Velšteriér má nesmírnou chuť do života a vždy se baví naplno. Je to velice inteligentní a sebeodhodlaný pes, kterého původně chovali k lovu.
Šťastní a čilí Velšteriéři se málokdy unaví a chtějí své dny trávit zábavou, zábavou a pouze zábavou.
🔽Níže najdete 26 vlastností Velšteriéra a další důležité rady pro jeho výchovu.🔽
Fotky Velšteriéra
26 vlastností Velšteriéra
Shrnutí Velšteriéra
Jejich radost, chování a celková bystrost tvoří jeden krásný celek — jsou to praví teriéři. Jsou láskyplní k celé rodině, dětem i k ostatním psům. Tito vysoce energičtí psi si budou hrát s kýmkoliv.
Avšak všechna tahle energie potřebuje někam jít. Proto se ujistěte, že dokážete držet krok se spoustou procházek a psychicky uspokojujícími hrami. Pokud tak učiníte, budete mít nejlepšího kamaráda na celý život, který vás udrží v pohybu!
Základní informace
Skupina plemene | Teriér |
Velikost | 39 cm |
Váha | 9 – 10 kg |
Délka života | 14 – 16 let |
Prodej Velšteriéra
Cena štěňat Velšteriéra je vždy na domluvě s chovatelem, jak s PP (průkaz původu) tak bez PP.
Místa, kde můžete kontaktovat inzerující chovatele a popřípadě se domluvit na odkoupení štěňat Velšteriéra:
- Ifauna – Velšteriér
- Psinaporodej.cz – Velšteriér
- Další vyhledávání na Seznam.cz -> Velšteriér prodej
I přesto, že se jedná o psa čistokrevného, můžete Velšteriéra najít v útulcích a záchranných stanicích. Pokud si chcete pořídit nového pejska, neváhejte zvážit adopci.
POPIS PLEMENE VELŠTERIÉR
Na první pohled může vypadat jako malý Erdelteriér (Airedale Terrier), ale Velšteriér se liší svou vlastní osobností. Není divu, že byl díky své povaze vychován k lovu jezevců, vyder a lišek. I když v dnešní době lidé moc jezevce neloví, chytání sušenek na zahradě je solidní alternativou.
Tento mazaný kamarád vyniká v soutěžích poslušnosti, agility, flyballu, stopování a earthdogu. Může se také podílet při záchranných a pátracích misích.
Welshie je středně velký typ psa, u kterého by si nezkušení majitelé vedli lépe s méně samostatným plemenem. Nicméně, ostatní milovníci psů mohou chtít vstoupit do větší výzvy s volnomyšlenkářem, jehož hlavní touha nemá nic společného s tím vás potěšit. Je dobrým řešitelem problémů, což může být často výhodou či nevýhodou. Nepodceňujte jeho dovednosti v řešení problémů. Protože pokud se nudí, je to problém sám o sobě.
Není pro slabé povahy, nebo pro ty, kteří hledají okamžitou poslušnost a tichého společníka. Ve skutečnosti, dosáhnout poslušnosti Velšteriéra je běh na dlouhou trať — s opakovaným úsilím toho ale lze dosáhnout. Jestliže mu poskytnete inteligentní prostředí a výcvik, v soutěžích ho nikdo nepřekoná.
Nejdůležitější je, aby tento klučina upustil každý den alespoň trochu páry, jinak ho budete honit všude možně. Má spoustu energie a proto vyžaduje minimálně hodinu cvičení každý den. Jestliže hledáte partnera na běhání, je zde přímo pro vás. Každé ráno na vás bude netrpělivě čekat, než si obujete své běžecké boty.
Bez ohledu na to, jak moc aktivity mu dopřejete, měli byste vždy očekávat nějaké nepříjemnosti v domě. Například Velšteriér skákající přes gauč nebo převrhnuté lampy. V tomhle ohledu jsou překvapivě tvrdohlaví. Děti se s ním budou skvěle bavit — budou společně dovádět i odpočívat. Velšteriéři jsou s dětmi prostě úžasní.
Menší upozornění: Jestliže si hrajete se svým Velšteriérem uvnitř domu, bude čas od času běhat sem a tam. Je to velice očekávané chování a vrhne se vám z nábytku, kdykoliv se mu zamane. A jelikož rád odpočívá na vysokých místem, může to být docela často.
Přestože je Welshie inteligentní a rychle věci pochopí, může být obtížné ho vycvičit. S nudnými, nezáživnými lekcemi se nikam nedostanete — opakování je ve skutečnosti nejlepší způsob jak přimět Velšteriéra, aby vás ignoroval. Na druhou stranu budete ohromeni tím, čeho můžete dosáhnout zábavným a pozitivním tréninkem, který ho přesvědčí, že to máte na starosti vy. Jestliže využijete jeho typické spontánní chování, užijete si spolu více zábavy, než si dokážete představit.
S ostatními psy v domácnosti si vede dobře, ale nejdříve ho musíte pořádně seznámit, aby nebyl vůči ostatním psům agresivní. Nedoporučuje se do domácností s menšími mazlíčky kvůli jeho loveckému původu.
Ačkoli to není ideální, Velšteriér může žít v bytě. Je to rozený hlídací pes, který začne štěkat kdykoli uvidí nebo uslyší něco podezřelého — což může být problém v budovách s omezením hluku. Dům s menší oplocenou zahradou lépe vyhovuje jeho čilé povaze. Zvláště pokud vám nevadí sem a tam pár děr v trávníku. Stejně jako další teriéři, Welshie velmi rád kope a snadno udělá nepořádek na zahradách a dvorech. Navzdory své povaze, raději bude žít uvnitř s lidmi, které miluje, než sám venku v psí boudě.
Velšteriér je skvělým a oddaným mazlíčkem pro aktivní rodinu, která má čas se starat o jeho každodenní potřeby. Je dostatečně nezávislý na to, aby netoužil a nepožadoval nadměrnou pozornost. Naopak je natolik laskavý, aby si užíval čas strávený mazlením se na gauči. Zaplní váš dům plným radosti a životem. Velšteriér je důkazem toho, že život lze žít naplno a že ne všechny dobré věci přicházejí ve velkých baleních.
Hlavní body
- Správně vycvičený Velšteriér dokáže žít v bytě, ideálnější je však dům s oplocenou zahradou.
- Jako málo-línající pes, dokáže být Welshie dobrým společníkem pro lidi s alergiemi.
- Očekávejte slušné množství péče o srst. Velšteriérové potřebují svou srst pravidelně kartáčovat a také je nutné ji upravovat speciálním trimovacím hřebenem každých osm týdnů.
- Výcvik Velšteriérů je velmi náročný a potřebují důsledný a zábavný tréninkový program. Nedoporučují se proto nováčkům.
- Velšteriér je samostatné plemeno, které není náchylné k separační úzkosti. Aby se zabavil, bude vyžadovat hračky a spoustu aktivity. Znuděný Velšteriér by mohl snadno přejít v pohromu.
- Velšteriéři milují děti.
- Rádi odpočívají na vysoce položených místech a budou lézt na stoly a další nábytek.
- Stejně jako další teriérové, má Welshie silný lovecký instinkt.
- Velšteriérové mohou být agresivní vůči ostatním psům, a proto je důležité je od mládí správně socializovat.
- Štěkání a kopání jsou běžné rysy.
- Chcete-li zdravého psa, nikdy nekupujte štěně od nezodpovědného chovatele, zverimexu nebo množírny. Hledejte spolehlivého chovatele, který testuje své chovné psy, aby se ujistil, že mají hodnou povahu, a že jsou bez genetických chorob, které by mohly přenést na štěňata.
Původ
Ačkoli historie Velšteriéra není zcela jasná, z obrazů a maleb můžeme zjistit, že toto plemeno je poměrně staré. Mohlo by být jedním z prvních teriérů vůbec.
Původně byl znám pod jménem Black-and-Tan Wire Haired Terrier (Černo-pálený Kudrnatý Teriér) nebo také Old English Terrier (Staroanglický Teriér). Ačkoli se spojuje s územím Wales, v 19. století žil v mnoha částech Anglie. Běžně se využíval k lovu lišek, vyder a jezevců, a také vynikal v likvidaci škůdců.
Byl běžně popisován a kategorizován jako Staroanglický Teriér. To je kategorie, do které se kvalifikovalo spoustu plemen teriérů. Teprve roku 1885 ho organizace Kennel Club of England klasifikovala jako Velšteriéra.
Mezi první a druhou světovou válkou se o chov velšteriéra zabýval Walter S. Glynn. Především díky jeho chovatelskému úsilí se podařilo chov konsolidovat a upevnit pozici rasy v tehdy těžké konkurenci drsnosrstého foxteriéra.
Velikost
Velšteriér je středně velký pes. Průměrná výška je od 35 do 40 cm, kde feny bývají o něco menší než samci. Průměrná váha je okolo 9 kg, ale měla by být úměrná výšce a hustotě kostí každého jednotlivého psa.
Povaha
Velšteriér je veselý a inteligentní pes, který miluje zábavu a je vždy láskyplný ke své rodině. Je energický a má hravou povahu. Loajální a oddané plemeno, které mezi ostatními často vyniká.
Rád baví sám sebe i ostatní a není tak vznětlivý jako některé další teriéří plemena. Jeho láskyplná a čilá nálada ho dělá vynikajícím společníkem v rodině, který si hraje s dětmi.
Welshie má často vlastní hlavu, což může vést k problémům s výcvikem (zejména u nezkušených majitelů). Ale tohle je většinou vyváženo tím, co lidi na Velšteriérovi tolik milují; jeho šťastnou a zábavy milující chutí do života.
Povaha je koneckonců ovlivněna řadou faktorů, včetně dědičnosti, mírou výcviku a socializací. Štěňata s milou povahou jsou zvědavá a hravá, ochotná se k lidem přiblížit a být jimi chována.
Vždy se setkejte alespoň s jedním z rodičů štěněte — obvykle s matkou, která je vždy nablízku — abyste se ujistili o milé povaze s kterou vám bude dobře. Setkání se sourozenci nebo jinými příbuznými psích rodičů je také užitečné při posuzování toho, jaké štěně bude, až vyroste.
Welshie se, jako každý pes, potřebuje co nejdříve socializovat — vystavení mnoha různým lidem, místy, zvuky a zkušenostmi. Socializace pomáhá zajistit, aby vaše štěně vyrostlo v dobře vychovaného psa.
Zapsání ho do školky pro štěňata je skvělý začátek. Pravidelné pozývání návštěvníků, procházky do rušných parků a obchodů, kde se může setkat s dalšími psy, mu také pomůžou k zlepšení jeho společenských dovedností.
Zdraví
Velšteriéři jsou všeobecně zdraví, ale jako všechna plemena jsou náchylní k určitým zdravotním potížím. Ne všichni Velšteriéři dostanou některá nebo všechna z těchto onemocnění, ale je důležité si je uvědomit, pokud uvažujete o tomto plemeni.
Jestliže si kupujete štěně, vyhledejte dobrého chovatele, který vám ukáže zdravotní průkaz obou rodičů vašeho štěněte. Zdravotní prohlídky prokazují, že je pes zdravý a bez jakýchkoliv konkrétních potíží.
U Velšteriérů byste měli očekávat zdravotní průkaz pro zkontrolování dysplazie kyčelního kloubu, loketní dysplazie, hypotyreózy, Von Willebrandovy choroby, trombopatie nebo pro zkontrolování zdravých očí daného psa.
- Alergie: Alergie jsou u psů běžným onemocněním a Velšteriér není žádnou výjimkou. Existují tři hlavní typy alergií: potravinové alergie, které se léčí vyloučením určitých potravin z jídelníčku psa; kontaktní alergie, které jsou způsobeny reakcí na typickou látku, jako je podestýlka, tablety proti blechám, psí šampony a další chemikálie; a inhalační alergie, které jsou způsobeny vzdušnými alergeny, jako je pyl, prach a plíseň. Léčba se liší podle příčiny a může zahrnovat dietní omezení, léky nebo změnu prostředí.
- Epilepsie: Toto je neurologické onemocnění, které bývá často zděděné. Může způsobit mírné nebo závažné záchvaty, které se mohou projevit neobvyklým chováním (např. zběsilé běhání, potácení se, nebo schovávání se) a dokonce spadnutí, ztuhlost končetin nebo ztrátu vědomí. Záchvaty jsou děsivé sledovat, ale dlouhodobá prognóza pro psy s idiopatickou epilepsií je obecně velmi dobrá. Je důležité vzít svého psa k veterináři pro správnou diagnózu a léčbu. Zejména proto, že záchvaty mohou mít i další příčiny.
- Glaukom: Jedná se o bolestivé onemocnění, při kterém je nitrooční tlak neobvykle vysoký v důsledku nesprávného odvodu očních tekutin. To způsobuje poškození očního nervu, což vede ke ztrátě zraku a slepotě. Glaukom může být dědičný nebo může být výsledkem jiného očního problému, jako je zánět, nádor nebo poranění. Postižené oko bude červené, uslzené, šilhající a bude vypadat bolestivě. Přední část oka bude mít bělavý, téměř modrý zákal. I přes chirurgický zákrok nebo léčbu léky, bývá výsledkem ztráta zraku a následná slepota.
- Hypotyreóza: Hypotyreóza je porucha štítné žlázy. Předpokládá se, že je zodpovědná za obtíže, jako je epilepsie, alopecie (ztráta srsti), obezita, letargie, hyperpigmentace, pyodermie a další kožní onemocnění. Léčí se léky a speciální dietou.
Péče
Výcvik Velšteriéra může prokázat, kdo je zde odhodlanější. Zda-li trenér, který se snaží přimět teriéra poslouchat, nebo znuděný teriér, který ignoruje svého páníčka. Welshie je známý tím, že má svou vlastní hlavu a není tím nejposlušnějším z plemen — takže často testuje vaše limity. Trénujte ho s důsledností a pozitivní silou. Hrubé chyby vám seberou jakoukoli šanci se s ním usmířit.
Velšteriér se může lehce začít nudit, proto je důležité mu zajistit zajímavou tréninkovou rutinu. Snažte se trénink prokládat zábavnými hrami, novými cviky a snahou o něco, na čem by s vámi mohl spolupracovat. Tohle jsou vynikající způsoby, jak ho přimět se více zajímat o celý výcvik.
Socializace je u Velšteriéra důležitá. Dokáže být vůči ostatním psům a zvířatům útočný, ale to lze snadno napravit správným výcvikem a včasným seznámením se svým okolím. Ve skutečnosti, Velšteriérům se obecně daří s ostatními psy, jakmile jsou dobře seznámeni.
Velšteriér je velmi aktivní pes. I při intenzivním cvičení byste měli očekávat, že část této energie se přemění v bourací eskapády, které se pohybují po celém domě. Denně byste mu měli dopřát minimálně 30 až 60 minut pohybu, čehož lze dosáhnout hraním na dvoře nebo v psím parku (pokud tedy není příliš agresivní, aby šel mezi ostatní psy) nebo hraním v domě a dlouhou procházkou. Nechat ho samotného na dvoře není dobrý nápad — pravděpodobně vám přeskočí přes plot.
Velšteriér si rád hraje a pravděpodobně bude trávit čas se svou oblíbenou pískací hračkou. Může být také výborným společníkem při běhání, ačkoli díky jeho loveckému původu je lepší ho mít na vodítku.
Zvyknutí si na přepravku prospívá každému ze psů. Je to vhodný způsob jak zajistit — když zrovna nejste doma — aby váš Welshie nedospěl k úrazu nebo se nedostal tam, kam by neměl. Přepravka je také místem, kde si může čas od času zdřímnout. Výcvik pro psí klec v mladém věku pomůže Velšteriéru příjmou přístřeší, pokud bude někdy potřeba převozu nebo hospitalizace.
Nikdy však nenechávejte svého Velšteriéra v přepravce celý den. Není to žádné vězení, a kromě případu, kdy spí v noci, by v něm neměl trávit více než několik hodin. Velšteriérové jsou jako lidé, a nejsou určeni k tomu, aby svůj život strávili zavřeni v kleci nebo v psí boudě.
Velšteriér dokáže žít v bytě i přestože to není ideální. Někdy však bude štěkat, což může být problémem v budovách s omezením hluku. Dům s menší zahrádkou a oplocením je vždy lepší lepší. Nejdůležitější jsou však lidé, kteří ho milují.
Krmení
Doporučená denní dávka: ¾ až 1 hrnek vysoce kvalitního suchého krmiva denně, rozděleného do dvou porcí.
Poznámka: Množství, které váš dospělý pes sní závisí na jeho velikosti, věku, postavě, metabolismu a úrovni aktivity. Psi jsou stejně individuální jako lidé a ne všichni potřebují stejné množství jídla. Je téměř samozřejmé, že vysoce aktivní pes bude potřebovat více potravy než pes gaučový. Kvalita psího krmení, které mu kupujete taktéž dělá velký rozdíl — čím lepší psí žrádlo, tím více bude váš pes šťastný a dobře vyživený.
Udržujte svého Velšteriéra v dobré kondici pravidelným krmením a měřením jeho jídla dvakrát za den, místo abyste jídlo nechávali pořád na očích. Když si nejste jisti, zda má váš pes nadváhu, dá se to lehce určit pohledem či pohmatem.
Podíváte-li se na tělo psa shora, měli byste vidět jeho pas. Poté mu položte ruce na záda, palce podél páteře, s prsty roztaženými dolů. Měli byste cítit, ale ne vidět, jeho žebra, aniž byste museli silněji zatlačit. To je ideální stav, správná hmotnost. Jestli tomu je opak, potřebuje více pohybu a méně jídla.
Barva srsti a Grooming
Velšteriér má pro správnou voděodolnost dvě vrstvy kožichu. Svrchní část je drsná a kudrnatá a pod ní má srst krátkou a velmi jemnou. Má pouze jeden barevný vzor: Černou s tříslovým pálením (světle hnědá).
I přesto, že Velšteriér málo líná, potřebuje dostatečnou péči o srst. Měli byste ho kartáčovat alespoň jedenkrát za týden, avšak každý druhý den by bylo mnohem lepší. Srst Velšteriéra bude také třeba několikrát ročně trimovat, aby se odstranily odumřelé chlupy a zabránilo se jejich rozcuchání.
Čistěte zuby nejméně dvakrát nebo třikrát do týdne, abyste zabránili usazování zubního kamene a bakterií, které se zde ukrývají. Denní čištění zubů je ještě lepší, pokud chcete předcházet onemocněním dásní a špatnému dechu.
Stříhejte nehty vašemu psovi jednou nebo dvakrát měsíčně, jestliže chcete předejít bolestivým slzám a dalším problémům. Pokud uslyšíte škrábání na dveře, jsou příliš dlouhé. Psí nehty mají v sobě cévy a pokud je příliš zastřihnete, můžete způsobit krvácení — a příště se už bude bát, jakmile vás uvidí vytahovat nůžky na nehty. Pokud tedy nemáte zkušenosti se stříháním psích nehtů, požádejte veterináře nebo specialistu o pomoc.
Uši byste měli každý týden zkontrolovat na zarudnutí nebo špatný zápach, který může naznačovat infekci. Při kontrole uší stačí vyčistit pouze vnějšek ucha. Očistěte je vatovým tamponem navlhčeným jemným čistícím prostředkem na uši s vyváženou hodnotou pH, abyste zabránili infekcím.
Začněte si zvykat na pravidelné kartáčování a kontrolování vašeho Velšteriéra, už když je štěně. Často kontrolujte tlapky — psi jsou na ně velice citliví — a dívejte se mu do úst. Udělejte z této péče pozitivní zážitek plný chvály a odměn. Zajistíte tak snadné veterinární prohlídky a další ošetřování až bude dospělý.
Čas od času také zkontrolujte vyrážky nebo známky infekce, jako je zarudnutí, citlivost nebo zánět na pokožce, v nose, ústech, očích a na nohou. Oči by měly být čisté, bez zarudnutí nebo výtoku. Vaše pečlivá týdenní kontrola vám pomůže včas odhalit potenciální zdravotní problémy.
Děti a další mazlíčci
Velšteriér je milující pes, který dokáže být trpělivý, kdykoli je třeba. Přidejte k tomu jeho odhodlanost, která mu umožňuje užít si společné dovádění a zjistíte, že je skvělým společníkem pro děti.
Jako u každého plemene byste měli své děti naučit, jak správně přistupovat ke psům. Vždy dohlížejte jakékoliv situaci mezi psem a dítětem. Zabráníte tak z obou stran kousání nebo tahání za ocas. Naučte své dítě, aby se nikdy nepřibližovali k žádnému psu, když jí nebo spí a žádný pes, ať je jakkoli přátelský, by neměl nikdy zůstat s dítětem o samotě.
Je také v podstatě přátelský k ostatním psům a dokáže se přizpůsobit domovu, kde není jediným psím mazlíčkem. Je to ale teriér a může být někdy agresivní, pokud není správně socializovaný nebo vycvičený. Nedoporučuje se pro domácnosti s dalšími malými mazlíčky. Jelikož mají všichni teriéři lovecký původ, mohli by být považováni za kořist.