Xoloitzcuintle

Publikováno V rubrikách Plemena psů, Malá plemena psů, Psi, Středně velká plemena psů
Dva dospělí Xoloitzcuintli stojí vedle sebe

Xoloitzcuintle — někdy také přezdívaný Mexický naháč nebo zkráceně Xolo („Šo-lo”) — je pes s neobvyklým vzhledem a štíhlou a atletickou postavou.

Jeho nejdůležitějším posláním je už od pradávna být tím nejlepším psím společníkem.

Ve svém rodném Mexiku byl pověstným „lékařem“ neboť teplo, které vydává jeho tělo, poskytovalo pohodlí lidem s artritidou a dalšími onemocněními. Lidé se proto s nimi rádi mazlí až dodnes.

🔽Více o vlastnostech a povaze tohoto plemene se dočtete níže!🔽

Fotky plemene Xoloitzcuintli

26 vlastností Mexického naháče

Přizpůsobení do bytu⭐⭐⭐⭐⭐
Vhodnost pro začátečníky
Úroveň citlivosti⭐⭐⭐⭐⭐
Schopnost být o samotě
Snášení zimy⭐⭐⭐
Snášení horka⭐⭐⭐
Láskyplnost k rodině⭐⭐⭐⭐⭐
Vhodnost k dětem⭐⭐⭐
Přátelskost ke psům⭐⭐
Přátelskost k cizincům
Úroveň línání
Úroveň slintání
Snadná péče⭐⭐⭐⭐⭐
Obecné zdraví⭐⭐⭐⭐⭐
Možnost nadváhy⭐⭐⭐
Velikost⭐⭐⭐
Snadná trénovatelnost⭐⭐⭐
Inteligence⭐⭐⭐⭐⭐
Náchylnost ke kousání⭐⭐⭐
Lovecký instinkt⭐⭐⭐⭐⭐
Štěkání a vytí⭐⭐⭐⭐⭐
Toulavost⭐⭐⭐⭐⭐
Úroveň energie⭐⭐⭐
Intenzita⭐⭐⭐
Potřeba pohybu⭐⭐⭐
Hravost⭐⭐⭐

Základní informace Mexického naháče

Skupina plemeneSpolečenský pes
Velikost40 – 58 cm (podle druhu)
Váha5 – 22 kg (podle druhu)
Délka života14 – 20 let

Více o plemeni

Jeho jméno můžete vyslovovat: „Šo-lo-its-kvint-lí” a nebo zkrácenou verzí „Šo-lo”. Ať už jim říkáte jakkoli, určitě vás zaujme jejich neobvyklý vzhled a uklidňující, ale zároveň pozorná osobnost.

Na první pohled — někdy i na druhý nebo na třetí — nemusí být Xolo příliš atraktivním plemenem pro ostatní. Vrásčité obočí, zavalité oči, velké placaté uši, mohawk ze srsti na temeni hlavy a tenký ocas, nemluvě o většinou bezsrstném těle, dělají z Xola psa, který není obecně tolik přitažlivý jako ostatní psí plemena. Výjimkou jsou lidé, kteří oceňují právě tyto rozdíly, díky nimž se tolik odlišují od ostatních psů.

Podíváte-li se blíže, uvidíte štíhlého, robustního a svalnatého psa s tělem, které je o něco delší než je vysoké. Klínovitý tvar lebky se postupně zužuje až k čumáku, což mu dává výraz chytrého a akčního psa, jehož obočí se zvrásní kdykoliv zaměří na něco svou pozornost. Velké vzpřímené uši mají elegantně tenkou a jemnou strukturu. Štěňata mohou mít vrásčitá těla, ale postupem času se jejich kůže vyhlazuje do krásy.

Xolo má výhody, které se zprvu mohou skrývat pod jejich neobvyklým vzhledem. Přichází ve třech velikostech – malí, střední a velcí – a mají klidnou osobnost a mírné potřeby k pohybu. Faktem však zůstává, že Xolo je primitivní plemeno se snahou pronásledovat další zvířata, včetně sousedovy kočky, společně se sebevědomou a ochranou povahou. Jinými slovy mohou být útoční, tvrdohlaví a mají sklon kousat, pokud si myslí, že je jejich páníček v nebezpečí.

Možná si myslíte, že holé tělo Mexického naháče je činí hypoalergenními, ale nepřítomnost srsti sama o sobě neznamená, že jste zcela ochráněni. U tohoto plemene je méně pravděpodobné, že vás zastihnou alergické problémy. Doporučujeme se ale nejdříve z jedním z naháčů osobně setkat, před tím než si pořídíte vlastního.

Není snadné pro Xola najít nový domov, pokud se rozhodnete, že pro vás není tím správným plemenem. Ne každý chce psa s tak neobvyklým vzhledem. Ale pokud se vám líbí myšlenka mít hřejivého společníka s pověstí léčivého doteku a prostředek k zahnání zlých duchů, může být Xolo pro vás tím pravým.

Hlavní body

  • Xolo se vyskytuje ve třech velikostech, takže si ho můžete pořídit do všech typů domácností.
  • Pochází z Mexika a Střední Ameriky a je také znám pod názvem Mexický naháč.
  • Předpokládá se, že pochází z dob Aztéků.
  • Ačkoli jsou známí jako bezsrsté plemeno, nachází se i jedinci s krátkou srstí.
  • Jeho tělo je o něco delší než je vysoké.
  • Kromě toho, že je Xolo skvělým společníkem, může být i dobrým ochráncem.
  • Nepřítomnost srsti přináší pocit tepla na dotek, i když se jejich tělesná teplota nijak neliší od ostatních psů.
  • Xolo je poměrně vzácné plemeno s méně než 30 000 jedinci na světě.
  • Xolo není zcela hypoalergení, ačkoli jejich bezsrsté může být méně náchylné k vyvolání alergických reakcí.
  • Xolo má silný lovecký instinkt a může někdy pronásledovat ostatní zvířata.

Původ

Xolo čistokrevné plemeno, které je pravděpodobně výsledkem spontánní genetické mutace — po staletí se vyvíjelo přirozeně, nikoli lidskou manipulací.

Archeologické důkazy naznačují, že předkové Xola byli psi, kteří doprovázeli stěhovavé národy přes Beringovu úžinu z Asie do Nového světa. Pes, kterého dnes známe jako Xoloitzcuintle, byl pojmenován podle aztéckého boha Xolotla (bůh ohně a provázení mrtvých do podsvětí) a „itzcuintli”, což je aztécký výraz pro psa. O těchto psech boha Xolotla panovala pověst, že mají léčivé schopnosti, zvláště účinné při astmatu, revmatismu a nespavosti. Během života odháněli vetřelce a zlé duchy a věřilo se, že slouží jako průvodci mrtvých při cestě na druhý břeh. Bohužel, tato pověstná práce obvykle zahrnovala společné obětování s mrtvým.

I přesto se jim dařilo a procházeli obdobím popularity počínaje rokem 1887, kdy bylo toto plemeno poprvé uznáno americkým klubem AKC, v té době pouze pod jménem Mexický naháč. Po prvním návalu zájmu bylo o tomto plemeni slyšet jen zřídka s vyjímkou roku 1940, kdy se pes jménem Chinito Jr. stal prvním a jediným Mexickým naháčem, který kdy získal AKC šampionát. Obchody se zvířaty tehdy jen těžce odolávali návalu zájmu. Dokonce mexičtí umělci Diego Rivera a Frida Kahlo je vyzobrazili ve svých uměleckých dílech. Móda se však mění a Xolo od té doby opět postupně upadá na oblíbenosti.

Xoloitzcuintle měl namále od úplného vyhynutí — fanouškům plemene se ho však povedlo přinést zpět na svět. Dnes se v Mexiku považuje za národní poklad a v roce 2010 ho zde jmenovali psem roku. Momentálně existuje přibližně 30 000 jedinců po celém světě. Xolo se v současné době nachází na křižovatce vzácnosti a popularity.

Velikost

Xolo přichází ve třech velikostech: Miniaturní (nejméně 25 – 35 cm), Střední ( více než 35 – 45 cm) a Standartní (více než 45 – 55 cm). Hmotnost se pohybuje v rozmezí od 5 až do 23 kg.

Povaha

Dospělý Xolo je klidný pes, který není příliš přátelský k cizím lidem, naopak velmi láskyplný ke své rodině. Většinou si vyberou jednu osobu jako oblíbenou, k ostatním členům rodině ale na náklonnosti neztrácí. Každodenní procházka nebo energické dovádění na dvoře dostatečně uspokojí jejich pohybové potřeby. Zbytek času si užívají ležením na slunci nebo tulením se ve snaze zůstat v teple. Vezměte je s sebou kdykoli můžete; jelikož nemají rádi, když zůstávají sami doma.

Xolo je vynikající hlídací pes a upozorní vás na vše, co se zdá být znepokojivé. Není žádný rušič klidu, takže pokud začne štěkat, je dobré zjistit co ho tolik rozrušilo. Je často nedůvěřivý vůči cizím lidem a není typem psa, který by se snadno spřátelil s lidmi mimo jejich rodinu. Může být také teritoriální vůči jiným zvířatům, která se dostanou k jeho majetku. Xolo, který nebyl dobře socializován, může být agresivní vůči lidem nebo psům, které nezná.

Vychovávejte Xola s dobrým plánem a konzistencí. Cvičte ho pomocí jemných technik pozitivního tréninku a tento chytrý a citlivý pes se rychle naučí, co se vám líbí a nelíbí. Jakmile to vědí, stačí obvykle přísný pohled k nápravě jakéhokoli nesprávného chování. Nezkušený majitel může být tímto plemenem snadno manipulovatelný, takže Xoloitzcuintle nemusí být tou nejlepší volbou pro začínající pejskaře.

Xolo je také vysoce atletický pes. Pro dospělého Xola není přeskočení dva metry vysokého plotu žádnou potíží, a dokonce i štěňata si poradí s plotem do výšky jednoho metru. Ujistěte se proto, že je váš dvůr dostatečně zabezpečen.

Štěňata jsou velmi aktivní a mohou být destruktivní, pokud je nezabavíte tréninkem nebo společnými hrami. Postupným dospíváním se začínají stávat klidnými psy, kteří jsou typičtí pro toto plemeno.

Temperament je ovlivněn řadou faktorů, včetně dědičnosti, výcviku a socializace. Štěňata s milou povahou jsou zvědavá a hravá, ochotná se k lidem přiblížit a být jimi chována.

Xoloitzcuintle se, jako každý pes, potřebuje co nejdříve socializovat — vystavení mnoha různým lidem, místy, zvuky a zkušenostmi. Socializace pomáhá zajistit, aby vaše štěně vyrostlo v dobře vychovaného psa. Zapsání ho do školky pro štěňata je skvělý začátek. Pravidelné pozývání návštěvníků, procházky do rušných parků a obchodů, kde se může setkat s dalšími psy, mu také pomůžou k zlepšení jeho společenských dovedností.

Zdraví

Xoloitzcuintle se zdá být zdravým psím plemenem, ale stejně jako u všech psů byste se měli ujistit, že jsou vaši psi očkováni a odčerveni, než si je přinesete domů.

Ačkoli Xolo není náchylný k vážným genetickým onemocněním, má určité rysy, které mohou ovlivnit jeho vzhled, a to především, jak se o něj staráte. První je samozřejmě bezsrstost. Xolo potřebuje ochranu před sluncem a před extrémně chladným počasím. Používejte speciální opalovací krém pro psy po celém těle, zvláště pokud mají světlejší kůži, a nenechávejte je venku po delší dobu, pokud nemají stín, kde by se mohli schovat před slunečními paprsky.

V chladném zimním počasí ocení psí kabát, který je udrží v teple. Uvnitř je však nechejte bez něj, aby se nepřehřáli. Vyvarujete se tak zbytečným kožním problémům. Dobrou zprávou je, že se jejich tvrdá kůže rychle hojí, dojde-li k poranění nebo oděru.

Trénink psího agility s Xoloitzcuintlim v parku

Péče

Stříhejte jejich rychle rostoucí nehty každý týden. Uslyšíte-li škrábání po podlaze, jsou příliš dlouhé. Čím dříve představíte Mexického naháče stříhání nehtů, tím méně stresující se tato zkušenost pro vás oba postupně stane.

Zuby čistěte nejméně dvakrát nebo třikrát týdně — nejlépe každý den — pro odstranění zubního kamene a bakterií. Začněte už když je štěně, aby si na to lehce zvyknul.

Dodržujte každoroční návštěvy veterinářů, abyste udržovali jeho dobré zdraví.

Při péči byste měli zkontrolovat výskyt vředů, vyrážek nebo známek infekce, jako je zarudnutí, citlivost nebo zánět na pokožce. Uši by neměli zapáchat a oči by měly být čisté, bez zarudnutí nebo výtoku. Vaše pečlivá týdenní kontrola vám pomůže včas odhalit potencionální zdravotní problémy.

Krmení

Doporučená denní dávka: Podle velikosti by Xolo měl jíst denně ⅝ až 1,75 hrnku vysoce kvalitního krmiva pro psy, rozděleného do dvou porcí.

Množství, které váš dospělý pes sní závisí na jeho velikosti, věku, postavě, metabolismu a úrovni aktivity. Psi jsou stejně individuální jako lidé a ne všichni potřebují stejné množství jídla. Je téměř samozřejmé, že vysoce aktivní pes bude potřebovat více potravy než pes gaučový. Kvalita psího krmení, které mu kupujete taktéž dělá velký rozdíl — čím lepší psí žrádlo, tím více bude váš pes šťastný a dobře vyživený.

Je snadné překrmit Xoloitzcuintliho, a jelikož obezita může těžce namáhat jejich klouby, snažte se, aby vás Xolo zůstal v dobré kondici. Docílíte toho správným měřením jejich jídla a pravidelným krmením dvakrát za den.

Pokud si nejste jisti, zda má váš pes nadváhu, dá se to lehce určit pohledem či pohmatem. Podíváte-li se na tělo psa shora, měli byste vidět jeho pas. Poté mu položte ruce na záda, palce podél páteře, s prsty roztaženými dolů. Měli byste cítit, ale ne vidět, jeho žebra, aniž byste museli silněji zatlačit. To je ideální stav, správná hmotnost. Jestli tomu je opak, potřebuje více pohybu a méně jídla.

Barva srsti a Grooming

Bezsrstý Xolo má hladkou, ale pevnou pokožku, která těsně přiléhá k jeho tělu. Těch málo chlupů co jim zbývá, zdobí temeno hlavy, chodidla a poslední třetinu ocasu až po špičku. Někteří Xolo jsou zcela pokrytí krátkou, hladkou a přiléhavou srstí. U obou variant může být barva srsti jakákoliv. Typicky je to černá, šedá, šedočerná, červená, hnědá nebo bronzová. Někteří Xolos mají bílé skvrny po těle.

Možná si myslíte, že bezsrstého psa není třeba nijak upravovat, ale není tomu tak. Je pravda, že Xolos o sebe pečují podobně jako kočky a je nepravděpodobné, že by dostal blechy, ale protože se potí pokožkou a polštářky tlapek, je důležité tyto oblasti udržovat čisté. Umývejte proto jejich tlapy každý týden, aby jste se ujistili, že jsou jejich póry správně prodyšné.

Koupejte psa každých pár týdnů jemným psím šamponem. Obvykle není nutné nanášet na pokožku různé oleje nebo krémy. Setřete všechen opalovací krém, jakmile se Xolo vrátí z venkovní procházky.

Děti a další mazlíčci

Xolo je láskyplný rodinný pes, který může být dobrým společníkem pro děti, zvláště pokud vyrůstali společně. Nejsou ale velkými fanoušky tahání za uši nebo za ocas, takže dohlížejte jakékoliv interakci s malými dětmi. Naučte své děti, aby se nikdy nepřibližovali k žádnému psu, když spí nebo jí, nebo aby se pokoušeli odnášet jejich psí jídlo. Žádný pes by neměl nikdy zůstat s dítětem bez dozoru.

Xoloitzcuintle vychází dobře s jinými psy a kočkami, jestliže jste je vychovávali společně. Mohou být však méně přátelští k cizím psům a jejich vysoký lovecký instinkt je vede k pronásledování cizích koček a jiných chlupatých zvířat, které vidí venku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *