Jak na výcvik poslušnosti psa

Publikováno V rubrikách Psí výcvik, Psi
Kokršpaněl v lese na vodítku

Jste připraveni začít s výcvikem svého psa? Správný výcvikový program je základem dobrého chování psů. Často se říká, že neexistují zlí psi, pouze nezvdělaní majitelé. Většině psů se daří, když mají stanovené hranice a předvídatelnou rutinu. Bez výcviku poslušnosti jednoduše nevědí, jak se mají chovat. Dobře vycvičení psi jsou šťastnější a zdravější než psi nevycvičení.

Existuje mnoho různých způsobů, jak psa trénovat. Můžete se přihlásit do kurzu výcviku psů, najmout si profesionálního trenéra psů na soukromé lekce nebo dokonce poslat svého psa k trenérovi. Spousta lidí však úspěšně cvičí své psy sama. Je to skvělý způsob, jak ušetřit peníze za výcvik, a báječný způsob, jak si se psem vytvořit pouto.

Abyste mohli svého psa efektivně vycvičit, je důležité, abyste měli plán. Budete muset shromáždit nějaké vybavení, sestavit plán a naučit se několik věcí o výcviku. Musíte být také plně odhodláni a připraveni na každodenní nasazení.

⬇️ Zde je to, co potřebujete v k zahájení programu výcviku poslušnosti psa sami. ⬇️

Vybavení

Efektivní výcvik psa nevyžaduje mnoho věcí, ale existuje několik základních potřeb, které vám pomohou tento proces usnadnit a zefektivnit:

  • Vyberte si obojek nebo postroj, který je pro vašeho psa vhodný a pohodlný.
  • Poté se rozhodněte, které vodítko pro psa je pro váš výcvik nejvhodnější. Natahovací vodítko není obecně to nejvhodnější.
  • Budete také potřebovat pamlsky pro výcvik psů, které vašemu psovi chutnají a dají se rychle sníst, aby byla odměna okamžitá. V obchodech s chovatelskými potřebami je k dispozici spousta skvělých pamlsků nebo můžete použít i něco, co si připravíte doma, například malé kousky obyčejného vařeného kuřecího nebo krůtího masa.

Stanovte si způsob výcviku

Než začnete s výcvikem poslušnosti psa, vyberte si pro sebe a svého psa tu nejlepší metodu. Způsob výcviku se liší, ale většina trenérů se shoduje na tom, že psi nejlépe reagují na pozitivní posilování, jako je pochvala nebo pamlsky. Jedna z běžných variant výcviku, známá jako clicker training, zahrnuje použití podmíněného posilovače. Existuje spousta knih a webových stránek o výcviku psů, kde se můžete seznámit s technikami výcviku a zjistit, která vám a vašemu psovi nejlépe vyhovuje. Při plánování výcvikových metod nezapomeňte na socializaci.

Nastavení lekcí

Úspěchu se obvykle dosahuje po malých krůčkách. Tréninky se psem by měly trvat 10 až 15 minut, dvakrát až třikrát denně. To platí zejména pro štěňata, protože jejich pozornost je velmi krátká. Delší sezení mohou dospělého psa začít nudit. Začněte výukou základních povelů. Snažte se držet jedné činnosti na jedno tréninkové sezení, aby pes nebyl zmatený.

Základní povely

Povel sedni bude pro psa často jedním z nejjednodušších, které se naučí jako první. Dále můžete psa naučit povel lehni. Současně pracujte na tom, abyste psa naučili povel zůstaň. Kromě toho by měl být váš pes co nejdříve naučen přicházet na zavolání. Jedná se o jeden z nejdůležitějších základních povelů. Jakmile váš pes zvládne tyto základy psí poslušnosti, můžete přejít k zábavným trikům a pokročilým povelům.

Nechte si pomoct

Vyhledání odborné pomoci neznamená, že se musíte vzdát svého vlastního tréninkového programu. Můžete si najít profesionálního trenéra psů, který nabízí soukromé tréninky nebo online tréninky. Mnoho majitelů psů dává přednost místním kurzům poslušnosti psů, kde budou pod dohledem instruktora výcviku psů bez vyšších nákladů na soukromá sezení. Kromě toho jsou kurzy výzvou pro vašeho psa, aby se učil v prostředí, kde ho rozptylují jiní psi.

Třídy výcviku psů nebo soukromá sezení mohou být také doplňkem vašeho vlastního výcvikového programu. Trenér psa vám může pomoci program vylepšit a přizpůsobit stylu učení vašeho psa. Snažte se do výcviku svého psa co nejvíce zapojit. Vy a váš pes budete silnějším týmem, když se budete přímo podílet na procesu výcviku.

Problémy a náprava chování

Výcvik psa vyžaduje čas a je pravděpodobné, že vy i váš pes narazíte na několik překážek. Můžete se setkat s odporem nebo tvrdohlavým chováním. Udržujte pozitivní přístup a odměňujte psa za dobré chování a ujistěte se, že používáte odměnu, o kterou bude váš pes usilovat.

Můžete si také všimnout běžných problémů s chováním vašeho psa, jako je skákání, štěkání nebo dokonce agrese. Nejlepší způsob, jak napravit jakékoli nesprávné chování, je přerušit ho. Přesuňte pozornost psa na něco pozitivního. Zkuste si projít povely, které váš pes zvládl, a následně odměny. Zachovejte si chladné a sebejisté chování a dávejte jasně najevo, co máte na mysli.

Klíčem k úspěchu je pozitivní posilování. Častou chybou je psa během výcviku trestat nebo se na něj zlobit. To způsobí pouze zmatek. Můžete se snažit udržet pozornost psa pomocí pamlsků a nadšení, ale vězte, že je je trénink na čase ukončit, když se pes začne nudit nebo je unavený. Snažte se ukončit sezení pozitivně. Úspěšného výcviku nakonec dosáhnete trpělivostí a důsledností.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *