Jorkšírský teriér je malé, ale kompaktní plemeno, které vyniká svou osobitou povahou — je to hravý a milující společník. Jedná se o jedno z nejoblíbenějších plemen psů na světě.
Vyniká díky své oddanosti k rodině, elegantnímu vzhledu a snadnému přizpůsobení do jakékoliv domácnosti, zejména bytům.
Nenechte se zmást jeho drobností. Jorkšír je houževnatý, divoký, odvážný a někdy i panovačný — všechny vlastnosti pravého teriéra.
Ačkoli je Jorkšírský teriér jeden z nejlepších psů do bytu, má tendenci být velmi hravý, což se nemusí líbit sousedům. Bude také potřebovat trochu péče, zejména co se týče zubů. Pokud jim dokážete poskytnout spoustu lásky, pozornosti, péče a společného hraní, získáte, roztomilého společníka, který se váš bude držet jako klíště.
🔽26 vlastností Jorkšíra a další vlastností najdete níže!🔽
Fotky Jorkšírského teriéra
26 vlastností Jorkšírského teriéra
Shrnutí Jorkšíra
Ačkoli je Jorkšírský teriér jeden z nejmenších plemen, častokrát s přehledem zvládne vše, co dokáže velký pes – odvaha a kupa energie mu k tomu rozhodně nechybí! Tito maličcí, inteligentní krasavci naopak rádi využijí každou možnost protáhnout si nožky. Je to ideální společník pro lidi, kteří rádi tráví svůj čas aktivně a zábavně.
Jorkšír je celkem nenáročný, všestranný přítel do každé rodiny, který se hodí i k ostatním zvířatům a také k dětem s citem pro tak malého pejska.
Základní informace
Skupina plemene | Společenský pes |
Velikost | 20 – 23 cm |
Váha | 2 – 3 kg |
Délka života | 12 – 15 let |
Popis Jorkšírského teriéra
Jorkšírský teriér, zkráceně Jorkšír, je zcela sebevědomé plemeno. Se svou dlouhou hedvábnou srstí a hravou povahou je Jorkšírský teriér jedním z nejpůvabnějších zástupců psího světa. Zajisté přitahuje pozornost všude, kudy prochází.
Navzdory své statečnosti mají i jemnou stránku. Potřebují hodně pozornosti a času stráveného s rodinou. Dlouhé hodiny o samotě pro ně nejsou vhodné.
Příjemná srst je jen jedna z mála skvělých vlastností Jorkšíra — je to právě jeho osobnost, díky které si vás zcela získá. Jorkšírský teriér je malý pes s velkou povahou, který si své velikosti však nevšímá a vždy vyhledává dobrodružství. A možná i trochu problémů.
Jorkšírští teriéři jsou láskyplní, jak by se od společenského psa dalo očekávat. Díky svému loveckému původu jsou ale podezřívaví a na cizí zvuky a „vetřelce” můžou začít štěkat.
Pokud mají každý den alespoň trochu pohybu — třeba zábavnou hru na zahradě nebo příjemnou procházku v okolí — jsou Jorkšíři výbornými psy do bytu.
Mohou být agresivní vůči cizím psům a žádná veverka před nimi není v bezpečí. Je důležité je proto správně socializovat už v mládí.
Bez ohledu na to, v jaké domácnosti žijí, budou vycházet s ostatními psy a kočkami — nejlépe, pokud vyrůstali už od mládí. Při seznamování Jorkšíra s novým zvířetem buďte opatrní. Můžou je považovat za protivníka.
Okouzlující srst, malá velikost, odvážná povaha a nehynoucí věrnost svým lidem. Není divu, že jsou Jorkšírští teriéři jedním z nejoblíbenějších plemen psů na světě.
6 rad pro výchovu Jorkšíra
- Jorkšírští teriéři jsou známí pro svůj těžší výcvik. Buďte trpěliví a zvažte zápis do psích kurzů poslušnosti.
- Jorkšíři nemají rádi zimu a snadno prochladnou, zejména ve vlhkých prostředích nebo pokud zmoknou.
- Někteří Jorkšíři jsou příliš jásaví a mohou štěkat na každý zvuk, který uslyší. Včasný a důsledný výcvik může pomoci. Pokud se necítíte být dostatečně dobří k tomu výcviku, obraťte se na profesionálního trenéra psů.
- Mohou být vybíraví v jídle. Problémy se stravou mohou také nastat kvůli nemocem zubů nebo dásní. Pokud váš Jorkšír projevu známky potíží, vezměte ho na prohlídku k veterináři.
- Jorkšírští teriéři mají pocit, že jsou to velcí psi a můžou se proto prát s ostatními. Ujistěte se, že máte svého Jorkšíra pod kontrolou. Ještě lépe se snažte svého psa včasně socializovat tím, že ho budete brát na kurzy poslušnosti.
- Chcete-li získat zdravého psa, nikdy si nekupujte štěně od nezodpovědného chovatele, z množírny nebo z obchodu se zvířaty. Hledejte renomovaného chovatele, který své chovné psy testuje, aby se ujistil, že netrpí genetickými chorobami, které by mohli přenést na štěňata, a že mají zdravou povahu.
Původ
Během průmyslové revoluce v Anglii přicházeli do Yorkshiru skotští dělníci, aby pracovali v uhelných dolech a textilních továrnách. Přinášeli si s sebou psa známého jako Clydesdale teriér nebo Paisley teriér. Tito psi byli mnohem větší než Jorkšírský teriér, kterého známe dnes, a předpokládá se, že je používali především k chytání krys v továrnách.
Clydesdale teriéři byli pravděpodobně kříženi s jinými typy teriérů, možná s Anglickým black and tan toy teriérem a Skye teriérem. Waterside teriér možná také přispěl k vývoji jorkšírského teriéra. Jednalo se o malého psa s dlouhou modrošedou srstí.
V roce 1861 přivedli Jorkšírského teriéra na výstavu pod jménem „Skotský teriér s drátěnou srstí“. Pes jménem Huddersfield Ben, narozený v roce 1865, se stal oblíbeným výstavním psem a považuje se za předka moderního Jorkšírského teriéra. Jméno Jorkšír získalo plemeno v roce 1870, protože právě tam proběhla většina jeho vývoje.
Jorkšírský teriér byl poprvé zapsán do knihy plemen psů Britského kynologického klubu v roce 1874. První klub plemene Jorkšírský teriér v Anglii byl založen v roce 1898.
Velikost
Jorkšírští teriéři by měli měřit v kohoutku 20 až 23 centimetrů a vážit maximálně 3,5 kilogramů, nejlépe 2 až 2,5.
Ne všichni Jorkšíři jsou stejně velcí. Je obvyklé, že v jednom vrhu jeden Jorkšír váží méně než 2 kilogramy, druhá váží 2,5 kilogramů, a třetí se dorůstá až 5 kilogramů.
Dejte si pozor na chovatele, kteří nabízejí Jorkšírské teriéry v miniaturních velikostech. Psi, kteří jsou menší než standard plemene, jsou náchylní ke genetickým poruchám a obecně jsou vystaveni vyššímu zdravotnímu riziku.
Povaha
Chytrý a sebevědomý Jorkšírský teriér je kombinací roztomile malé velikosti a dobrodružného teriérského ducha. Toto plemeno se vyznačuje různými povahovými rysy. Někteří jsou přítulní a energičtí a netouží po ničem jiném než jít po celý den ve stopách svých lidí. Jiní jsou rozpustilí, společenští a do všeho se pouštějí z nadšením.
Nastavte si hranice a váš Jorkšír bude skvělým společníkem. Dejte si ale pozor, abyste ho příliš rozmazlovali! Začněte s výcvikem, už když je štěně, a budete mít mnohem větší radost, než když jim necháte volnou ruku a pak se budete snažit napravit všechny špatné návyky.
Stejně jako všichni psi, i Jorkšíři potřebují v mládí včasnou socializaci – vystavení mnoha různým lidem, pohledům, zvukům a zážitkům. Socializace pomáhá zajistit, že z vašeho Jorkšíra vyroste přátelský a všestranný pes.
Zdraví
Jorkšíři jsou obecně zdraví, ale stejně jako všechna plemena jsou náchylní k určitým zdravotním potížím.
Pokud si kupujete štěně, najděte si dobrého chovatele, který vám předloží zdravotní průkazy obou rodičů štěněte. Zdravotní prověrky dokazují, že byl pes testován na určitou chorobu a byl z ní vyléčen.
Péče
Jorkšírští teriéři se s vámi rádi procházejí nebo si hrají venku. Protože jsou velmi aktivní i uvnitř, nevyžaduje to mnoho úsilí, abyste je udržovali v dobré kondici.
Obecně jsou Jorkšíři vnímaví k výcviku, zejména pokud jim přinesete pozornost za předvádění roztomilých triků nebo výkonů ve zkouškách agility či obedience. Je lepší jim od začátku ukazovat, kam mají chodit, a odměňovat je za to, že udělají potřebu na správném místě. Když se budete snažit, můžete nakonec mít opravdu velmi dobře vycvičeného Jorkšíra.
Rozhodně to jsou psi domácí a snášení špatně extrémní horko nebo chlad.
Jorkšíři milují pískací hračky. Je však důležité každých pár dní hračku zkontrolovat, zda ji nerozkousali a nevytáhli pískátko. Obzvláště rádi aportují. Pokud jste zruční, zvažte, zda pro svého Jorkšíra neuháčkovat míček — větší než golfový míček, ale menší než tenisový míček — a vycpat ho použitými punčochami. Bude ho milovat!
Krmení
Doporučené denní množství: 1/2 až 3/4 hrnku kvalitního suchého krmiva denně, rozděleného do dvou porcí.
Poznámka: Množství krmiva pro dospělého psa závisí na jeho velikosti, věku, stavbě těla, metabolismu a úrovni aktivity. Psi jsou stejně individuální jako lidé a ne všichni potřebují stejné množství potravy. Je téměř samozřejmé, že vysoce aktivní pes bude potřebovat více než pes gaučový. Záleží také na kvalitě kupovaného krmiva – čím kvalitnější krmivo pro psy koupíte, tím více bude váš pes vyživený a šťastný.
Dbejte na to, aby váš Jorkšír netloustl. Vyšší váha tomuto elegantnímu plemeni nesluší. Udržujte svého Jorkšíra v dobré kondici tím, že mu budete jídlo odměřovat a krmit ho dvakrát denně, místo abyste mu nechávali jídlo stále venku. Pokud si nejste jisti, zda nemá nadváhu, proveďte mu test pohledem a pohmatem.
Nejprve se na něj podívejte shora. Měli byste vidět pas. Pak mu položte ruce na záda, palce podél páteře, prsty roztažené směrem dolů. Měli byste být schopni nahmatat, ale ne vidět jeho žebra, aniž byste museli silně tlačit. Pokud to nelze, potřebuje méně jídla a více pohybu.
Barva srsti a Grooming
Srst a její úprava
Srst jorkšírského teriéra je dlouhá, hedvábná a dokonale rovná bez jakéhokoliv náznaku vln. Výstavní psi mají srst sahající až na zem. Mají jednoduchou srst a velmi málo línají.
Štěňata se rodí černá, modrá a pálená. Srst se vyvíjí postupně, obvykle po roce věku. Štěňata, která začnou světlat před dosažením jednoho roku, často spíše šednou než modrají.
Zajímavostí je, že jorkšíři mají tendenci s věkem světlat. Zbarvení mohou ovlivnit také hormonální změny. Fenky v období hárání zesvětlují a po skončení období opět tmavnou.
Úprava dlouhosrstého Jorkšírského teriéra není pro slabé povahy, zejména pokud srst „měkkou“, která se snadno zamotává! I když jeho srst udržujete krátce zastřiženou, každý den Jorkšíra jemně vykartáčujte, abyste zabránili tvorbě chomáčů a udrželi ho v čistotě.
Celková péče
Malá plemena jsou náchylná k problémům se zuby a Jorkšíři nejsou výjimkou. Jorkšírským teriérům se na zubech obvykle tvoří velké množství zubního kamene a mohou přijít o zuby již v mladém věku. Pravidelně čistěte zuby a alespoň jednou ročně naplánujte odborné čištění u veterináře.
Koupejte Jorkšíra každý týden, aby byla jeho srst krásná a lesklá. K mytí není třeba srst nijak třít. Po navlhčení srsti a nanesení šamponu stačí přejet prsty, abyste z ní odstranili nečistoty. Naneste kondicionér a poté důkladně opláchněte.
Když jorkšíra sušíte, nastříkejte na srst lehký kondicionér. Při kartáčování srst také postříkejte lehkým kondicionérem. Nikdy nekartáčujte suchou nebo špinavou srst, jinak ji pocucháte.
Po každém koupání jorkšírovi ostříhejte nehty, abyste předešli bolestivému trhání a dalším problémům. Pokud je slyšíte škrábat o podlahu, jsou příliš dlouhé. Psí nehty mají v sobě cévy, a pokud je zastřihnete příliš hluboko, můžete způsobit krvácení — a váš pes nemusí spolupracovat, až příště uvidí vytahovat nůžky na nehty. Pokud tedy nemáte se stříháním psích drápků zkušenosti, požádejte o radu veterináře nebo ošetřovatele.
Začněte svého jorkšíra zvykat na kartáčování a prohlídku už jako štěně. Často mu kontrolujte tlapky — psi jsou na ně hákliví — a nahlížejte mu do tlamy. Udělejte z péče pozitivní zážitek plný pochval a odměn a položíte tak základy pro snadné veterinární vyšetření a další manipulaci, až bude dospělý.
Při péči o srst kontrolujte, zda nemá vředy, vyrážky nebo známky infekce, jako je zarudnutí, citlivost nebo zánět na kůži, v nose, tlamě a očích a na tlapkách. Oči by měly být čisté, bez zarudnutí nebo výtoku. Vaše pečlivé týdenní vyšetření vám pomůže včas odhalit potenciální zdravotní problémy.
Děti a další mazlíčci
Kvůli své malé velikosti nejsou jorkšíři vhodní do rodin s malými dětmi. Většina chovatelů neprodává štěňata lidem, jejichž děti jsou mladší než 5 nebo 6 let. Je příliš snadné, aby je děti upustily, šláply na ně nebo je příliš pevně držely.
Jorkšíři mohou dobře vycházet s jinými domácími zvířaty, včetně koček, pokud je socializujete už v mladém věku. Směle se však vrhají na cizí psy, dokonce i na ty, kteří je desetkrát převyšují. Jejich ochrana před sebou samými se pro lidi s Jorkšíry stává přirozeností.
Dobrý den, Dosoudilovi v paneláku číslo 707 mají taky jorkšírského teriéra! to je fenka: ta s nimi chodí na procházky, hraje si s nimi, miluje jich, je slušně vychovaná, oni se o ni starají, taky s ní chodí do psího salónu, koupou ji, když jdou kolem plotu: tak tam na ni štěkají psi a ona na ně! když odejdou do práce: tak ta bude štěkat, výt a kňučet na celý barák! potom z toho budou lidé nešťastní a už nebude zvědavý ani soused! musí si ji naučit, aby to nedělala! aby zbytečně neštěkala, nevyla a nekňučela a byla spokojená!