Předtím, než si pořídíte nového psího mazlíčka, je zapotřebí zajistit základní věci pro vašeho psa.
Níže je uveden seznam 11 základních vybavení pro vašeho psa, které potřebujete, aby se nový přírůstek do vaší rodiny cítil pohodlně a vítán.
Deky
Vaše štěně potřebuje pohodlné lůžko. Proto kupte takové, které je dostatečně velké pro roztahujícího se a rychle rostoucího psa.
Existuje mnoho různých typů dek a podkladů pro vaše štěně. Většina štěňat se ráda přitulí k dekám podobným typu „Vetbed”. Jedná se o syntetickou ovčí kůži, která je hygienická, snadno omyvatelná v pračce, zcela nealergenní a relativně odolná vůči žvýkání. Může také pomoci předcházet otlakům u větších psů. Kupte si rovnou dvě — jednu do zásoby, kdykoliv perete a sušíte tu druhou.
Misky
Budete potřebovat dvě samostatné, protiskluzové misky na jídlo a vodu. U vysokých psů byste je měli položit na vyšší místo. Vždy zajistěte, aby vaše štěně mělo k dispozici čerstvou vodu.
Psí klece a ohrady
Někteří psi milují vlastní přístřeší. Mnoho psích majitelů je považuje za užitečné, protože udržují jejich psy v bezpečí a bez problémů, kdykoliv jsou sami. Je to velmi podobné jako s dětskými ohrádkami.
Při objednávání si pořiďte dostatečně velkou psí klec pro vaše štěně, aby se do ní vlezl i v dospělosti. Ujistěte se, že pletivo není příliš velké, jelikož by v ní štěňata mohla uvíznout. Vložte nějaké povlečení a zavěšte do rohu pár hraček, aby se štěně rádo vracelo. Opatrně je přesuňte na své místo do klece pokaždé, když usnou.
Postupně můžete prodlužovat dobu, kterou štěně v kleci stráví. Zpočátku byste s ním měli být vždy v místnosti.
Ujistěte se, že se vaše štěně vždy vyprázdnilo předtím, než jej uložíte do klece, a nikdy by v ní přes den neměl trávit více než několik hodin.
Nikdy nepoužívejte klec jako prostředek k potrestání, protože by si k ní vytvořil negativní zážitky. Vždy, když je váš pes v kleci, sundejte mu obojek, aby se o ní omylem nezachytil.
Psí oblečky
Někteří psi s krátkou nebo nedávno zastřiženou srstí mohou opravdu cítit chlad, takže při procházce mnohdy ocení, když jim obléknete psí svetr nebo psí bundu. Některým dlouhosrstým psům pomůže ochranný oděv, který je v zimním počasí udrží čisté a v suchu. Zajistěte, aby jim oblečení správně sedělo a pes ho dobře snášel. Nikdy štěně nenechávejte nosit oblečení ve vnitřních prostorách.
Obojky
Vyberte vhodný, pohodlný psí obojek podle plemene, velikosti a věku vašeho psa. Štěňata rychle rostou a obojky byste měli proto denně kontrolovat na dobrou stav a zda psovi stále sedí. Neměly by být moc volné (aby nesklouzávaly přes hlavu), ani příliš těsné (minimálně na dva prsty tloušťky).
Přepravka, potahy a bezpečnostní potahy do auta
Pes by měl v autě cestovat buď za bezpečnostním postrojem pro psa, který je zajištěný sedadlem auta, a nebo v odolné přepravce nebo pevné kleci. Přepravka nebo klec poskytuje psovi osobní prostor a zajišťuje mu bezpečí i pohodlí.
Nejprve provádějte kratší výlety, abyste pomohli svému štěněti si zvyknout na cestování autem — nejlépe, když jsou unavení, aby při cestě usnuli. Pokud má váš pes v autě nevolnosti, zkuste připevnit přepravku k zadnímu sedadlu. Zadní část auta se mnohem více houpe, což může způsobit cestovní nevolnosti.
Vodítka
Vyberte vodítko, které odpovídá velikosti psího plemene — ne příliš krátké, dlouhé nebo těžké. Provazové vodítko je silné a zároveň pohodlné ve vašich rukou. Řetězová vodítka mohou být méně příjemná na držení, ale jsou užitečná, pokud máte štěně, které rádo kouše vodítka. Nylonové vodítka jsou pevná, ale mohou zranit vaše ruce. Ať už si vyberete jakýkoliv typ vodítka, ujistěte se vždy, že jste jej správně nasadili na obojek a vždy ho při procházkách používáte.
Hračky
Je velmi důležité, aby vaše štěně mělo řadu vhodných a zajímavých hraček, se kterými si může hrát. Začne místo nich jinak okusovat věci kolem sebe. Žvýkací hračky také pomáhají udržovat zuby psa čisté a v dobré kondici a poskytují potřebné mentální uspokojení. Hračky pro vaše štěně vybírejte pečlivě — některé mohou být příliš malé nebo se postupem času rozbijí.
Nenechte štěně, aby si hrálo s malými, například golfovými nebo squashovými míčky. Všechny tyto věci se mohou snadno zaseknout v krku a způsobit vážné problémy.
Aby jste se nenudili ani vy, můžete si pořídit cokoliv z nejnovějších pomůcek na johnsonstore.cz.
Pečovací vybavení
Psy s krátkou srstí je třeba pravidelně kartáčovat, zvláště když línají a jejich srst se dostane téměř kamkoliv. Používejte gumový kartáč nebo kartáč s krátkými štětinami, který masíruje pokožku a upravuje volné chlupy.
Psí plemena se střední až dlouhou srstí nebo hustou podsadou potřebují jemné rozčesání každý den, aby se zabránilo vytváření uzlů. Hlavní problémové oblasti, které vyžadují největší zaměření jsou za ušima, mezi prsty a pod chodidly, v podpaží, na zadní straně chodidel a kolem ocasu. Někteří psi taky vyžadují kartáčování vousů a srsti kolem očí.
Pokud máte v úmyslu svého psa předvádět na výstavých, bude zapotřebí stříhání a trimování srsti do speciálních tvarů. Nejlepší způsob jak toho dosáhnout je specialista na péči o psí srst.
Štěně vždy kartáčujte pomalu a jemně. Postupně představujte pravidelnou péči ve velmi krátkých intervalech. Pokud se vaše štěně snaží hřeben kousat, naneste na něj speciální odpuzovací prostředek a nebo se pokuste štěně rozptýlit oblíbenou hračkou.
Nehty budete muset nechat zastřihnout pokaždé, když jsou příliš dlouhé. Pokud je uslyšíte škrábat na dveře nebo se nehty začínají kroutit, jsou příliš dlouhé. Nehty byste měli často kontrolovat, protože můžou nebezpečně zarůst do kůže. Můžete se je naučit stříhat sami, a nebo požádejte o pomoc vašeho veterináře nebo pečovatele.
Zejména psi s bílou nebo velmi jemnou srstí jsou náchylní k spálení na slunci. Proto za horkého slunečního počasí nanášejte psí opalovací krém na citlivá místa.
Psí šampony
Většinu psů je potřeba koupat pouze každých několik měsíců, pokud nejsou výjimečně úplně špinaví. Používejte šampon pro psy a při koupání do vany vložte protiskluzovou podložku. Zvykněte si na pravidelné sušení vašeho psa suchými ručníky, kdykoliv přijdete z deštivé procházky.
Psí zubní kartáčky a pasta
Onemocnění dásní je u psů středního věku až příliš časté a může vést k nejrůznějším zdravotním problémům. Vyplatí se proto zuby vašeho psa pravidelně čistit. Používejte speciální psí kartáček a psí zubní pastu, která má příjemnou chuť a nepění (narozdíl od zubní pasty pro lidi), a která obsahuje speciální přídavek pro psí zuby.