Výcvik psa – 8 základních kroků pro úspěch

Publikováno V rubrikách Psi, Psí výcvik
Štěně se dotýká tlapkou své majitelky

Výcvik psa je důležitý a občas velmi náročný úkol každého psího majitele, bez ohledu na psí plemeno.

Pokud hledáte způsob, jak trénovat svého psa — od jednoduchých povelů typu „pac“ až po soutěžení v agility — existuje vždy několik základních pokynů, které tento proces usnadní.

1. Buďte důslední.

Možná se ptáte, jak vycvičit svého psa a kde začít. Pro začátek je nejjednodušší používat stejný příkaz pro každý jednotlivý povel. Pokud používáte „k noze” jeden týden, „ke mně” další a následně „ke mě puňto”, je veliká šance, že zmatete svého psa.

Pokud svému psovi někdy dovolíte tahat za vodítko při procházce a při dalších to nepřichází v úvahu, zmatete ho. Ujistěte se, že každý, kdo je kolem vašeho psa, dodržuje stejná pravidla a používá stejné povely.

2. Chvalte a odměňujte.

Pes dostává pamlsek

Téměř všichni moderní trenéři psů věří, že psi se učí lépe a rychleji, když je chválíme a odměňujeme za to, že udělali něco správně, než abychom je trestali.

Nejlepším motivátorem je obvykle kombinace malého jídla (pamlsku) – zvláště pokud trénujete před jídlem – a nadšené pochvaly. Nebojte se, že bude váš pes nakonec trénovat pouze kvůli jídlu. Jakmile dostane představu o tom, o co ho žádáte, začněte odměny postupně omezovat a nakonec můžete pamlsky vyřadit úplně.

Pokud váš pes nemá o jídlo tak velký zájem, zkuste ho potěšit oblíbenou hračku nebo fyzickou odměnou, jako podrbání za uchem nebo na břiše.

3. Načasujte odměny správně.

Pochvala a odměna musí přijít okamžitě poté, co váš pes udělá, o co ho žádáte. Vytvoří tím spojení — „Kdykoliv se vyčůrám venku, dostanu pamlsek. Asi to budu dělat častěji!”

4. Udržujte cvičení krátké a příjemné

Trénink funguje nejlépe, pokud je zábavný a přestanete, když je jeden z vás unavený nebo znuděný. Udržujte pozitivní náladu, bez přístupu přísného učitele, a zkraťte dobu trvání. Pět až deset minut je dost na začátek, přičemž můžete celý den absolvovat mnoho mini-tréninků, zvláště pokud máte malé štěně, které má kratší rozpětí pozornosti. 

5. Usnadněte svému psovi, aby napravil chyby.

Když necháte nevyvenčeného psa celý den nekontrolovaně běhat po domu, žádáte si o problém, který se může proměnit ve zlozvyk. Když začnete cvičit povel „k noze“ v parku, kde je milion věcí k rozptýlení, žádáte si o problém, který se může proměnit ve zlozvyk.

Cvičte pomalu, začněte na klidném a známém místě bez rušení a teprve pak postupujte do náročnějších požadavků. Nepokračujte v dalším povelu, dokud váš pes nezvládne ten aktuální.

6. Buďte v pohodě

Klidný výcvik štěněte v parku

Křičení, bití nebo tahání za vodítko vašeho psa nenaučí, jak si sednout na požádání, správnému venčení nebo čehokoliv jiného, co ho plánujete naučit. Naučí ho to, že naháníte hrůzu a nejde vám věřit. Spravedlivý, klidný a důsledný výcvik je nejlepší způsob, jak přimět psa, aby vás poslouchal a respektoval. 

7. Přihlaste se do psích kurzů

Nejlepší způsob, jak získat dobře vycvičeného psa, je osobní vedení odborného trenéra. Třídy poslušnosti jsou relativně levné – skvělý způsob, jak se naučit trénovat, a zvyknou si na to, že jste zvyklí na mnoho dalších psů a lidí – dobré pro všechny psy, ale zvláště důležité pro výchovu bezpečných a přátelských štěňat.

8. Pokračujte v tréninku!

Nečekejte, že jakmile se váš pes něco naučí, bude to umět po zbytek svého života. Je pravděpodobné že váš pes bez pravidelného cvičení své dosavadní dovednosti velmi rychle ztratí.

Skvělé rady a tipy pro výcvik psa od zkušené chovatelky Veroniky!

Přizpůsobte výcvik svému psovi

Každý pes je jiný a bude lépe reagovat na mírně odlišné typy tréninku. Někteří psi jsou tak citliví, že je dokáže rozhodit ostrý tón hlasu nebo dokonce předstíraná chvála — potřebují proto klidné a tiché vedení. Jiní mají silnější kůži a potřebují spoustu opakování, aby se naučili všechna pravidla. A některá chytrá štěňata dokážou rychle rozpoznat, co vaše povely vlastně znamenají: „Je to jen v tomto domě, že nemohu spát na gauči, nebo i ve všech ostatních?” Existují také takoví psi, kteří se proti vám obrátí, když na ně zatlačíte, než aby se poddali tomu, co po nich žádáte.

Chování vašeho psa, nikoli plemene, je nejlepším ukazatelem jeho povahy. Pamatujte, že i když různým psům prospívají různé tréninkové přístupy, všichni potřebují hodného páníčka. Křičení, údery a další techniky, které způsobují bolest nebo strach, nikdy nejsou řešením pro žádného psa — mohou způsobit problém s chováním nebo zhoršit další stávající problémy.

Sečteno a podtrženo:

Výcvik je nejlepší investicí, kterou můžete pro váš společný vztah se psem udělat. Nejprve si ale musíte vytvořit plán, jak správně komunikovat se svým psem o tom, co po něm žádáte. Buďte důslední a trpěliví, odměňujte svého psa za to, když udělal něco správně, a hlavně pamatujte, že můžete cvičit se psem jakéhokoliv věku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.