Socializace psa (5 tipů jak vychovat přátelského psa)

Publikováno V rubrikách Psi, Psí výcvik
Zlatý retrívr a Francouzský buldoček se seznamují

Chtěli byste psa, který je přátelský a důvěřuje cizím lidem a ostatním psům? Možná si myslíte, že vše co potřebujete je výběr toho správného psího plemene a vaše práce bude hotová.

Nicméně to, jak se staráte o svého psa — zejména správná psí socializace — hraje velkou roli v tom, jak reaguje na lidskou společnost a další psy ve vašem okolí.

Co znamená socializace psa?

V dospívání štěněte je krátké období (od narození do 3 nebo 4 měsíců), kdy mají jejich zkušenosti velký vliv na celkový přístup k životu.

Pokud v tomto období zažijí spoustu pozitivních zážitků s jinými psy, různými typy lidí a novými zkušenostmi, je mnohem pravděpodobnější, že z nich vyroste sebevědomý, klidný a přátelský pes.

Trenéři tento proces nazývají socializací psa a je to jedna z nejdůležitějších věcí, kterou můžete udělat pro radostný život vašeho štěněte.

Zde je vše, co byste měli vědět o socializaci psa.

Aby se váš pes stal dobrým rodinným mazlíčkem, je důležité je naučit rozumět všemu, co je správné a co nikoliv. Každý v domácnosti by si měl stanovit soubor pravidel, které musí každý člen rodiny důsledně dodržovat.

4 tipy pro poslušnost psa

  • Odnaučte štěňata věcem jako: skákání, žvýkání, hryzání, kradení, žebrání nebo štěkání — věcem, které mohou být roztomilé, když jsou štěňaty, ale v dospělosti vytváří pouze problémy.
  • Využijte každé příležitosti k tomu, abyste své štěně pochválili za každý pokrok a odvrátili je od nežádoucího chování. Posílíte tím jejich sociální dovednosti.
  • Netrestejte své štěně za věci, které udělali, když jste se zrovna nedívali — například za nepořádek v domě nebo vykopané díry na vaší zahradě.
  • Pokud své štěně nachytáte, že dělá něco, co by nemělo, přerušte ho rozptýlením jeho oblíbenou hračkou nebo hrou a pochvalte ho za poslušnost.

Zde je našich 5 kroků jak socializovat psa:

Připomínáme, že výběr kvalitního krmiva pro psy je při výchově stejně důležitý jako socializace. Buďte ochotní a pořiďte svému milovanému mazlíčkovi to nejlepší psí krmivo!

1. Štěňata by se měla učit od své matky

Při adopci většinou nemáme možnost kontrolovat, kolik času pes stráví se svou biologickou rodinou. Pokud však máte tu možnost, neberte štěně od své matky a psích sourozenců dříve, než dospějí 8 týdnů.

Kontakt s matkou a sourozenci skvěle naučí štěňata, jak s ostatními psy správně vycházet. Pokud odloučíte štěně od jeho rodiny příliš brzy, můžete tím trvale poškodit jeho pozdější sociální dovednosti.

2. Seznamte se s novými psy v okolí

Park se spoustou psů a jejich páníčky

Dopřejte svému štěněti spoustu pozitivních raných zkušeností s ostatními psy.

Lekce poslušnosti, rušné parky a další místa, kde se můžete setkat s dalšími psy vašich přátel pomohou vašemu psovi při budoucích sociálních interakcích.

Pokud jsou psí kurzy a parky nedostupné a hledáte jiný způsob výchovy, zvažte pořízení staršího, klidnějšího psa, který má již více zkušeností. Další psí společnost ve vaší domácnosti bude pro vaše štěně podporou a zajistíte tím také, že se nikdy nebudou nudit. Nicméně se vždy ujistěte, že jste je dostatečně seznámili a jste si jistí, že spolu budou dobře vycházet.

Dovádění s dalšími štěňaty má další a velmi důležitý význam pro vašeho psa — naučí se nekousat lidi.

3. Seznamte se s novými lidmi

Dopřejte svému psovi spoustu pozitivních zkušeností s poznáváním všech různých lidí.

Pokud můžete, seznamte svého psa s velkými dětmi, malými dětmi, běhajícími a skákajícími dětmi, vysokými muži i ženami — prostě s kýmkoliv. Pokud pravidelně vystavujete svého psa cizím lidem, je méně pravděpodobné, že bude příliš plachý nebo agresivní.

Odborníci doporučují během výchovy konat „večírky”, během kterých se mohou štěňata setkat se spoustou vašich přátel a jejich psími mazlíčky. Můžete také nechat svého psa se spřátelit se sousedy, známými nebo ho berte s sebou do kaváren nebo do práce.

Jestli je setkání s novými lidmi momentálně komplikované nebo nebezpečné, zkuste být kreativní. Přesto je tohle ta správná chvíle, kdy můžete svého psa seznámit s lidmi, kteří zrovna nosí roušky.

Kontakt s cizími lidmi je během pandemie omezený a mnohdy nebezpečný. Buďte proto zodpovědní a udržujte krok se společenským distancováním, zatímco stále pilně trénujete svého milovaného psa.

4. Udělejte ze svého psa nového člena rodiny

Téměř všichni psi chtějí být součástí nějaké „smečky”. Vy a vaše rodina jste ta nejlepší skupina lidí, do které můžete svého psa začlenit a společně si užívat spoustu her a aktivit.

Mělo by to být téměř samozřejmé, ale nenechte svého psa žít mimo domov. Neexistují žádní dobří „venkovní” psi. Pes, který žije v domácnosti se svým lidským parťákem bude více šťastný a mnohem lépe bude s ostatními vycházet.https://www.youtube.com/embed/SBH5HZMgVxY?autoplay=1&feature=oembed

5. Vystavte je novým zkušenostem

Vystavte svého psa všem různým zvukům a zkušenostem — kolům, sekačkám, vysavačům, myčkám, skateboardům a všem podobným věcem, které mohou psa vyděsit, kdy na ně není zvyklý.

Stříhání nehtů, chytání za kůži nebo dotýkání se potenciálně citlivých míst může také vyvolat vroucí odezvu.

Řešením je seznámení vašeho psa se všemi těmito zážitky, nejlépe během období štěněte.

Pokud máte však psa dospělého, nezapomeňte postupovat pomalu a udržovat pozitivní přístup ve formě odměny při každém pokroku. To stejné funguje i pro štěňata.

Naučit své štěně být přátelským k lidem a dalším psům je možná vaší nejdůležitější prací jako psí majitel. Vytvoříte tak spokojený a bezpečný společný život pro vás a vaše okolí.

Budete-li pravidelně vystavovat své štěně psům a všem různým lidem — zejména během mládí — je téměř zaručeno, že budete mít sebevědomého a společenského psího parťáka na celý život.

Co se stane, když své štěně nesocializujete?

Pes se schovává pod sedačkou

Štěňata bez správné socializace se můžou v dospělosti bát ostatních lidí, psů a téměř čehokoliv mimo jejich běžnou rutinu — a někdy tento strach vede k agresi. Studie prokazují, že hlavním faktorem agresivních sklonů u psů je právě špatná socializace.

Přestože je mládí psa hlavním obdobím pro socializaci, i přesto by měla pokračovat v průběhu celého života. Pes, který měl v mládí radostný společenský život, se může snadno stát méně přátelským, pokud se bude v dospělosti cítit osamoceně.

Vždy můžete vylepšovat sociální dovednosti vašeho dospělého psa — je to pouze zdlouhavější a složitější než u štěňat.

Postupujte pomalu a opatrně, a pokud uvidíte známky agresivity nebo extrémní plachosti, vyhledejte pomoc profesionálního trenéra nebo zkušeného pejskaře.

Máte vlastní zkušenosti se socializací svého psa? Potýkáte se právě s výchovou nově pořízeného štěněte? Dejte nám vědět v komentářích níže!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *