki má krátkou, hladkou a hedvábnou srst po celém těle s vyjímkou delší srsti okolo noh, ramen nebo spodní straně ocasu. Dlouhé uši má pokryté jemnou srstí.

Barva srsti Saluki může být bílá, krémová, světle hnědá, zlatá, šedá, černá nebo vzájemná kombinace — bílá, černá, hnědá. Pigmentace čenichu je černá nebo játrově hnědá.

Saluki je čistotné plemeno s nízkou úrovní línání a bez psího zápachu. Srst každý týden prokartáčujte, abyste odstranili odmuřelé chlupy. Delší srst česejte jednou nebo dvakrát týdně proti zacuchání. K udržení vašeho Saluki čistého stačí otření vlhkým hadříkem — koupejte jenom tehdy, pokud je opravdu špinavý.

Mezi další potřeby groomingu patří zubní hygiena a péče o nehty. Čistěte zuby dvakrát nebo třikrát týdně, abyste odstranili usazování zubního kamene a bakterií. Každodenní čištění je nejlepší.

Nehty upravujte jednou nebo dvakrát měsíčně, podle potřeby. Pokud uslyšíte škrábání o podlahu, jsou příliš dlouhé. Krátké nehty udržují tlapy v dobrém stavu a předchází poranění vždy, když na vás Saluki vyskočí, aby vás pozdravil.

Začněte si společně zvykat na pravidelné kartáčování a kontrolování, už když je štěně. Často prohlížejte tlapky — psi jsou na ně velmi citliví — a kontrolujte ústa a uši. Udělejte z této péče pozitivní zážitek plný chvály a odměn, a usnadníte tak případné veterinární prohlídky, až bude dospělý.

Děti a další mazlíčci

Saluki je vynikajícím společníkem rodiny a starších dětí, ale nedoporučuje se pro příliš malé děti. Jsou velmi tolerantní, ale i přesto mohou být štěňata intenzivní u dětí mladších 8 let. Zároveň jejich jemná kůže a tenké kosti je dělají zranitelnými, pokud si děti nedávají pozor.

Obvykle vychází dobře s jinými psy, ale preferují další Saluki nebo podobné chrty. Nebudou pronásledovat malé psy nebo kočky — ale jiné mazlíčky, jako jsou ptáci, králíci nebo křečci, které může považovat za možnou kořist.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *